Maksymalne oprocentowanie pożyczki

Posiadając konto w serwisach takich jak Kokos.pl lub Sekreta.pl co jakiś czas otrzymujemy informacje o zmianie maksymalnego oprocentowania pożyczki. Z czego to wynika?
Nie jest to widzi mi się serwisów pożyczek społecznościowych ale działanie wymuszone regulacjami prawnymi, a dokładniej ustawą antylichwiarską. Ustawa miała w założeniach chronić biednych, a w praktyce im szkodzi i nabija portfele bankom, które są na tyle duże że mogą sobie pozwolić na zatrudnianie specjalistów którzy w majestacie prawa obchodzą wspomniane regulacje.
Prawo mówi że maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Stopa to ustalana jest przez radę polityki pieniężnej i zmiany jej wartości mają skutkować utrzymywaniem inflacji w określonych graniach.
Ostatnio maksymalne oprocentowanie pożyczki spadło historycznie nisko do 16%, jak nie trudno się domyślić odcinając mniej wiarygodnych pożyczkobiorców od możliwości otrzymania legalnej pożyczki. Dodatkowo powodując duże perturbacje w naszych strategiach inwestowania. Nigdy nie musieliśmy jeszcze działać w środowisku sztucznie wymuszanych tak niskich oprocentowań.
Czy według Ciebie należy wycofać się na chwile z inwestowania w pożyczki społecznościowe z powodu tak niskiego oprocentowania? Wypowiedz się w komentarzach pod tym wpisem!
Arek
Pytanie jest czy powinniśmy w czasie słabych czasów być obecni na rynku.
Arek
Niestety, „dobre” intencje polityków, jak prawie zawsze, przez brak namysłu, szkodzą tym których miały chronić.
Ostrożny Inwestor
Wycofać nie, zmniejszyć kapitał – tak. I to raczej z konieczności, niż z wyboru.
Moim zdaniem obniżenie oprocentowania do 16% sprawia, że jak napisałeś, bardziej ryzykowne pożyczki stają się nieopłacalne, przez co zmniejsza nam się rynek pożyczkobiorców.
Qulin
Myślę, że nie należy myśleć o wycofywaniu się – to naturalne, że są obniżki i podwyżki.
Obecna obniżka miała na celu pobudzenie gospodarki i jeśli tak się stanie, na pewno pójdą w górę – ponieważ na dłuższą metę nie jest to dobre zjawisko.