Spłacalność a allegro.pl

Aby zarabiać poprzez mechanizm pożyczek społecznościowych powinieneś odpowiednio dobierać osoby którym pożyczasz pieniądze. Jednym ze sposobów na dobry wybór jest sprawdzenie jak uczciwość potencjalnego pożyczkobiorcy oceniają inni współpracujący z nim internauci. Największym w Polsce projektem który może Ci dostarczyć takich informacji jest allegro.pl – internetowy serwis aukcji on-line na którym miliony osób dokonują najróżniejszych transakcji kupna i sprzedaży. Po sfinalizowaniu transakcji, uczestniczący w niej użytkownicy wystawiają sobie nawzajem komentarze oceniając drugą osobę. Kiedy osoba która uzyskała już określoną pule komentarzy zdecyduje się na darmową weryfikację konta allegro w kokos.pl, dane o jej koncie i komentarzach zostaną Ci udostępnione w opisie aukcji pożyczki. Rozsądnie jeśli sądzisz że osoba uczciwa na allegro.pl pozostanie taką na kokos.pl, a duża liczba pozytywnych komentarzy przełoży się na wysokie prawdopodobieństwo spłaty Twojej inwestycji. We wpisie lepsze niż procent składany przeczytałeś o tym że reinwestując pieniądze uzyskane z pożyczek trzymiesięcznych możesz osiągać zyski wysokości ponad 32% rocznie. Dzięki kokos API udostępniłem dla Ciebie zestawienie spłacalności trzymiesięcznych pożyczek w zależności od ilości komentarzy pożyczkobiorcy na serwisie aukcyjnym allegro.pl. Dla celów prostej statystyki warto podzielić pożyczkobiorców na kilka grup:
- grupa I: 1-4 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
- grupa II: 5-19 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
- grupa III: 20-39 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
- grupa IV: 40-59 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
- grupa IV: 60-79 pozytywnych komentarzy, maksymalnie 1 negatywny
- grupa V: 80-99 pozytywnych komentarzy, maksymalnie 1 negatywny
- grupa VI: 100+ pozytywnych komentarzy, maksymalnie1 negatywny
Na poniższym wykresie możesz zobaczyć jak kształtuje się spłacalność dla tych grup:
- grupa I(1-4): 88%
- grupa II(5-19): 89%
- grupa III(20-39): 92%
- grupa IV(40-59): 94%
- grupa V(60-79): 95%
- grupa VI(80-99): 95%
- grupa VII(100+): 99%
Statystyki obejmują okres od 1 stycznia 2009 do 21 sierpnia 2009. Pożyczka była uznana za spłaconą jeśli na konto pożyczkobiorcy przelana została cała kwota pożyczki wraz z odsetkami oraz pożyczka nigdy NIE trafiła do windykacji. Pożyczka była uznawana za niespłaconą jeśli w którymkolwiek momencie trafiła do windykacji. W rzeczywistości zysk który mógłbyś obliczyć za pomocą podanych danych jest zaniżony z dwóch powodów:
- Jeśli ewentualnie pożyczka trafiła do windykacji, to często wcześniej pewna ilość rat została uregulowana – inwestor odzyskał część swoich środków. W statystykach każda pożyczka która znalazła się w windykacji(chociaż pożyczkobiorca zalegał by tylko z jedną ratą) jest liczona jako pożyczka z problemami i uznawana za niespłaconą.
- Statystyki nie uwzględniają pieniędzy które trafiły na konto inwestora w wyniku rozpoczęcia procedur windykacyjnych.
Jeśli martwisz się że trudno znaleźć pożyczkobiorcę z grupy 100+ to warto abyś zdał sobie sprawę z faktu, że ze statystycznego punktu widzenia aukcja takiego użytkownika, wystawiona na trzy miesiące, pojawia się na kokos.pl …codziennie! W kolejnych wpisach będziesz mógł przeczytać między innymi o przewidywaniu jak dużo możesz zarobić przy określonym procencie spłat, oraz o kolejnych sposobach określania wiarygodności pożyczkobiorcy.
PS.Polecam Ci subskrypcje tego bloga za pomocą kanału RSS, aby nowe wpisy pierwsze docierały do Ciebie.
Chwilówka Toruń
Wróc do pisania na temat KOKOS’a – mimo ze od 2015 nie ma wpisów to najwięcej informacji na temat KOKOSa mozna znalezc wlasnie u CIebie
Arek
Według mojej wiedzy:
1)Pieniądze odzyskane w windykacji nie są uwzględniane w tych obliczeniach
2)Raty spłacone przed wpadnięciem pożyczki w windykacje są uwzględniane
M
a ja mam takie pytanie odnośnie spłacalnośći serwisu kokos.pl ale BEZ związku z allegro. Według głównej strony spłacalność kokosa wynosi 90%. Moje pytanie czy w tą spłacalność wliczona jest kwota odzyskana z windykacji oraz czy wliczona jest część rat które zostało spłaconych przez pożyczkobiorców przed windykacją?
Arek
Tak, zgadza się. Punkt dla Ciebie za czytanie ze zrozumieniem:).
KEPO
Arek,
Masz na myśli chyba konto pożyczkodawcy 😉
Arek
Czasami na konto pożyczkobiorcy trafia cała należność dopiero po interwencji firmy windykacyjnej. Taką pożyczkę uznaję za pożyczkę z którą wystąpiły problemy i w statystykach zaliczam do pożyczek niespłaconych.
bart_smithson
Pożyczka była uznana za spłaconą jeśli na konto [b]pożyczkobiorcy[/b] przelana została cała kwota pożyczki wraz z odsetkami oraz pożyczka nigdy NIE trafiła do windykacji.
Coś mi tu nie gra 🙂
Arek
Przepraszam, duże niedopatrzenie. Dziwię się jak taki wyraźny błąd mógł tyle przetrwać niezauważony – wielkie dzięki GalAnonim!
Patrzę w kod programu robiącego statystyki i widzę że były wykonywane w następujący sposób np. dla grupy 20 – 40, faktyczna ilość komentarzy którą musiał posiadać użytkownik musiała być większa bądź równa 20 i mniejsza od 40, z jednej strony zbiór był domknięty a z drugiej otwarty więc nie zachodziła sytuacja zaliczenia tej samej osoby do dwóch grup, niestety w artykule napisałem coś innego – już poprawione.
GalAnonim
szkolny blad przy wyznaczaniu przedzialow np. jezeli ktos ma 20 komentarzy to nalezy do grupy II czy III skoro te przedzialy dla wartosci 20 sie pokrywaja? (6-20; 20-40) To samo dla 40, 60, 80 i 100 komentarzy.
Arek
Dzięki. Pozwoliłem sobie na umieszczenie linka do blog.finnovation.pl w sekcji czytam.
Pozdrawiam.
Michal Kisiel
Bardzo interesujace analizy – sprawily, ze nabralem checi do pobawienia sie API kokosa 🙂 Czekam z niecierpliwoscia na wiecej i zycze wytrwalosci w prowadzeniu bloga!
Arek
Dla bardziej dociekliwych – kokos.pl nie udostępnia informacji ile komentarzy na allegro.pl miał pożyczkobiorca w czasie zawarcia umowy pożyczki, tylko ile ma ich dziś. Z tego powodu przy sporządzaniu statystyk przyjąłem chyba rozsądne założenie: "to że osoba jest uczciwa powoduje że ma
dużo pozytywnych komentarzy, a nie duża liczba pozytywnych komentarzy implikuje uczciwość".
Drugie spostrzeżenie – zauważ że nawet dla pożyczek dla I grupy(1-5) na 20% statystycznie uzyskujesz zysk 5,6% – taki jak na przeciętnej lokacie – oczywiście temat będzie rozwinięty w kolejnych wpisach.