Bez Kategorii

Ochrona przed fałszywymi tożsamościami

Posted On
autor Stanisław Kraski

Dowód osobistyZarówno banki jak i serwisy pożyczek społecznościowych stykają się z problemem oszustw polegających na próbach zaciągania długów na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Banki w przeciągu swojej długiej historii wypracowały i wdrożyły efektywny system walki z tym zjawiskiem polegający na użytkowaniu centralnej bazy skradzionych dokumentów które mogą posłużyć do dokonania przestępstwa. System nazywa się dokumenty zastrzeżone i więcej o jego praktycznych aspektach przeczytasz na tej stronie.

Od niecałego miesiąca do  systemu dokumenty zastrzeżone ma także dostęp jako pierwszy serwis social lending w Polsce Kokos.pl , co dla Ciebie jako inwestora oznacza że ryzyko udzielania pożyczki maleje. Każdy dowód osobisty poddawany weryfikacji będzie od teraz sprawdzany także w bazie skradzionych dokumentów.

Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z systemem dokumenty zastrzeżone to polecam Ci tę ulotkę przygotowaną przez ZBP.

Powiązane posty

5 thoughts on “Ochrona przed fałszywymi tożsamościami
  1. Arek

    Możliwe że inne portale jak smava, finansowo lub wkrótce startująca zakra.pl szybko pójdą w ślady kokosa. Sfałszowane dokumenty – to temat rzeka i tak na prawdę nie ma chyba środka gwarantującego 100% wyeliminowanie takich przestępstw.

  2. lukaszpp

    A ja będę czekał na dalsze działania, również ze strony innych portali. Bo oprócz możliwości kradzieży tożsamości istnieją jeszcze fałszywe dokumenty.
    Ciekawe co na to smava?

  3. Arek

    Na pewno problem kradzieży danych osobowych przybiera na znaczeniu w erze informatyzacji i błyskawicznego obiegu danych, dobrze że także portale social lending zauważają to zjawisko.

  4. Filon

    Bardzo dobrze, że kokos wprowadza kolejne zabezpieczenia. Dzięki temu ryzyko inwestycji na pewno zmaleje. Jednak tak jak zauważył procek, nie zostało ono zlikwidowane do 0.

    Mimo wszystko uważam to za duży krok naprzód. Im więcej tego typu weryfikacji tym mniejsza szansa na to, że komuś się będzie chciało wszystko fałszować.

  5. procek

    Miło, że ktoś w końcu się tym zainteresował, ale problem przesuwa się trochę dalej… Kradzież danych to tak naprawdę nic trudnego, bo ich zdobycie jest bardzo łatwe. Wystarczy kupić coś u kogoś, przyjąć zlecenie, podjąć pracę: dane takie jak PESEL, NIP, Imię, Nazwisko, Adres zamieszkania mamy na wyciągnięcie ręki. Tak naprawdę to ochrona polega wyłącznie na zaufaniu do człowieka z którym podpisujemy taką czy inną umowę. Oczywiście większość ludzi jest uczciwych, ale oszuści też się zdarzają – warto mieć to na uwadze.

Zostaw komentarz