Zysk a stopa lombardowa

Na pewno wiesz że ceny na rynku są kształtowane przez dwa podstawowe prawa – popytu(zapotrzebowanie) i podaży(dostępność). Niestety w wielu segmentach rynku państwo wprowadza regulacje ograniczające skutki działania tych elementarnych praw – tak jest również w wypadku pożyczek społecznościowych. Kiedy będziesz przeglądał aukcje pożyczkowe z pewnością zauważysz że największa część pożyczek będzie przynosiła zysk 20%(rocznie), ale żadna z pożyczek nie będzie miała większego oprocentowania. W tym wpisie przeczytasz dlaczego tak jest i co dla Ciebie z tego wynika.
Przyczyną jest regulacja prawna, a dokładniej tzw. „ustawa antylichwiarska” zabraniająca przekraczania 20% oprocentowania. Nie jest to problemem dla banków, lombardów czy firm pożyczkowych które sprytnie omijają ten przepis naliczając dodatkowe opłaty i proponując obowiązkowe świadczenia w pakiecie do pożyczki – mimo oficjalnych regulacji są w stanie dowolnie kształtować realne oprocentowanie(w ramach działania praw popytu i podaży). Serwisy social lending nie mają tak szerokich możliwości i maksymalne oprocentowanie jakie jesteś w stanie w nich uzyskać to czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP. Jeszcze w styczniu tego roku stopa lombardowa wynosiła 6,5%(w pożyczkach społecznościowych można było uzyskać 26%), a na przykład w roku 2000 wynosiła 23%(gdyby kokos.pl wtedy istniał to teoretycznie można było by uzyskać 92% zysku z jednej pożyczki!). Gdybyś zastanowił się jak duży był by Twój zysk przy założeniu reinwestowania rat w sposób opisany w tym wpisie mógłbyś dojść do interesujących wniosków. Obecnie stopa lombardowa wynosi 5% i jest najniższa w historii. Z dokładnymi danymi możesz zapoznać się na stronie NBP.
Ustawa antylichwiarska skutkuje:
- Dla inwestora – brakiem pożyczek o wyjątkowo wysokiej stopie zwrotu ponieważ jest odgórnie ustalone maksymalne dopuszczalne oprocentowanie i nikt nie może go przekroczyć. Pojawia się mniej okazji inwestycyjnych, osoby o słabej zdolności do spłaty pożyczki nie mogą rekompensować inwestorowi ryzyka poprzez wyższy zysk.
- Dla pożyczkobiorcy – ograniczeniem możliwości zaciągania pożyczek, osoby o słabej zdolności do spłaty nie mogą rekompensować inwestorowi ryzyka poprzez wyższy zysk.
- Dla całej branży pożyczek społecznościowych – zmniejszeniem konkurencyjności w stosunku do instytucji finansowych które mają większą swobodę w kształtowaniu realnego oprocentowania pożyczki.
Podsumowując wpis można zauważyć że wzrost stopy lombardowej oznacza większy potencjalny zysk z inwestycji, oraz zwiększa dostępność pożyczek społecznościowych.