PodateksmavaWeryfikacjawywiad

Wywiad z zarządem Smava.pl cz. II

wywiad cz.2 Posted On
autor Stanisław Kraski

Czytany przez Ciebie wpis jest drugą częścią przeprowadzonego specjalnie dla czytelników bloga Pożyczki 2.0 wywiadu z zarządem smava.pl(pierwsza część tutaj).

6. Jak w konfrontacji z rzeczywistością stosowany przez smava.pl model scoringowy odzwierciedla ryzyko niespłacenia pożyczki?

System scoringowy został stworzony przez BIK przy współpracy zespołu polskiego oraz niemieckiego jak również wykorzystując nasze doświadczenia zdobyte we współpracy z SCHUFĄ w Niemczech. Co ciekawe model scoringowy wykorzystywany przez smavę posiada estymację ryzyka defaultów, tak więc inwestorzy są w stanie w góry przewidzieć ryzyko inwestycyjne i uwzględnić je w swojej strategii inwestycyjnej. Dzięki temu inwestowanie przy pomocy smavy jest bezpieczne i bardziej przewidywalne niż inne instrumenty inwestycyjne.

Model scoringowy smavy jest aktualizowany i walidowany przez Biuro Informacji Kredytowej – aby ocenić jego działanie potrzebujemy reprezentacyjnej próby statystycznej.

7. W serwisie smava koszty windykacji ponosi dłużnik. Czy smava dysponuje danymi jak wysokie są te koszty i czy istnieje jakiś ich limit? Innymi słowy, czy możliwa jest sytuacja gdy dłużnik zapłaci np. 2000zł za odzyskanie przez firmę windykacyjną 500zł długu?

Taka sytuacja nie jest możliwa. Dłużnik ponosi koszt stały w wysokości 9%+VAT kwoty zadłużenia. Opłata ta wnoszona jest na rzecz firmy Kaczmarski Inkasso.

8. Czy smava planuje zacząć w jakiś sposób pomagać użytkownikom w rozliczeniach podatkowych? W sieci można przeczytać że niektóre urzędy skarbowe z powodu innowacyjności rozwiązania są w stanie w pierwszym odruchu potraktować udzielanie pożyczek społecznościowych jak działalność gospodarczą.

Porusza Pan bardzo ciekawą oraz istotna kwestię. Faktycznie prawodawstwo zazwyczaj nie nadąża za rzeczywistości, zwłaszcza rzeczywistością internetową. Dotyczyło to najbardziej rewolucyjnych rozwiązać internetowych takich jak eBay, allegro czy paypal. Sytuacje przez Pana wspomniane z pewnością zostały by rozwiązane po głębszej analizie urzędników skarbowych.

Według opinii naszej kancelarii prawnej, pożyczanie pieniędzy przy pomocy serwisu smava.pl nie spełnia znamion prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnie jest w reszcie krajów Unii Europejskiej, które mają znacznie większe doświadczenie w tej branży. Osobom zainteresowanym możemy udostępnić niniejszą opinię.

9. Czy nie było by w interesie smavy i innych serwisów pożyczek społecznościowych postarać się o jednoznaczne uregulowanie kwestii opodatkowania pożyczek społecznościowych poprzez np. zwrócenie się do ministra finansów o wiążącą interpretację prawną?

Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości faktycznej, jako że na mocy polskiego prawa interpretacja ministerstwa finansów wiążąca jest jedynie dla osoby, która z takim zapytaniem wychodzi.

10. Smava.pl stawia na dokładną weryfikację pożyczkobiorcy. Osoby które charakteryzują się mniejszym prawdopodobieństwem spłaty pożyczki w ogóle nie mogą starać się w smava.pl o pieniądze. Czy firma zamierza utrzymać tę politykę – chroniąc niedoświadczonych użytkowników, ale zmniejszając potencjalną stopę zwrotu otrzymywaną przez doświadczonych inwestorów skłonnych do podjęcia większego ryzyka?

Smava.pl jest faktycznie jedynym portalem pożyczek społecznościowych w Polsce, którego system weryfikacji pozwala inwestorom na kwantyfikację ryzyka inwestycyjnego i uwzględnienie tego ryzyka w strategii inwestowania. Smava.pl dopuszcza pożyczkobiorców, którzy wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym opłacalnym dla inwestorów (czyli w przedziale od A do H wg. Eksperckiego modelu scoringowego). Inwestycja w osoby z poza tego przedziału po prostu nie opłacałaby się inwestorom, jako że potencjalne ryzyko inwestycyjne byłoby wyższe niż potencjalny zysk.

11. Smava.pl korzysta z dużego wsparcia blogosfery. Jednym z elementów współpracy z blogerami jest program partnerski. Ilu już użytkowników zostało pozyskanych tą drogą, ile wynagrodzeń zostało wypłaconych partnerom?

Współpracę smavy z blogosferą i mikrobloging na smava.blip.pl traktujemy jako element współpracy ze społecznością i budowania relacji z naszymi użytkownikami, gdzie ważniejszym elementem jest nawiązanie kontaktu, niż wymierne korzyści finansowe. Program Partnerski skierowany jest głównie do wydawców internetowych, jednak oczywiście otwarty jest także dla blogerów. Współpraca smavy z blogerami ukierunkowana jest raczej w kierunku edukacji społeczeństwa w zakresie świadomego pożyczania oraz inwestowania, niż w kierunku pozyskania nowych użytkowników.

Powiązane posty

2 thoughts on “Wywiad z zarządem Smava.pl cz. II
  1. Arek

    Nie wiem czy sytuacja wygląda tak dramatycznie jak to opisujesz, zawsze zdarzają się jakieś niespłacone pożyczki to oczywiste, a windykacja polubowna trwa długo i w dużej mierze polega na kontakcie listownym z dłużnikiem. Z tego co mi wiadomo wszystkie pożyczki z Smava.pl mają zostać przeniesione do privy kiedy ta ruszy. Zawsze pozostaje kokos.pl i coraz szybciej zdobywająca uznanie zakra.pl.

  2. gucio

    I juz po smavie.Pozyczkobiorcy nie splacaja a firma windykacyjna wysyla tylko upomnienia co moge sam zrobic.

Zostaw komentarz