Lokatę bankową można rozpatrywać jako pożyczkę konsumenta dla banku w zamian za procenty. Bez lokat banki nie miałby środków do finansowania akcji kredytowej. Lokata bankowa, określana także depozytem bankowym to artykuł inwestycyjny proponowany poprzez banki oraz firmy finansowe. Lokata ma na celu uzyskanie pieniądza dla banku, jaki jest z kolei stosowany do przyznawania kredytów. Lokatę bankową można stosować jako pożyczkę konsumenta dla banku w zamian za procenty.
Co to jest lokata bankowa?
To jeden spośród wielu artykułów bankowych. Służy on lokowaniu oszczędności celem ich powiększania. Gdy posiadasz nadwyżki środków można je zdeponować na lokacie, aby za pewien czas uzyskać dobry zysk. To niezwykle doskonały sposób uchronienia kapitałów przed stratą wartości. Ponieważ gdy środki będą leżeć na nieoprocentowanym koncie bądź w powszechnej skarpetce to musisz pamiętać, iż za pewien czas za ową samą sumę po prostu kupisz mniej produktów bądź usług.
Lokaty terminowe: odnawialne oraz nieodnawialne
Banki we własnych propozycjach mają lokaty terminowe odnawialne oraz nieodnawialne. Gdy zdecydujemy się na pierwszy model, to po zakończeniu umowy bank automatycznie wydłuży nam depozyt. Takie wyjście ma własne plusy oraz minusy. Przy owego rodzaju depozytach obowiązkowo zwróćmy uwagę na jakich warunkach będzie odbywać się wydłużenie – przeważnie odnowiona lokata wyróżnia się trochę mniejszym oprocentowaniem. Zobaczmy także, czy będziemy mogli zrezygnować z automatycznego wydłużenia lokaty.
Lokata oraz jej oprocentowanie
Najistotniejszą sprawą połączoną z propozycjami lokat bankowych jest ich oprocentowanie. To ono stanowi, jaki będzie przychód z lokaty. Teraz popularne oprocentowanie lokat terminowych po uwzględnieniu podatku jest niewiele większe od poziomu podstawowej inflacji. Gdy jest mniejsze, z oferty lokaty bankowej nie należałoby skorzystać, gdyż nie zabezpiecza ona chociażby kapitałów konsumenta przed stratą wartości właśnie w efekcie wzrostu poziomu cen.
Lokata walutowa
Lokata walutowa to depozyt terminowy realizowany w walucie zagranicznej. Dochód z takiego artykułu ekonomicznego jest ciężki do określenia, gdyż wartość waluty zależy od kształtowania się kursu owej waluty (kurs z dnia zamknięcia lokaty może być niższy/wyższy aniżeli kurs z dnia otwarcia lokaty). Oprocentowanie nadal jest naliczone, jednakże suma lokaty w złotówkach może wykazać się mniejsza aniżeli na starcie, co jest tak rezultatem działania kursu walutowego.
Konto oszczędnościowe lub lokata – co wybrać?
Konto oszczędnościowe lub lokata? To zależy od Twojego nastawienia do oszczędzania. Gdy możesz sobie pozwalać na pojedyncze powierzenie bankowi większej sumy oraz wiesz, iż kapitały nie będą Ci potrzebne poprzez parę lub kilkanaście miesięcy, to dobierz lokatę terminową. Gdy chcesz płacić systematycznie niższe sumy oraz móc wypłacić część bądź całość zgromadzonej sumy bez straty naliczonych odsetek – to odpowiedniejszym wyjściem dla Ciebie jest konto oszczędnościowe.