Bez Kategorii

Rekomendacja T

rekomendacje Posted On
autor Stanisław Kraski

Komisja Nadzoru Finansowego uchwaliła tzw. Rekomendację T zawierającą reguły które muszą stosować banki udzielając kredytów osobom indywidualnym. Bank podczas badania zdolności kredytowej powinien sprawdzać, czy raty nowego i zaciągniętych wcześniej kredytów nie przekraczają łącznie 50% dochodów kredytobiorcy dla osób o zarobkach poniżej średniej krajowej i 65% dochodów dla osób lepiej sytuowanych. Nowym elementem jest wymóg przeprowadzania tzw. stress testów, mających za zadanie ustalić czy kredytobiorca będzie sobie radził ze spłatą rat przy niekorzystnej zmianie warunków panujących na rynku(stopy procentowe, zmiana kursów walut).

Zgodnie z wyliczeniami Komisji Nadzoru finansowego rekomendacja T spowoduje około 10%(7 mld zł) spadek akcji kredytowej w wypadku kredytów konsumpcyjnych, mieszczących się w tym samym segmencie rynku co pożyczki społecznościowe. W zgodnej opinii ekspertów znaczna część osób którym banki odmówią kredytu zwróci się w stronę różnorodnych firm pożyczkowych i portali social lending. Pozostaje oczywiście pytanie czy pożyczki społecznościowe zdołają do tego czasu przebić się do świadomości konsumentów i czy ilość oraz zasobność portfeli inwestorów dadzą możliwość obsłużenia ogromnej liczby potencjalnych pożyczkobiorców.

Warto abyś zauważył że osoba odrzucona przez bank wcale nie musi być nie wiarygodnym pożyczkobiorcą, może przecież pozyskiwać dochody ze źródeł innych niż uznawane przez bank(np. wielkość szarej strefy jest w Polsce szacowana na 25% PKB).

Powiązane posty

5 thoughts on “Rekomendacja T
 1. rwanda gorilla safari

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look ahead to searching for more of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 2. Arek

  Czy ilość pójdzie w jakość? Szczerze mówiąc nie wiem, ale za to jestem pewien że śledząc rynek social lending będziemy w stanie z dużej ilości nawet średnich pożyczkobiorców wyłowić prawdziwe perełki.

 3. Nomad

  Serwisy SL mają dużego wroga w walce o „rząd dusz” po rekomendacji T, czyli SKOKi. Rekomendacja T dotyczy tylko działań banków, więc wszystkie kasy i parabanki pod nią nie podpadają.
  Dość dobre wyniki ostatniej akcji Kokos.pl (weryfikacja za 1PLN) dają szansę, że w momencie uruchomienia rekomendacji, serwisy SL będą mogły przyciągnąć nowych użytkowników. Ale czy ilość pójdzie w jakość? 🙂

 4. Arek

  Miejmy nadzieję że bankom nie uda się ominąć przepisów, chociaż przykład obecnie fikcyjnych limitów oprocentowania kredytów dowodzi że możliwy jest także odwrotny scenariusz.

 5. Michal Kisiel

  Zgadzam się w całej rozciągłości 🙂 Serwisy social lending powinny PR-owo wykorzystać szansę i w momencie, gdy banki zaczną przykręcać śrubę wzmocnić informacyjną ofensywę. Pozostaje jednak kwestia, czy banki w obliczu narzuconego odgórnie ograniczenia w rozwijaniu akcji kredytowej nie będą poszukiwać dróg obejścia rekomendacji KNFu. Może się okazać, że w praktyce Rekomendacja T wcale tak wiele nie zmieniła…

Zostaw komentarz