Sekret istnienia pożyczek społecznościowych

Jak zapewne dobrze wiesz, banki pośredniczą pomiędzy osobami które posiadają pieniądze i chcą dzięki nim zarobić, a osobami które potrzebują tych pieniędzy pożyczyć. Czy zastanawiałeś się dlaczego te zdawałoby się wyspecjalizowane instytucje oferują Ci gorsze warunki niż pożyczki społecznościowe?
Lokaty bankowe w zamian za zablokowanie pieniędzy na określony czas pozwalają zarobić odsetki. Kredyty umożliwiają wydanie pieniędzy które jeszcze nie są zarobione, ale trzeba je później oddać powiększone o oprocentowanie. Niestety banki nie są organizacjami charytatywnymi i za swoje usługi pobierają sowite wynagrodzenia. Aby zdać sobie sprawę jak dużo pieniędzy trafia do skarbców banków warto przeanalizować różnicę pomiędzy oprocentowaniem lokat i kredytów:
Purpurowe pole to przedział w jakim zawierało się oprocentowanie udzielanych kredytów gotówkowych, niebieska linia to oprocentowanie lokat 3-miesięcznych, zielona – rocznych. Pamiętaj że aby obliczyć rzeczywiste koszty kredytu należało by do oprocentowania kredytu doliczyć dodatkowo opłaty za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie i opłaty manipulacyjne. Z pewnością zauważyłeś dużą rozbieżność pomiędzy tym co płaci pożyczkobiorca, a tym co otrzymuje założyciel lokaty, osoba udostępniająca pożyczony kapitał. Różnica wynosząca kilkanaście procent to pieniądze trafiające do banku – wykorzystywane na opłacenie kosztów jego działalności i wypłacenie właścicielom zysku. (Prezentowane dane znalazłem w historii oprocentowania mBanku i są one trochę przestarzałe bo bank przestał już publikować uaktualnienia. Jeśli chodzi jednak o ogólne wnioski wyciągnięte z tego wykresu możesz być pewien że nic się nie zmieniło.)
Można ominąć dużą prowizję płaconą pośrednikowi bezpośrednio kontaktując ze sobą osobę posiadającą pieniądze i osobę która potrzebuje je pożyczyć. Oprocentowanie takiej pożyczki może być mniejsze, a mimo to obie strony transakcji uzyskają znacznie korzystniejsze warunki. Hipotetyczne pieniądze które miały by stanowić zysk banku zostaną podzielone na dwie części, pierwsza trafi do inwestora podnosząc stopę zwrotu z inwestycji, druga zostanie odjęta od kwoty zobowiązania pożyczkobiorcy i zmniejszy koszt pożyczki.
Przed erą internetu możliwość bezpośredniego kontaktowania się pożyczkobiorców i inwestorów była mało popularna ze względu na powolny obieg informacji i konieczność ręcznego dopasowywania ofert dwóch osób spomiędzy tysięcy oferentów. Wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniło się zaledwie kilka lat temu kiedy komputery i internet pozwoliły na łatwe i szybkie kontaktowanie się dowolnych osób. Narodził się pomysł udzielania tanich pożyczek pomiędzy dwiema indywidualnymi osobami kontaktującymi się za pośrednictwem internetu. Nie trzeba było długo czekać na pojawienie się wyspecjalizowanych do tego celu serwisów. Ponieważ działający w internecie pożyczkobiorcy i inwestorzy tworzyli współdziałającą społeczność zjawisko ochrzczono mianem pożyczek społecznościowych (ang.social lending). Dziś każda osoba posiadająca dostęp do internetu może pożyczać i inwestować w pożyczki z ominięciem wysokich prowizji płaconych bankom, i choć jest to nadal mało znana możliwość, to z zalet pożyczek społecznościowych z każdym miesiącem korzysta coraz więcej osób.
Aby popularyzować wiedzę o pożyczkach społecznościowych powstał blog Pożyczki 2.0, pamiętaj że możesz go śledzić za pomocą kanału RSS (Co to jest RSS?). Nie zapomnij także polubić fanpaga Pożyczek 2.0.
dobra pożyczka
Bardzo ciekawa opcja, nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje. Napewno wezmę to pod uwagę, może nie jako formę pobierania pożyczki ale jako formę inwestowania.
Arek
Trzeba nadmienić że np. serwis zakra.pl rozwija swoje skrzydła za granicą…
zbooY
dodatkowo oprocz bezposredniego kontaktu jest mozliwosc rozproszenia ryzyka pomiedzy pozyczkodawcow co bylo domeną banków
dodatkowo w pozyczki wchodza specjalisci od oceny ryzyka i podnosza ratingi/obnizaja marze z pozytkiem dla obu stron
teraz kwestia tylko rozpedzenia tej kuli i zwiekszenia obrotu i splat i samo sie zadzieje, najsmieszniejsze, ze na razie serwisy maja zasieg lokalny a nie ma przeszkod by mialy swiatowy…
przynajmniej jesli chodzi o pozyczkobiorce 🙂
Arek
Tobiasz – w pożyczkach społecznościowych masz do dyspozycji całe mnóstwo weryfikacji, między innymi weryfikacje zatrudnienia, mieszkania, w bazach dłużników i ogólną weryfikację finansową, nie pożyczamy więc jedynie na podstawie oświadczeń na stronie internetowej.
A co do drugiego zarzutu, to tak już jest że ludzie którzy odnoszą sukcesy nie udzielają się aż tak aktywnie na forach.
TobiaszMalinski.pl
Idea pożyczek społecznościowych jest szczytna, ale ryzyko pożyczania pieniędzy ludziom tylko na podstawie oświadczeń o dochodach na stronie internetowej jest duże. Na forum SocLen znajduje się dział poświęcony opłacalności inwestycji pożyczkowych. Użytkownicy narzekali, że są pod kreską, a wielu pożyczkobiorców nie spłaca swoich zobowiązań.
Arek
Dzięki, zawsze miło usłyszeć takie słowa. Dobrze wiedzieć że to co robię pomaga ludziom:)
Jacek
Świetny wpis ! Ogólnie pożyczki to dla mnie ciemna magia , więc takie wpisy mi troszeczkę pomagają 🙂