Bez KategoriibezpieczeństwoWindykacjaZysk

Uważaj na pętlę zadłużenia!

pętla zadłużenia Posted On
autor Stanisław Kraski

pętla zadłużeniaRóżne dane szacunkowe mówią o skurczeniu się europejskiej gospodarki od 10% do nawet 50% po możliwym upadku wspólnotowej waluty Euro. Niestety, nikt nie może ukryć się przed skutkami załamania sytuacji ekonomicznej w Europie, ale zwłaszcza pożyczkobiorcy są szczególnie narażeni na wpadnięcie w pętle zadłużenia w tych niepewnych czasach.

Co to jest pętla zadłużenia?

Jest to sytuacja, w której nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek z własnych dochodów, a w zamian bierzesz kolejne pożyczki, aby spłacać te stare. Z upływem czasem odsetki od nowych pożyczek dodają się(pętla zadłużenia zaciska się na Twojej szyi), nowe pożyczki muszą być coraz wyższe.

Jak wpaść w pętlę zadłużenia?

  • Bardziej z własnej winy – wystarczy swobodnie korzystać ze swoich kart kredytowych, kredytów gotówkowych i brać każdą dostępną pożyczkę(oczywiście także społecznościową, jeśli się uda), aby móc kupić pożądane rzeczy tu i teraz. Przy okazji nie należy przejmując się zbytnio stanem swoich finansów. Gwarantuję, że przy takim postępowaniu szybciej niż się spodziewasz zabraknie Ci pieniędzy na spłatę długów i będziesz musiał powoli zacząć zaciskać na swojej szyi pętlę zadłużenia.
  • Bardziej na skutek uwarunkowań zewnętrznych – kryzys gospodarczy może sprawić, że stracisz Twoje źródło stałych dochodów(etat, firmę). Ale nawet, jeśli je zachowasz, to nagły wzrost oprocentowania kredytów jest w stanie wymusić na Tobie wspomaganie się w spłatach innymi pożyczkami.

Co oznacza pętla zadłużenia dla  pożyczkobiorcy?

Bardzo niekomfortową i kosztowną sytuację, z której ciężko się wydostać. Jeśli na czas nie uda się uciec z objęć pętli zadłużenia to jest to w praktyce jednoznaczne z licznymi niemiłymi spotkaniami z windykatorami i komornikami, oraz wszystkimi negatywnymi konsekwencjami niespłacenia długu(i to nawet w odległej przyszłości).

Co oznacza pętla zadłużenia dla inwestora?

Statystycznie oznacza stratę kapitału powierzonego pożyczkobiorcy znajdującemu się w objęciach pętli zadłużenia. Jeśli inwestor inwestuje nie swój, ale pożyczony kapitał, to sam może poprzez braki spłat pożyczek wpaść w pętlę zadłużenia(konsekwencje jak u pożyczkobiorcy).

Co oznacza pętla zadłużenia dla państwa?

Konieczność podwyższania podatków nakładanych na obywateli teraz i w przyszłości, aby jak najdłużej nie dopuścić do zaciśnięcia się pętli zadłużenia i bankructwa kraju(kiedy nikt już nie będzie chciał państwu pożyczyć). Innymi słowy państwo zabiera obywatelom pieniądze, aby spłacić swoje długi, ale tym samym ogranicza obywatelom możliwości spłaty ich długów wpędzając niektórych w pętlę zadłużenia.

Tak nawiasem mówiąc dochody państwa polskiego to około 230 mld zł rocznie,  co roku Państwowe wydatki są o kilkadziesiąt miliardów większe, oszczędnie liczony dług to 915 mld zł, same odsetki od tego długu płacone przez każdego Polaka(nawet przez niemowlaki) to ponad 1 tys. zł rocznie. Czy Polska już wpadła w pętlę zadłużenia?

Jak ratować się przed pętlą zadłużenia?

  • Pierwszym krokiem, gdy podejrzewasz, że za chwile wpadniesz w pętlę zadłużenia jest kategoryczne ograniczenie wydatków do niezbędnego minimum. W naprawdę poważnych przypadkach nie należy się zawahać przed sprzedażą mniej potrzebnych rzeczy.
  • Następnie należy skontaktować się z pożyczkodawcami i poinformować ich o swojej trudnej sytuacji. Oni także są zainteresowani abyś spłacił swój dług i razem możecie dojść do korzystnego układu(np. rozłożenie długu na raty, które łatwiej będzie spłacić, przesunięcie terminu spłaty itp.).
  • Wysokooprocentowane kredyty i pożyczki należy spłacić za pomocą jednej pożyczki konsolidacyjnej o niższym oprocentowaniu.
  • Kiedy stoisz na skraju wpadnięcia w pętlę zadłużenia prawdopodobnie nie uda Ci się nagle uwolnić od nowych kredytów i pożyczek, ważne jednak, aby wybierać najkorzystniejsze możliwości i ciągle monitorować rynek w poszukiwanie jeszcze tańszych rozwiązań.

Pamiętaj że możesz śledzić blog Pożyczki 2.0 za pomocą kanału RRS(Co to jest RRS?) .

Do siego roku!

Powiązane posty

One thought on “Uważaj na pętlę zadłużenia!
  1. Rob

    Bardzo przydatny artykuł. Pozdrawiam autora.

Zostaw komentarz