Finanse

Kiedy można założyć dziecku konto w banku?

Konto w banku dla dziecka Posted On
autor Stanisław Kraski

Technologie cyfrowej płatności rozwijają się w ogromnym tempie. Z badań wykonanych w ubiegłym roku wynika, że zaledwie 20% osób wskazuje na gotówkę jako preferowany sposób płatności. Aż 66% Polaków decyduje się na systematyczne korzystanie z karty płatniczej. W tej grupie 7% badanych płaci za zakupy telefonem lub zegarkiem. Aktualnie w naszym kraju funkcjonuje 38,8 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Brak umiejętności lub ich ograniczony zasięg tworzy grupę osób wykluczonych cyfrowo w obszarze usług bankowości cyfrowej.

Czy dziecko może mieć konto bankowe?

Od dawna panuje opinia, że polska szkoła w żaden sposób nie przygotowuje ucznia do przedsiębiorczości. Nie uczy go mechanizmów panujących w gospodarce czy na rynku pracy. Nieśmiałe próby w postaci cyklu lekcji poświęconych przedsiębiorczości obecne są w nielicznych szkołach i dla wąskiej garstki uczniów. Dlatego też warto postrzegać możliwość posiadania przez dziecko własnego konta bankowego jako szansę na praktyczne poznanie podstawowych narzędzi i mechanizmów obszaru bankowości.

Zgodnie z polskim prawem, konto bankowe można otworzyć od 13 roku życia. To w tym wieku dziecko osiąga ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które przejawiają się m.in właśnie prawem do posiadania konta osobistego wraz z aktywną kartą płatniczą. Niektóre banki posiadają w swojej ofercie konto już dla niemowlaka, nad którym jednak kontrolę w pełni sprawuje rodzic.

Dziecko zakłada konto bankowe

Prawo do posiadania konta osobistego w banku nie uprawnia jednak do samodzielnego założenia rachunku. Zawsze należy to zrobić w obecności rodzica, który musi posiadać przy sobie dowód tożsamości. Również dziecko potrzebuje przy zakładaniu konta dokumentu tożsamości w postaci legitymacji szkolnej, paszportu czy dowodu tymczasowego. Niektóre banki mogą wymagać od rodzica aktu urodzenia dziecka, inne życzą sobie, by przy zakładaniu konta dziecko było również obecne.
Posiadając konto w banku, dziecko, a właściwie nastolatek, uczy się samodzielnie wykonywać operacje finansowe, wykonuje przelewy, wpłaca i wypłaca pieniądze z bankomatu, nabywa umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Bardzo często tego rodzaju konto podlega również promocjom i bonusom, które uatrakcyjniają proces edukacji finansowej. Oczywiście rodzice posiadają pełną kontrolę nad rachunkiem dziecka, mogą zastrzec sobie określone warunki aktywności na koncie, ustalić limity wypłat i przelewów. Mają również bieżący wgląd do konta, co pozwala im szybko reagować.

5/5 - (1 vote)

Powiązane posty

Zostaw komentarz