Najprościej – zysk z pożyczek społecznośiowych

autor Stanisław Kraski
Powyższy obrazek pochodzący z głównej strony serwisu Kokos.pl przykuł moją uwagę. Warto zauważyć że dwie zawarte w nim liczby pozwalają bardzo szybko, zgrubnie oszacować zyskowność inwestycji w pożyczki społecznościowe.
Nie wnikając w szczegóły, możemy stwierdzić że w przybliżeniu 100zł zainwestowane na rok w pożyczki społecznościowe daje 10zł zysku, czyli dwa razy tyle ile ulokowanie pieniędzy na lokacie bankowej!
Arek
Mamy do czynienia z faktem że ze statystyk każdy odczyta to co chce – sprytnie manipulując danymi.
Drugą rzeczą jest to że Kokos cały czas się rozwija, dochodzą nowe opcje w serwisie, słabi pożyczkobiorcy tracą zaufanie inwestorów itd. Nie dziwi mnie więc że nim bliżej początków serwisu się znajdziemy – tym średni zysk będzie mniejszy.
Po trzecie nawet jeśli średni zysk liczony proponowaną metodą wynosił by 0% rocznie, to doliczając możliwość bezproblemowej odsprzedaży niespłacanego długu i niemal automatyczne trafianie długu do windykacji, mogę się założyć że średnia zyskowność i tak była by większa niż ta odnośnie lokat bankowych.
Samoa
Przeciętne wyniki inwestorów mocno odbiegają od oszacowanych tutaj a podana w serwisie Kokos średnia spłacalność nie zmienia się od bardzo długiego czasu i wydaje się zawyżona.
Obliczyłem więc średnią nie-spłacalność od początku 2010r. do dnia dzisiejszego (20.10.2012) jako stosunek rat niespłaconych (w liczbie 28289) do wszystkich spłaconych (w liczbie 237725). Wynik to 0.1190.
Czyli średnia spłacalność to 88.1%.
Serwis Kokos umożliwia dostęp do aktualnych statystyk poprzez link, do którego trudno dotrzeć: https://kokos.pl/info/statystyki_splacalnosci
Tu wynik jest jeszcze gorszy (liczony od początku istnienia serwisu) i spłacalność wynosi 84.47%
Biorąc pod uwagę ten ostatni wynik otrzymujemy, że 100zł zainwestowane na rok daje 50gr zysku.
Arek
Zgadzam się w 100%. Zaprezentowane wyliczenia mają charakter szacunkowy i odpowiadają przeciętnym zyskom inwestorów lokujących pieniądze w pożyczki społecznościowe.
Qulin
Przy zaostrzonych kryteriach inwestycji wynik ten można znacznie podkręcić – o czym świadczą chociażby moje wyniki 😉