Małe pożyczki wyjściem z biedy

Mikropożyczki to hasło opisujące małe pożyczki przeznaczone dla ludzi o niskim dochodzie którzy przez to nie mają dostępu do standardowego systemu bankowego. Tak na prawdę takie pożyczki były udzielane już od tysięcy lat, ale początek nowoczesnego podejścia do tego tematu datuje się na lata siedemdziesiąte. Wszystko zaczęło sie w wiejskich rejonach Bangladeszu w Indiach.
Dr. Muhamma Yonus, późniejszy noblista, zastanawiał się czemu „lekarstwa” przedstawiane przez abstrakcyjne teorie ekonomiczne nie pomagają w jego rejonie wydostać głodujących ludzi z biedy. Szukając praktycznego rozwiązania badał bliskie wioski odwiedzając je regularnie i obserwując trudy dnia codziennego mieszkańców. W jedynej z wiosek poznał grupę 42 kobiet zajmujących sie wyrobem stołów z bambusa. Niestety, kobiety nie posiadały pieniędzy aby kupić bambus potrzebny do wyrobu stołów i musiały polegać na układzie z handlowcami którzy pożyczali niezbędne pieniądze, ale w zamian żądali dostarczenia stołów po cenie znacznie niższej niż rynkowa.
Dr. Muhamma Yonus był był zszokowany kiedy okazało się że potrzeby pożyczkowe tej grupy kobiet to równowartość obecnych 500zł, czyli około 12.5zł na osobę! Natychmiast pożyczył kobietom niezbędną sumę co pozwoliło im wyrwać się ze złego układu z handlowcami i pomnożyć swoje zarobki sprzedając stoły po cenie rynkowej. Szybko okazało się ze miliony ludzi jest w podobnej sytuacji co doprowadziło do utworzenia Grameen Banku i wielu innych organizacji które udzielały mikropożyczek pomagając lokalnym społecznością. Jak juz wspomniałem, sam pomysł był tak skuteczny w wyciąganiu ludzi z biedy ze Dr. Muhamma Yonus otrzymał za niego nagrodę nobla.
Myślę ze sytuacja w Polsce nie jest aż tak tragiczna, a niektóre nieuczciwe firmy pożyczkowe czasem wpędzają ludzi w biedę a nie wyciągają ich z niej, ale wciąż duża ilość ludzi jest odprawiana z banku z kwitkiem bo na przykład nie mają odpowiedniego typu umowy lub uzyskują dochód na czarno.
Czy pożyczki społecznościowe które z założenia nie są aż tak sformalizowane jak procedury bankowe mogą odgrywać decydującą role w dostarczaniu pożytecznych mikropożyczek i wyciąganiu ludzi z biedy? Czekam na wasze opinie!
Natalia PB
Przyznam że kiedyś taka pożyczka pozabankowa uratowała mnie od finansowych tarapatów. W tym czasie nie mogłem uzyskać kredytu w żadnym z banków, a potrzebowałem gotówkę na opłacenie rachunków. W tym czasie na rynku było bardzo mało firm pozabankowych, ale miałem szczęście że udało mi się uzyskać pożyczkę tą drogą – była oczywiście droższa w spłacie od kredytu ale dzięki terminowej spłacie wyszedłem na prostą.
Arek
Wyjściem.
Marek
Wyjściem czy pogrążeniem?
Szymon
Mądrze wykorzystana, może pomóc. W przeciwnym przypadku, to droga do pętli zadłużenia.
Zagranicznypodatek
Wiele z tych pożyczek ludzie przeznaczają na głupoty, bez których mogli by się obejść, albo do spłaty długów… przez co znów robią sobie długi.
Arek
Czasami tak czasami nie. Zależy czy pożyczka jest użyta z głową.
Aneta
Jak dla mnie taka pożyczka nie rozwiązuje problemu tylko przekłada go na później dokładając kolejne obciążenia..
Arek
Trochę masz racji, ale oprócz samych pieniędzy niejednokrotnie potrzebna jest płynność którą są w stanie zapewnić pożyczki.
Krystian
Moim zdaniem takie pożyczki to nie rozwiązanie problemu, a jedynie jego „przypudrowanie”. Niemniej jednak takie wyjście jest łatwiejsze niż podjęcie bardziej poważnych kroków i dlatego minipożyczki cieszą się wzięciem.