smavaWeryfikacjaWindykacjawywiad

Wywiad z zarządem Smava.pl cz. I

wywiad Posted On
autor Stanisław Kraski

Specjalnie dla czytelników bloga Pożyczki 2.0 przeprowadziłem wywiad z zarządem smava.pl – Polskiego serwisu pożyczek społecznościowych który stawia głównie na bezpieczeństwo(o smava.pl mogłeś przeczytać też w tym wpisie).

Witam. Z racji że Blog Pożyczki 2.0 tworzony jest głównie dla ludzi chcących ulokować swoje oszczędności w pożyczkach społecznościowych będę pytał o sprawy istotne z punktu widzenia inwestora.

Dlaczego od inwestorów wymagane jest przesłanie formularza i kopii dowodu osobistego? W innych serwisach social lending obywa się bez takich wymogów.

W smava.pl za cel postawiliśmy sobie zbudowanie bezpiecznej platformy p2p lending, która dla pożyczkobiorców jest źródłem najtańszych pożyczek na rynku, a inwestorom oferuje całkowicie nowy instrument inwestycyjny. Priorytetem naszym było zbudowanie bezpiecznej platformy p2p lending w której ryzyko inwestycyjne jest kwantyfikowalne oraz możliwe do uwzględnienia w strategii inwestycyjnej. Jednym z elementów systemu bezpieczeństwa serwisu smava.pl jest wymóg przesłania kopii dowodu osobistego przez osoby inwestujące przy pomocy serwisu. Genezą niniejszego wymogu jest zabezpieczenie możliwości pożyczkobiorców wywiązania się z ewentualnego obowiązku podatkowego, jeśli takowy nastąpi oraz zapewnienie inwestorom maksymalnego bezpieczeństwa ich kapitału, który pomnażają korzystając z platformy smava.pl.

Kim jest statystyczny pożyczkobiorca w serwisie smava.pl?

Statystyczny pożyczkobiorca smavy to przeciętny użytkownik usług z branży kredytów konsumenckich, który obliczył koszt pożyczki w serwisie smava.pl i zobaczył, iż RRSO pożyczki w smavie jest nawet dwukrotnie niższe niż w przypadku RRSO kredytów bankowych lub pożyczek w innych podobnych serwisach.

Ile osób wzięło już pożyczkę za pomocą smava.pl i na jaką łączną kwotę?

Podążając przykładem smavy w Niemczech w pierwszy roku działalności budowa wolumenu sprzedaży nie jest naszym priorytetem. Zależy nam na zbudowaniu bezpiecznego i działającego rynku p2p lending, który oferuje najtańsze na rynku pożyczki oraz bezpieczne i korzystne inwestycje. W przyszłości planujemy udostępnienie funkcjonalność statystyk sprzedaży online, tak jak robimy to obecnie w serwisie smava.de

Jak dużo z tych pożyczek trafiło do windykacji?

Na dzień dzisiejszy odsetek spraw przekazywanych do windykacji oscyluje w okolicach 5% – to najlepszy wynik pośród platform pożyczek społecznościowych na polskim rynku.

Współpraca z firmą Kaczmarski Inkasso odbywa się bardzo sprawnie i znaczna część windykowanych środków na bieżąco wraca do inwestorów. Inwestorzy mogą nadzorować przebieg spraw windykowanych przez firmę Kaczmarski Inkasso w formie online, przy pomocy indywidualnego loginu i hasła nadanego im przez firmę windykacyjną. Co więcej inwestorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z procesem windykacyjnym i całość odzyskanych przez firmę windykacyjną środków przekazywana jest inwestorom. Te elementy sprawiają, iż windykacja w serwisie smava działa znacznie skuteczniej niż w podobnych serwisach na Polskim rynku.

Z dalszą częścią wywiadu zapoznasz się w następnym wpisie w którym zostaną poruszone między innymi kwestie podatkowe.

Powiązane posty

5 thoughts on “Wywiad z zarządem Smava.pl cz. I
  1. pytanko

    czy ktos z was zainwestowal juz jakas sensowna sume pieniedzy na smava? powiedzmy powyzej 1000 PLN?

    moglibyscie sie podzielic wrazeniami?

  2. Adam W.

    Chciałem w tym miesiąc puścić wpłatę do Smavy, ale póki co dalej czekam na przelewy od Kokosiarzy. Niby lecą odsetki ale lepiej mieć bez zgrzytu ratę w terminie niż czekać aż cwaniak zapłaci.

  3. yossarian.

    ok, dzięki, czekam na wpis:)

  4. Arek

    Serwisy nie potrącają tego podatku – a jedynie kokos.pl udostępnia wyliczenia należności.

    Teorytycznie podliczamy inwestycje jako zyski kapitałowe wpisując kwote podatku 19% w PIT-36. Więcej o podatkach będzie niebawem na blogu gdyż temat jest ostatnio nagłośniony.

  5. yossarian.

    Arku, jedno pytanie. Jak rozliczamy podatek BELKI. Czy serwisy same go potrącają?

Zostaw komentarz