allegroAPIbezpieczeństwokokos.pludzielanie pożyczki

Spłacalność a allegro.pl

spłacalność allegro Posted On
autor Stanisław Kraski

Aby zarabiać poprzez mechanizm pożyczek społecznościowych powinieneś odpowiednio dobierać osoby którym pożyczasz pieniądze. Jednym ze sposobów na dobry wybór jest sprawdzenie jak uczciwość potencjalnego pożyczkobiorcy oceniają inni współpracujący z nim internauci. Największym w Polsce projektem który może Ci dostarczyć takich informacji jest allegro.pl – internetowy serwis aukcji on-line na którym miliony osób dokonują najróżniejszych transakcji kupna i sprzedaży. Po sfinalizowaniu transakcji, uczestniczący w niej użytkownicy wystawiają sobie nawzajem komentarze oceniając drugą osobę. Kiedy osoba która uzyskała już określoną pule komentarzy zdecyduje się na darmową weryfikację konta allegro w kokos.pl, dane o jej koncie i komentarzach zostaną Ci udostępnione w opisie aukcji pożyczki. Rozsądnie jeśli sądzisz że osoba uczciwa na allegro.pl pozostanie taką na kokos.pl, a duża liczba pozytywnych komentarzy przełoży się na wysokie prawdopodobieństwo spłaty Twojej inwestycji. We wpisie lepsze niż procent składany przeczytałeś o tym że reinwestując pieniądze uzyskane z pożyczek trzymiesięcznych możesz osiągać zyski wysokości ponad 32% rocznie. Dzięki kokos API udostępniłem dla Ciebie zestawienie spłacalności trzymiesięcznych pożyczek w zależności od ilości komentarzy pożyczkobiorcy na serwisie aukcyjnym allegro.pl. Dla celów prostej statystyki warto podzielić pożyczkobiorców na kilka grup:

 • grupa I: 1-4 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
 • grupa II: 5-19 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
 • grupa III: 20-39 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
 • grupa IV: 40-59 pozytywnych komentarzy, 0 negatywnych
 • grupa IV: 60-79 pozytywnych komentarzy, maksymalnie 1 negatywny
 • grupa V: 80-99 pozytywnych komentarzy, maksymalnie 1 negatywny
 • grupa VI: 100+ pozytywnych komentarzy, maksymalnie1 negatywny

Na poniższym wykresie możesz zobaczyć jak kształtuje się spłacalność dla tych grup:

allegro

 • grupa I(1-4): 88%
 • grupa II(5-19): 89%
 • grupa III(20-39): 92%
 • grupa IV(40-59): 94%
 • grupa V(60-79): 95%
 • grupa VI(80-99): 95%
 • grupa VII(100+): 99%

Statystyki obejmują okres od 1 stycznia 2009 do 21 sierpnia 2009. Pożyczka była uznana za spłaconą jeśli na konto pożyczkobiorcy przelana została cała kwota pożyczki wraz z odsetkami oraz pożyczka nigdy NIE trafiła do windykacji. Pożyczka była uznawana za niespłaconą jeśli w którymkolwiek momencie trafiła do windykacji. W rzeczywistości zysk który mógłbyś obliczyć za pomocą podanych danych jest zaniżony z dwóch powodów:

 • Jeśli ewentualnie pożyczka trafiła do windykacji, to często wcześniej pewna ilość rat została uregulowana – inwestor odzyskał część swoich środków. W statystykach każda pożyczka która znalazła się w windykacji(chociaż pożyczkobiorca zalegał by tylko z jedną ratą) jest liczona jako pożyczka z problemami i uznawana za niespłaconą.
 • Statystyki nie uwzględniają pieniędzy które trafiły na konto inwestora w wyniku rozpoczęcia procedur windykacyjnych.

Jeśli martwisz się że trudno znaleźć pożyczkobiorcę z grupy 100+ to warto abyś zdał sobie sprawę z faktu, że ze statystycznego punktu widzenia aukcja takiego użytkownika, wystawiona na trzy miesiące, pojawia się na kokos.pl …codziennie! W kolejnych wpisach będziesz mógł przeczytać między innymi o przewidywaniu jak dużo możesz zarobić przy określonym procencie spłat, oraz o kolejnych sposobach określania wiarygodności pożyczkobiorcy.

PS.Polecam Ci subskrypcje tego bloga za pomocą kanału RSS, aby nowe wpisy pierwsze docierały do Ciebie.

Powiązane posty

12 thoughts on “Spłacalność a allegro.pl
 1. Chwilówka Toruń

  Wróc do pisania na temat KOKOS’a – mimo ze od 2015 nie ma wpisów to najwięcej informacji na temat KOKOSa mozna znalezc wlasnie u CIebie

 2. Arek

  Według mojej wiedzy:
  1)Pieniądze odzyskane w windykacji nie są uwzględniane w tych obliczeniach
  2)Raty spłacone przed wpadnięciem pożyczki w windykacje są uwzględniane

 3. M

  a ja mam takie pytanie odnośnie spłacalnośći serwisu kokos.pl ale BEZ związku z allegro. Według głównej strony spłacalność kokosa wynosi 90%. Moje pytanie czy w tą spłacalność wliczona jest kwota odzyskana z windykacji oraz czy wliczona jest część rat które zostało spłaconych przez pożyczkobiorców przed windykacją?

 4. Arek

  Tak, zgadza się. Punkt dla Ciebie za czytanie ze zrozumieniem:).

 5. KEPO

  Arek,

  Masz na myśli chyba konto pożyczkodawcy 😉

 6. Arek

  Czasami na konto pożyczkobiorcy trafia cała należność dopiero po interwencji firmy windykacyjnej. Taką pożyczkę uznaję za pożyczkę z którą wystąpiły problemy i w statystykach zaliczam do pożyczek niespłaconych.

 7. bart_smithson

  Pożyczka była uznana za spłaconą jeśli na konto [b]pożyczkobiorcy[/b] przelana została cała kwota pożyczki wraz z odsetkami oraz pożyczka nigdy NIE trafiła do windykacji.

  Coś mi tu nie gra 🙂

 8. Arek

  Przepraszam, duże niedopatrzenie. Dziwię się jak taki wyraźny błąd mógł tyle przetrwać niezauważony – wielkie dzięki GalAnonim!
  Patrzę w kod programu robiącego statystyki i widzę że były wykonywane w następujący sposób np. dla grupy 20 – 40, faktyczna ilość komentarzy którą musiał posiadać użytkownik musiała być większa bądź równa 20 i mniejsza od 40, z jednej strony zbiór był domknięty a z drugiej otwarty więc nie zachodziła sytuacja zaliczenia tej samej osoby do dwóch grup, niestety w artykule napisałem coś innego – już poprawione.

 9. GalAnonim

  szkolny blad przy wyznaczaniu przedzialow np. jezeli ktos ma 20 komentarzy to nalezy do grupy II czy III skoro te przedzialy dla wartosci 20 sie pokrywaja? (6-20; 20-40) To samo dla 40, 60, 80 i 100 komentarzy.

 10. Arek

  Dzięki. Pozwoliłem sobie na umieszczenie linka do blog.finnovation.pl w sekcji czytam.

  Pozdrawiam.

 11. Michal Kisiel

  Bardzo interesujace analizy – sprawily, ze nabralem checi do pobawienia sie API kokosa 🙂 Czekam z niecierpliwoscia na wiecej i zycze wytrwalosci w prowadzeniu bloga!

 12. Arek

  Dla bardziej dociekliwych – kokos.pl nie udostępnia informacji ile komentarzy na allegro.pl miał pożyczkobiorca w czasie zawarcia umowy pożyczki, tylko ile ma ich dziś. Z tego powodu przy sporządzaniu statystyk przyjąłem chyba rozsądne założenie: "to że osoba jest uczciwa powoduje że ma
  dużo pozytywnych komentarzy, a nie duża liczba pozytywnych komentarzy implikuje uczciwość".

  Drugie spostrzeżenie – zauważ że nawet dla pożyczek dla I grupy(1-5) na 20% statystycznie uzyskujesz zysk 5,6% – taki jak na przeciętnej lokacie – oczywiście temat będzie rozwinięty w kolejnych wpisach.

Zostaw komentarz