kokos.plstopa lombardowaZysk

Maksymalne oprocentowanie pożyczki

oprocentowanie pożyczki Posted On
autor Stanisław Kraski

DiagramPosiadając konto w serwisach takich jak Kokos.pl lub Sekreta.pl co jakiś czas otrzymujemy informacje o zmianie maksymalnego oprocentowania pożyczki. Z czego to wynika?

Nie jest to widzi mi się serwisów pożyczek społecznościowych ale działanie wymuszone regulacjami prawnymi, a dokładniej ustawą antylichwiarską. Ustawa miała w założeniach chronić biednych, a w praktyce im szkodzi i nabija portfele bankom, które są na tyle duże że mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów którzy w majestacie prawa obchodzą wspomniane regulacje.

Prawo mówi że maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Stopa to ustalana jest przez radę polityki pieniężnej i zmiany jej wartości mają skutkować utrzymywaniem inflacji w określonych graniach.

Ostatnio maksymalne oprocentowanie pożyczki spadło historycznie nisko do 16%, jak nie trudno się domyślić odcinając mniej wiarygodnych pożyczkobiorców od możliwości otrzymania legalnej pożyczki. Dodatkowo powodując duże perturbacje w naszych strategiach inwestowania. Nigdy nie musieliśmy jeszcze działać w środowisku sztucznie wymuszanych tak niskich oprocentowań.

Czy według Ciebie należy wycofać się na chwile z inwestowania w pożyczki społecznościowe z powodu tak niskiego oprocentowania? Wypowiedz się w komentarzach pod tym wpisem!

Powiązane posty

4 thoughts on “Maksymalne oprocentowanie pożyczki
 1. Arek

  Pytanie jest czy powinniśmy w czasie słabych czasów być obecni na rynku.

 2. Arek

  Niestety, „dobre” intencje polityków, jak prawie zawsze, przez brak namysłu, szkodzą tym których miały chronić.

 3. Ostrożny Inwestor

  Wycofać nie, zmniejszyć kapitał – tak. I to raczej z konieczności, niż z wyboru.

  Moim zdaniem obniżenie oprocentowania do 16% sprawia, że jak napisałeś, bardziej ryzykowne pożyczki stają się nieopłacalne, przez co zmniejsza nam się rynek pożyczkobiorców.

 4. Qulin

  Myślę, że nie należy myśleć o wycofywaniu się – to naturalne, że są obniżki i podwyżki.

  Obecna obniżka miała na celu pobudzenie gospodarki i jeśli tak się stanie, na pewno pójdą w górę – ponieważ na dłuższą metę nie jest to dobre zjawisko.

Zostaw komentarz