Bez KategoriiSocial lendingZysk

Właściwy pomiar zwrotu z inwestycji – ROI

zwrot z inwestycji Posted On
autor Stanisław Kraski

kasaW styczniu Pan Zdzisław zainwestował w trzymiesięczną pożyczkę 1000zł. Raty zaczęły spływać na konto Pana Zdzisława i w kwietniu , po spłacie pożyczki, zainwestowane 1000zł zmieniło się w 1050zł. Jaki był procentowy zwrot z inwestycji Pana Zdzisława?  Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego nie było to ani 5% ani 20% oraz jak w banalny sposób uzyskać poprawny wynik to przeczytaj ten artykuł.

 • Przypomnijmy, że w celu ułatwienia porównywania różnych inwestycji zawsze podaje się stopy zwrotu w stosunku rocznym.
 • Po drugie należy wziąć pod uwagę, że nie cały kapitał Pana Zdzisława pracował przez taki sam czas – przecież część kapitału wróciła do niego w postaci pierwszej i drugiej raty jeszcze przed końcem inwestycji.

Oczywiście można próbować liczyć to na piechotę, ale po co skoro każdy posiada dostęp do narzędzia które policzy to szybko i bezbłędnie za niego. Tym narzędziem jest program Excel lub bezpłatny, dostępny online arkusz kalkulacyjny Google. Arkusz w przypadku Pana Zdzisława będzie wyglądał następująco:

A

B

C

D

1

Data Zainwestowane Raty pożyczki Bilans

2

1/1/2013

-1000

0

-1000

3

2/1/2013

0

350

350

4

3/1/2013

0

350

350

5

4/1/2013

0

350

350

6

7

Stopa zwrotu:

0.347

 

Do dokonania obliczeń służy funkcja: „=XIRR(D2:D5,A2:A5)” która w zaprezentowanym przykładzie została umieszczona w komórce D7. Pan Zdzisław osiągnął prawie 35% stopę zwrotu – brawo Panie Zdzisławie!

Funkcja XIRR oblicza ROI(ang. return on investment – zwrot z inwestycji) mając dane sumy, o jakie zmienił się stan konta i daty tych zmian. Używam jej do określenia rentowności moich inwestycji, pomaga zwłaszcza, kiedy część kapitału inwestujemy w chwilówki, część w długi długoterminowe, a część trzymamy całkowicie poza pożyczkami społecznościowymi. Ręczne wyliczenia w takim wypadku tracą jakikolwiek praktyczny sens. Gorąco polecam Ci ułatwienie sobie życia za pomocą tej prostej funkcji:)

Powiązane posty

9 thoughts on “Właściwy pomiar zwrotu z inwestycji – ROI
 1. Arek

  🙂

 2. adamkosedowski

  dzięki za pomoc, każdego dnia się człowiek uczy, do tej pory robiłem to dla każdej inwestycji

 3. stinger

  Eeeeee!:) strasznie skomplikowanie to brzmi:) Raczej chodzi mi o obliczenie, stopy zwrotu dla wszystkich inwestycji razem.:) Ale i tak nie ma to dla mnie tak wielkiego znaczenia. Dzięki za odpowiedzi.

 4. Arek

  Wydaje mi się że procedura wygląda tak samo. Kiedy wpłacasz dodatkowe środki notujesz w excelu datę(nie istotne że daty będą nieregularne) i ile środków zainwestowałeś(z minusem), potem kiedy raty zaczynają wracać notujesz daty i wysokości rat dopisujesz z plusem. Dodatkowo obliczenie ROI dla każdej z pożyczek z osobna wymaga śledzenia które z rat należą do której z pożyczek. Czy o tym było Twoje pytanie?

 5. stinger

  Aha.:) To jeszcze jeden szkopuł. Co jakiś czas (zwykle tydzień) wpłacam dodatkowe środki. Kwota zawsze jest inna ponieważ zależy ona od moich dochodów i wydatków. Czy da się to policzyć, i jak?

 6. Arek

  W takim przypadku objawia się największa zaleta proponowanej metody. Po prostu patrzysz na bilans na koncie za każdym razem jak coś przybywa lub ubywa i wpisujesz go do Excela – masz natychmiastowo obliczony zwrot z wszystkich inwestycji. Możesz łatwo policzyć także zwrot dla określonej podgrupy inwestycji.

 7. stinger

  Policzenie zysku z jednej inwestycji nie jest trudne, ale co zrobić gdy ma się ich kilkadziesiąt na różne okresy i kwoty, a do tego dochodzi prowizja (w różnej wysokości), a każda rata jest reinwestowana?

 8. Arek

  Gotowe obliczenia mają jedną wadę – inwestując na kilku serwisach trudno uzyskać całościowy obraz.

 9. Qulin

  Przydatna funkcja, ale dla wielu inwestycji dość trudno jest nią operować – ja w przypadku Kokosa, korzystam już z gotowych obliczeń z znpd

Zostaw komentarz