Bez KategoriiPorady finansowe

Zalety i wady  faktoringu

faktor Posted On
autor Stanisław Kraski

Faktoring to wykupienie przez podmiot świadczący usługi faktoringu (czyli faktora) jeszcze nie przeterminowanych wierzytelności należących do przedsiębiorstw (czyli faktorantów), które należą się im od kontrahentów (odbiorców) z tytułu usług i dostaw, jak i na świadczeniu na ich rzecz usług dodatkowych (chociażby pomoc w ściągnięciu przeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń, monitoring płatności, inkaso należności).

Zalety usługi

Faktoring może przynosic sporo korzyści, nie tylko dla przedsiębiorcy, ale również jego kontrahentom. Najważniejszą zaletę tejże formy finansowania stanowi poprawa płynności bieżącej, jak i możliwość skorzystania ze stałych dopływów kapitału obrotowego.

Przedsiębiorca zdając sobie sprawę z tego, kiedy otrzyma pieniądze, może planować wydatki bez obawy, iż kontrahenci nie spłaca długów na czas. Wykorzystuje on taka kwotę, jaka potrzebuje w danej chwili. Stanowi to efekt finansowania elastycznego, które potrafi się dostosować do zmian w obrębie wielkości obrotu. Należy mieć na uwadze, że  faktoring  nie pełni tylko i wyłącznie funkcji finansowej, ale daje także możliwość przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużników na faktora. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Instytucje zajmujące się faktoringiem oferują także usługi takie jak chociażby : windykacja należności, kompleksową obsługa w zakresie rozliczenia należności, czy też badanie kondycji finansowej odbiorcy. Faktoring pozwala również na sprzedanie usług i towarów mających dłuższe terminy płatności, co stanowi korzyść nie tylko dla faktora, ale także dla jego dłużników. Ważnym atutem tegoż źródła finansowania będzie fakt, że mogą z niego korzystać nie tylko większe firmy, ale też przedsiębiorstwa działające w sektorze MSP, nawet jeśli nie mają zdolności kredytowej.

Wady usługi

Pomimo wielu zalet, faktoring posiada także pewne mankamenty. Jednym z nich będzie konieczność powiadomienia kontrahenta o tym, że została podpisana umowa faktoringowa. Przedsiębiorcy obawiają się, iż taka informacja może być przez nich odebrana, jako przejaw braku zaufania, czy słabości. W efekcie mogą pogorszyć się relacje biznesowe. Należy mieć na uwadze, iż takie obawy są wynikiem braku znajomości faktoringu, a nie samego faktu korzystania z tejże usługi. Następną wadą będzie dosyć wysoki koszt tejże usługi, jeśli porównać go z innymi formami finansowania. Jest to wynikiem pełnienia nadprogramowych funkcji przez faktora. Upominając się o spłatę, czy też monitorując należności, odciąża on daną firmę i umożliwia zajmowanie się jej odpowiednią działalnością. Inne zagrożenie to konieczność zwracania zaliczki, która została otrzymaną od faktora w wypadku opóźnienia spłaty faktur przez kontrahenta. Nie każde bowiem przedsiębiorstwo będzie w stanie zwrócić wcześniej otrzymane środki. Aby móc zniwelować taką niepewność możemy skorzystać z faktoringu bez regresu, w którym to instytucja faktoringowa przejmie ryzyko niewypłacalności kontrahenta.

3/5 - (2 votes)

Powiązane posty

Zostaw komentarz