Pożyczki społecznościowe – która najlepsza? Czy warto?

Stosunkowo łatwo osiągnąć zysk oferując kredyty lub pożyczki, szczególnie że w porównaniu do lokat, gdzie można przechować oszczędności, oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe. Dlatego wiele inwestuje swoje nadwyżki gdzie indziej. Pożyczka społecznościowa wychodzi na przeciw i inwestorom i pożyczkobiorcom. Charakteryzuje się ona niższym oprocentowaniem niż zwykła pożyczka a wyższym od lokaty. Dlatego też powstają strony internetowe oferujące ten rodzaj inwestycji, proponując spotkania pożyczkodawców z potencjalnymi kontrahentami.
Idea pożyczki społecznościowej
Pożyczka społecznościowa to nowe zjawisko, które narodziło się w Wielkiej Brytanii w 2008 roku. Polega ona na nawiązaniu kontaktu biznesowego między inwestorem a osobą poszukującą szybkich pieniędzy. Najłatwiej ją określić jako pożyczanie pieniędzy osobom potrzebującym gotówki przez osoby, które mają jej nadwyżki.
Różne serwisy oferujące pożyczki proponują klientom rozmaite ich rodzaje. Niektóre specjalizują się w umawianiu osób fizycznych. Operują one kwotami nieprzekraczającymi kilku tysięcy złotych, pożyczanymi na stosunkowo krótki okres.
Istnieją także strony, które oferują znacznie wyższe kwoty, dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak czasami wymagają one dokładnego opisu inwestycji i podania powodu, dla którego akurat w takich serwisach poszukuje się dofinansowania.
Zalety
Ten rodzaj finansowania cieszy się coraz większą popularnością i zdaje się, że są ku temu powody. Obie strony umowy mogą korzystać z tej idei. Pożyczka społecznościowa jest bardzo łatwo dostępna, rzadko dochodzi do weryfikacji zdolności kredytowej. Inwestor zarabia więcej niż na lokacie, natomiast pożyczkobiorca otrzymuje pożyczkę korzystniej oprocentowaną niż oferowana przez banki lub instytucje pozabankowe. Są interesującą alternatywą dla popularnych chwilówek, ale one także są obarczone ryzykiem.
Rankingi pożyczek społecznościowych
W sieci można znaleźć wiele porównań serwisów, które przedstawiają rankingi pożyczek społecznościowych. Takie zestawienia zawierają szereg parametrów decydujących o tym, które finansowanie jest dla pożyczkobiorcy korzystniejsze. Warto zajrzeć do takich tabel, gdyż od razu widnieją w nich strony internetowe oraz najważniejsze warunki umowy. Jednak w takich rankingach można nie odnaleźć całej prawdy, ponieważ oferty bardzo często są modyfikowane. Koszty pożyczki płynnie się zmieniają. Zdarza się, że ukrywane są dane o odpłatnym prowadzeniu konta rozliczeniowego, które trzeba prowadzić w trakcie trwania umowy pożyczki. Niektóre opłaty nie zaliczają się do kosztów pożyczki. Niektóre strony zastrzegają, że, aby założyć konto, należy uiścić opłatę lub, gdy zaciąga się pierwsze zobowiązanie, także trzeba wpłacić odpowiednią kwotę na konto danego serwisu. Dlatego oferty mówiące o tym, że oddaje się kwotę, którą się pożycza należy traktować z przymrużeniem oka.
Pożyczka społecznościowa to idealne wyjście dla podmiotów, które potrzebują gotówki. Aby otrzymać żądaną kwotę, jedna strona powinna dokładnie prześwietlić i zweryfikować sytuację finansową pożyczkobiorcy, natomiast druga strona musi przekonać potencjalnego inwestora.