Policz jak duży może być Twój zysk

Na pewno znasz zasady obliczania zysku z takich instrumentów finansowych jak lokaty i rachunki oszczędnościowe. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się jak wygląda liczenie zysku z pożyczek społecznościowych. Na polskim rynku social lending znajdziesz dwie koncepcje formy spłaty długów. Pierwsza (wykorzystywana przez Finansowo.pl) jest niemal identyczna ze sposobem działania lokaty bankowej – po upłynięciu okresu na jaki pożyczysz pieniądze na Twoje konto trafi kwota inwestycji powiększona o ustalony wcześniej procent. Nieco bardziej zawiły ale dający większy potencjał zysków jest mechanizm spłat stosowany przez kokos.pl i monetto.pl. W tych serwisach co miesiąc pożyczkobiorca wpłaca na Twoje konto stałej wysokości ratę. Wysokość każdej raty ustalana jest poprzez podzielenie zainwestowanej przez Ciebie kwoty powiększonej o odsetki, przez ilość miesięcy przeznaczonych na spłatę długu.
Z takiego sposobu spłat wynika dla Ciebie kilka poważnych korzyści.
- Już po pierwszym miesiącu kwota którą wpłaciłeś na pożyczkę zaczyna do Ciebie wracać(zupełnie inaczej niż w wypadku lokat).
- W wypadku niesumiennego pożyczkobiorcy procedury przewidziane w celu ściągnięcia należności będą znacznie wcześniej uruchomione. Nie będzie trzeba czekać na jednorazową spłatę po upłynięciu okresu pożyczki.
- Z częściowo spłaconych pożyczek które nadal pracują na Twój zysk, możesz inwestować w kolejne podnosząc realną stopę zwrotu z Twoich pieniędzy.
Zauważ że szczególnie interesujący jest punkt 3. Dzięki tej własności np. możesz osiągać roczny zysk wysokości 30% inwestując jedynie w pożyczki oprocentowane w skali rocznej na 20%! Więcej na temat zwiększania zysków dzięki punktowi 3. dowiesz się w jednym z następnych wpisów.
Drugą istotną różnicą pomiędzy social lending a tradycyjnymi produktami finansowymi jest sposób podawania oprocentowania. Podczas gdy w ofercie banków zawsze wyszczególnione jest oprocentowanie w skali rocznej to serwisy pożyczek 2.0 postawiły na podawanie oprocentowania każdorazowo obliczanego w okresie udzielania pożyczki jako procent od kapitału. Przykładowo pożyczka na 100zł udzielona na pół roku na 10% przyniesie Ci 10zł zysku, tak samo 100zł pożyczki udzielonych na rok na 10% da Ci również 10zł. Istotne jest wyłącznie oprocentowanie.
Aby porównać oprocentowanie pożyczki z innym instrumentem finansowym możesz użyć wzoru:

procent SL – oprocentowanie pożyczki według serwisu Social Lending
ilość miesięcy – długość trwania pożyczki social lending w miesiącach
procent bank – oprocentowanie jakie w banku miała by lokata przynosząca w takim samym czasie taki zysk jak pożyczka społecznościowa.
Arek
Jest to zależne od aktualnych stóp procentowych.
marcin
Z tym naliczaniem 10% niezależnie od terminu, to już chyba nieaktualne. Na Kokosie wszędzie podają – maksymalny zysk w ciągu roku 10%.