Bazy BIK, BIG, KRD

Bazy BIK, BIG, KRD — co oznaczają te skróty?

Starając się o pożyczkę lub będąc dłużnikiem, za pewnie niejednokrotnie zetknąłeś się z bazami BIK, BIG I KRD. Czym jednak one są? Jakie dane zawierają i czy jest się czego obawiać, jeżeli znajdziemy się w takiej bazie? 

Czym jest BIK? — skrót

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to baza danych osób, które choć raz zaciągnęły kredyt w ciągu 5 lat. Baza zawiera dane zarówno pozytywne, jak i negatywne, co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej, jeżeli chcemy zaciągnąć kolejną pożyczkę. Wpis do BIK reguluje Prawo Bankowe.

Baza BIK jest wykorzystywana przez banki, ale również parabanki lub innych kredytobiorców do analizy zdolności kredytowej klienta i ustalaniu ewentualnej maksymalnej kwoty kredytu, o jaką się stara. Dane gromadzone są tam przez 5 lat — po tym czasie na wniosek osoby prywatnej lub instytucji bankowej, która wpisała daną osobę do bazy, dane takie mogą zostać usunięte. 

Im wyższy scoring kredytowy, tym łatwiej dostaniemy pożyczkę, dlatego zawsze warto w terminie spłacać wszelkie zobowiązania. Każda zwłoka jest w bazie zaznaczona, co sprawia, że w oczach kredytodawców jesteśmy mniej wiarygodni. 

Informacje o spłacie naszych zobowiązań są podzielone na różne kategorie. Dowiemy się z bazy BIK, jakie kredyty były spłacone w terminie, które miały płatność po terminie (tu też są różne kryteria czasowe), w jakich sprawach była windykacja komornicza, lub gdzie był sądowy nakaz zapłaty. W BIK znajdują się dane o wszystkich aktywnych kredytach i ich statusie spłaty.

Jeśli jesteśmy ciekawi, jak wygląda nasz BIK, możemy wykupić taki raport poprzez nasz bank lub rejestrując się na stronie BIK. 

 

Czym jest BIG? — skrót

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej działa podobnie jak BIK. Znajdują się tu dane o osobach i firmach, które zaciągnęły kredyty i historia ich spłaty należnych zaległości. Różnica między BIK a BIG jest taka, że BIK jest pojedynczą instytucją, natomiast Biur Informacji Gospodarczej jest kilka. Znajdziemy w tej bazie nie tylko informacji o kredytach bankowych, ale również o innych zobowiązaniach (rachunkach, fakturach za towary, które pochodzą od różnych branż gospodarki). Podstawą prawną do działania BIG jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych, a także Ustawa o ochronie danych osobowych. 

Dane do BIG może wpisać tak naprawdę każda instytucja, która oferuje pożyczki, leasing, czy faktoring. Do bazy BIG trafiają zobowiązania nie mniejsze niż 200 zł dla konsumentów i 500 zł dla firm, których termin minął co najmniej 30 dni wcześniej. Jeśli zobowiązanie zostanie spłacone, wierzyciel ma 2 tygodnie na to, aby wykreślić nas z bazy. Jeżeli dług nie zostanie spłacony, dane będą w bazie przez 6 lat w przypadku konsumentów i 10 lat w przypadku firm. 

Czym jest KRD? — skrót

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to ogólnopolska baza danych firm i osób zadłużonych, niespłacających swoich zobowiązań w terminie. Działa na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Trafiają tam różne długi, taki jak rachunki za media, rachunki za usługi, kredyty, raty leasingu.

Z KRD korzystają różne firmy oferujące pożyczki lub inne formy finansowania, które chcą sprawdzić osobę, firmę ubiegającą się o pożyczkę. Trafiają to zaległe raty za media, usługi, rachunki telekomunikacyjne, raty kredytów, raty leasingowe. Aby trafić do bazy KRD nasze opóźnienie w spłacie musi wynosić minimum 60 dni, na kwotę nie mniejszą niż 200 zł, lub 500 zł (firmy).  Wierzyciel powinien również poinformować nas, że chce nas wpisać do bazy dłużników. Wpis może widnieć w bazie do 10 lat, dlatego warto spłacać w terminie swoje zobowiązania, aby nie mieć problemów z kolejnymi pożyczkami, czy nawet wzięciem czegoś na raty. Niektóre firmy telekomunikacyjne również mogą sprawdzić takie bazy, np. w przypadku, gdy bierzemy nowy telefon na raty z salonu. 

Obecność w bazach dłużników utrudnia uzyskanie pożyczki, jednak nie jest to niemożliwe. Zachęcamy do sprawdzenia naszej strony z rankingiem pożyczek bez bik krd i big.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top