Płatność kartą za granicą – czy to jest bardziej opłacalne niż wymiana gotówki ?

Ostatnie dekada to czas, który radykalnie zmienił nasze podejście do podróżowania. Pojawienie się tanich linii lotniczych, poprawa infrastruktury hotelowej, możliwość skorzystania z wynajmu mieszkań zamiast drogich pokoi hotelowych, wszystko to inspiruje do podróżowania, zwiedzania, smakowania nowych kultur i miejsc, poznawania ludzi. Jednak każdy wyjazd, pomimo tych wszystkich udogodnień łączy się z wydawaniem pieniędzy, która to czynność wiąże się z płaceniem gotówką lub kartą rozliczeniową.
Płatność kartą za granicą – czy to jest bardziej opłacalne niż wymiana gotówki ?
Podróżując za granicę najczęściej korzystamy z trzech sposobów płatności w obcej walucie, przy pomocy:
- karty płatniczej w złotych
- karty podpiętej do konta walutowego
- gotówki, wcześniej zamienionej w kantorze na wybraną walutę
Płatność przy pomocy karty płatniczej w złotych
Dokonujemy jej wtedy, gdy będąc za granicą płacimy za zakupy kratą złotówkową a suma do zapłacenia podawana jest w walucie danego kraju. Operacja płatności musi polegać na przewalutowaniu, z karty ściągane są złotówki w kwocie odpowiadającej pełnej sumie płatności, spread oraz prowizja za przewalutowanie. Niektóre banki nie pobierają prowizji, inne wręcz odwrotnie i to w wysokości nawet 5,9% wartości całej transakcji. Posiadacze niektórych kart również nie są narażeni na prowizję za przewalutowanie, prawdopodobnie z uwagi na możliwość wystąpienia podwójnego przewalutowania. A podwójne przewalutowanie oznacza, że waluta, którą należy opłacić rachunek w pierwszej kolejności wymieniana jest na walutę rozliczeniową karty a później na złotówki.
Kosztownym składnikiem płatności jest również spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Dla płacącego rachunek spread oznacza koszt wymiany. Im niższy będzie spread tym lepiej dla konsumenta. Średni spread do waluty euro w 2018r. wynosił 4,2 gr w internetowych kantorach, natomiast 9 gr w kantorach stacjonarnych ale w bankach już 34 gr.
Gdy podróżujemy naprawdę często
Gdy podróżowanie to nasza pasja lub zawód warto przemyśleć zakup karty wielowalutowej, czyli powiązanej z rachunkami w kilku walutach. Dzięki temu można swobodnie i bez konsekwencji finansowych regulować płatności kartą, która nie wymaga dodatkowych czynności obciążonych nadprogramowymi kosztami.
Gotówka z bankomatu
Korzystając z karty złotówkowej, przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić czy bank pobiera prowizje za wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów. Niektóre z banków nie pobierają jej wcale, inne stosują prowizję w wysokości 3% wypłacanej z bankomatu kwoty. Prowizji zwykle nie stosuje się w stosunku do klientów banku posiadających w nim konta premium, zwykli użytkownicy najczęściej muszą liczyć się z dodatkowym kosztem prowizji dla banku.
Jednak bez względu na wysokość prowizji i tak, podróżując w miejsca gdzie płatności kartą nie są standardowym zwyczajem, warto mieć przy sobie gotówkę. Można też postawić na wymianę waluty w kantorze internetowym z darmową wypłatą, jeśli oczywiście jest taka możliwość.