Finanse

Kiedy można założyć dziecku konto w banku?

Konto w banku dla dziecka Posted On
autor Stanisław Kraski

Technologie cyfrowej płatności rozwijają się w ogromnym tempie. Z badań wykonanych w ubiegłym roku wynika, że zaledwie 20% osób wskazuje na gotówkę jako preferowany sposób płatności. Aż 66% Polaków decyduje się na systematyczne korzystanie z karty płatniczej. W tej grupie 7% badanych płaci za zakupy telefonem lub zegarkiem. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje 38,8 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Brak umiejętności lub ich ograniczony zasięg tworzy grupę osób wykluczonych cyfrowo w obszarze usług bankowości cyfrowej.

Czy dziecko może mieć konto bankowe?

Od dawna panuje opinia, że polska szkoła w żaden sposób nie przygotowuje ucznia do przedsiębiorczości. Nie uczy go mechanizmów panujących w gospodarce czy na rynku pracy. Nieśmiałe próby w postaci cyklu lekcji poświęconych przedsiębiorczości obecne są w nielicznych szkołach i dla wąskiej garstki uczniów. Dlatego też warto postrzegać możliwość posiadania przez dziecko własnego konta bankowego jako szansę na praktyczne poznanie podstawowych narzędzi i mechanizmów obszaru bankowości.

Zgodnie z polskim prawem, konto bankowe można otworzyć od 13 roku życia. To w tym wieku dziecko osiąga ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które przejawiają się m.in właśnie prawem do posiadania konta osobistego wraz z aktywną kartą płatniczą. Niektóre banki posiadają w swojej ofercie konto już dla niemowlaka, nad którym jednak kontrolę w pełni sprawuje rodzic. Jeśli szukasz takiego konta, sprawdź ranking Czerwonej Skarbonki: https://www.czerwona-skarbonka.pl/konto-dla-dziecka/

Dziecko zakłada konto bankowe

Prawo do posiadania konta osobistego w banku nie uprawnia jednak do samodzielnego założenia rachunku. Zawsze należy to zrobić w obecności rodzica, który musi posiadać przy sobie dowód tożsamości. Również dziecko potrzebuje przy zakładaniu konta dokumentu tożsamości w postaci legitymacji szkolnej, paszportu czy dowodu tymczasowego. Niektóre banki mogą wymagać od rodzica aktu urodzenia dziecka, inne życzą sobie, by przy zakładaniu konta dziecko było również obecne.
Posiadając konto w banku, dziecko, a właściwie nastolatek, uczy się samodzielnie wykonywać operacje finansowe, wykonuje przelewy, wpłaca i wypłaca pieniądze z bankomatu, nabywa umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Bardzo często tego rodzaju konto podlega również promocjom i bonusom, które uatrakcyjniają proces edukacji finansowej. Najlepsze konta dla młodzieży można znaleźć tutaj.

Oczywiście rodzice posiadają pełną kontrolę nad rachunkiem dziecka, mogą zastrzec sobie określone warunki aktywności na koncie, ustalić limity wypłat i przelewów. Mają również bieżący wgląd do konta, co pozwala im szybko reagować.

5/5 - (1 vote)

Powiązane posty

Zostaw komentarz