Zysk

Lepsze niż procent składany

procent składany Posted On
autor Stanisław Kraski

Ten wpis jest dalszą kontynuacją tematu „Policz jak duży może być Twój zysk„,gorąco zachęcam Cię do lektury jeśli jeszcze nie czytałeś. Z przytoczonego wpisu mogłeś się dowiedzieć że dzięki mechanizmowi spłaty pożyczek na serwisach społecznościowych z powodzeniem możesz zarabiać 30% inwestując jedynie w pożyczki oprocentowane w skali rocznej na 20%! Po przeczytaniu tego artykuły będziesz dokładnie wiedział w jaki sposób możesz tego dokonać.

Udzielając pożyczę na określony procent zawierasz z pożyczkobiorcą umowę(w pełni przez internet dzięki pośrednictwu serwisu pożyczek społecznościowych) która mówi że kwota powiększona o odsetki ma wracać do Ciebie w równych ratach. Warto abyś dostrzegł o jak dużo zwiększy się osiągana przez Ciebie stopa zwrotu jeśli każdą spłaconą ratę będziesz inwestował ponownie. Istotne są tutaj dwa zastrzeżenia:

 • Jeśli pożyczysz bardzo niedużą kwotę to jednorazowa rata będzie niższa niż minimum wpłaty na pożyczkę i nie będzie możliwości jej zainwestować. (Np. udzielając pożyczki na 100zł, 10% i 6 miesięcy, każda rata będzie wynosić 18,33zł. Kolejną pożyczkę będziesz mógł udzielić dopiero po osiągnięciu przynajmniej 50zł, czyli 3 miesiącach gromadzenia wpływów z rat).
 • Nie można dokładnie, co do dnia wyznaczyć terminów spłat pożyczek – niektórzy pożyczkobiorcy spóźniają się ze spłatą, inni wcześniej regulują należności. (Z moich osobistych doświadczeń wynika że więcej jest tych wcześniej spłacających, za to na opóźnione raty można czasami czekać przez dwa-trzy miesiące).

Dla przykładu przedstawię Ci obliczenia rzeczywistego zysku z inwestycji 1000zł, w pożyczki 3 miesięczne oprocentowane na 5%.

I miesiąc
wpłacasz 1000zł
II miesiąc
dostajesz raty za I miesiąc 350zł
wpłacasz je na kolejne pożyczki
III miesiąc
dostajesz raty za I miesiąc 350zł
dostajesz raty za II miesiąc 122,5zł
masz 472,5zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 450zł, 22,5zł zostaje na koncie ponieważ kwota udzielonej pożyczki musi być wielokrotnością 50zł.
IV miesiąc
dostajesz raty za I miesiąc 350zł
dostajesz raty za II miesiąc 122,5zł
dostajesz raty za III miesiąc 157,5zł
masz 652,5zł w gotówce(wraz z 22,5zł na koncie z poprzedniego miesiąca), na pożyczki wpłacasz 650zł, na koncie zostaje 2,5zł.
V miesiąc
dostajesz raty za II miesiąc 122,5zł
dostajesz raty za III miesiąc 157,5zł
dostajesz raty za IV miesiąc 227,5zł
masz 509zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 500zł, 9zł zostaje na koncie
VI miesiąc
dostajesz raty za III miesiąc 157,5zł
dostajesz raty za IV miesiąc 227,5zł
dostajesz raty za V miesiąc 175zł
masz 569zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 550zł, 19zł zostaje na koncie
VII miesiąc
dostajesz raty za IV miesiąc 227,5zł
dostajesz raty za V miesiąc 175zł
dostajesz raty za VI miesiąc 192,5zł
masz 614zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 600zł, 14zł zostaje na koncie
VIII miesiąc
dostajesz raty za V miesiąc 175zł
dostajesz raty za VI miesiąc 192,5zł
dostajesz raty za VII miesiąc 210zł
masz 591,5 zł, na pożyczki wpłacasz 550zł, 41,5zł zostaje na koncie
IX miesiąc
dostajesz raty za VI miesiąc 192,5zł
dostajesz raty za VII miesiąc 210zł
dostajesz raty za VIII miesiąc 192,5zł
masz 636,5zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 600zł, 36,5zł zostaje na koncie
X miesiąc
dostajesz raty za VII miesiąc 210zł
dostajesz raty za VIII miesiąc 192,5zł
dostajesz raty za IX miesiąc 210zł
masz 612,5zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 600zł, na koncie zostaje 49zł
XI miesiąc
dostajesz raty za VIII miesiąc 192,5zł
dostajesz raty za IX miesiąc 210zł
dostajesz raty za X miesiąc 210zł
masz 661,5zł w gotówce, na pożyczki wpłacasz 650zł, na koncie zostaje 11,5zł
XII miesiąc
dostajesz raty za IX miesiąc 210zł
dostajesz raty za X miesiąc 210zł
dostajesz raty za XI miesiąc 227,5zł
*Wyrażenie „dostajesz raty za dany miesiąc” oznacza spłacone raty wynikłe z inwestycji w danym miesiącu.

Po roku masz 659zł w gotówce i 665zł zaległych rat(bez wliczania odsetek) czyli 1324zł. Twój roczny zysk wynosi 32,4%. Dodatkowo co miesiąc na Twoim koncie pojawia się około połowa zainwestowanej sumy, co daje Ci pewne zabezpieczenie na wypadek gdybyś nagle potrzebował pieniędzy. Myślę że analizując powyższy przykład możesz sobie wyrobić odpowiednią opinię o zwielokrotnianiu zysków z pożyczek społecznościowych przez reinwestowanie wracających do Ciebie rat.

Powiązane posty

22 thoughts on “Lepsze niż procent składany
 1. Arek

  Cieszę się że nasze zdania się do siebie zbliżyły. To czysto teoretyczny spór i w praktyce nie ma on większego znaczenia, bo liczy się ostateczny zysk(a jest on zależny od konkretnych parametrów inwestycji).

  Jednak można troszkę pobawić się w polemikę;)

  Błędem jest że zakładasz iż inwestując w pożyczkę społecznościową „z punktu widzenia inwestycji zakładasz nowa lokatę, kolejną w każdym kolejnym miesiącu”. Długość lokaty to nie miesiąc ale okres pożyczki.

  Jeśli nie reinwestował byś odsetek i rat to:
  1000zł zainwestowane w pożyczkę społecznościową na rok na 20% da Ci sumarycznie 200zł zysku
  Tak samo 1000zł zainwestowane w lokatę na rok na 20% da Ci 200zł zysku.
  Są to więc prawie identyczne scenariusze(prawie bo pożyczka społecznościowa daje większą płynność).

  Jeśli jednak będziesz reinwestował raty to pożyczka społecznościowa da Ci tyle co lokata + to co zarobisz na reinwestowanych ratach.

 2. ironlord

  Arku rozumiem Twój tok rozumowania. I można by nawet przyjąć że jest słuszny z samej definicji procentu składanego. Jednakże procent składany to nic innego jak procent od procentów od kapitału wpłacanego.
  W przypadku pożyczki społecznościowej reinwestujesz kapitał, a więc z punktu widzenia inwestycji zakładasz nowa lokatę, kolejną w każdym kolejnym miesiącu. Mając ostatecznie 12 lokat. Prosty dowód: Inwestycja w pożyczkę oprocentowaną 20% rocznie, każda rata reinwestowana przez 12 miesięcy oraz lokata z takim samym oprocentowaniem z kapitalizacją miesięczną. Biorąc pod uwagę okres 24 miesięcy (tak żeby zamknęły się wszystkie lokaty) otrzymamy 1440 zł z zainwestowanego 1000 zł w ciągu 24 miesięcy, w przypadku procentu składanego (wg. definicji) lokata oprocentowana 20% w skali roku, z kapitalizacją miesięczna w ciągu 24 miesięcy daje około 1490 zł z zainwestowanego 1000 zł. Zatem procent składany dał wyższy zysk niż to co daje reinwestowanie rat w pożyczkach społecznościowych. To w prosty sposób dowodzi iż ten sposób inwestowania nie jest lepszy niż procent składany. Gdyby tak było, miałbyś już Nobla w kieszeni 🙂

 3. Arek

  Drogi ironlord-dzie(?), procent składany to w ogólnie przyjętym znaczeniu mechanizm polegający na tym że do kapitału dodajemy wypracowane odsetki które w następnym okresie rozliczeniowym pracują na kolejne odsetki które znowu będą dodane itd… pozwala to na wysokie zyski.

  W przypadku pożyczek społecznościowych jest jeszcze lepiej, kapitał i odsetki pracują na zyski, ale część kapitału i odsetek jest uwalniana przed końcem inwestycji co pozwala je zainwestować gdzie indziej i jeszcze bardziej zwiększa potencjał zarobków.

 4. ironlord

  Ciekawe, bardzo ciekawe. Jak można napisać taką bzdurę nazywając stronę „lepsze niż procent składany” jednocześnie stosując właśnie zasadę dla procentu składanego. No, ale rozumiem marketing brzmi lepiej niż wygląda.

 5. Arek

  Niektóre serwisy jak kokos.pl podają na koniec roku informację ile podatku powinieneś zapłacić z tytułu zysków w pożyczkach społecznościowych. Jeśli portal nie udostępnia takich informacji to niestety trzeba samemu zatroszczyć się o odpowiednie wyliczenia, przy czym należy pamiętać że opodatkowujemy tylko te zyski które faktycznie trafiły na nasze konto.

 6. bart

  a tak z ciekawości już, już zacząłeś z tego korzystać? zarabiać już na tym temacie? od dużej kwoty zacząłeś inwestycje?

 7. gablerro

  nikt za ciebie tego nie zrobi. Niektóre portale coś podają (tego nie wiem nie orientuje się dokładnie) ale czy to jest odpowiednie itd tego nie wiem bede się martwił po nowym roku 🙂 jak to ujać w rozliczneiu rocznym za 2011r 🙂

 8. bart

  aha faktycznie zapomniałem o skali rocznej :)spoko już pasuje wszystko, a wiesz jak jest z tym rozliczaniem? trzeba szczegółowo monitorować zyski żeby się później z nich rozliczyć, i pożyczkodawcy sami muszą sobie tę część kuwety ogarniać? czy może portal coś wystawia??

 9. gablerro

  24% w stosunku rocznym a pożyczamy na 1 miesiąc…
  200zł * 24% * 1 / 12 = 4zł 🙂
  matematyki nie oszukasz

 10. bart

  A z kąd się wzięło te 4zł ? przecież 24% z 200 to 48pln i od tego idzie 19% podatku belkowego jaki juz, co daje 9,12pln co daje 38,88pln na czysto, więc zastanawiam się z kąd te 4 pln??

 11. gablerro

  podatki wyglądaja tak jak w banku od lokat tzw podatek Belki – przy SL ciezko go ominąć bo nie ma kapitalizacji dziennej odsetek. Przy Sl i pożyczce 200zl na 1 meisiec na 24% mamy 4 zl 4 zł * 19% = 0,76 zł jest do zaplaty podatku.

 12. bart

  …i ile maksymalnie pożyczkobiorca może, uzyskać?? czy byłby w stanie pożyczyć za pośrednictwem któregoś z portali np. 15-20 tysięcy na okres np.5-6 lat?? zachodzą tu tak długoterminowe transakcje??

 13. bart

  Witam, zainteresowałem się tematem ponieważ brzmi on dla mnie logicznie, oczywiście są plusy i minusy (lepiej koncentrować się na plusach:))i sądzę że na pewno jest to lepsze rozwiązanie i możliwość mnożenia $$ począwszy od nie dużego kapitału w porównaniu do lokaty chociażby pod tym względem ze pozwala samemu aktywnie działać i pracować nad swoim pieniądzem. Jednak jeśli ktoś woli coś leniwego…to lokata również jest jakimś rozwiązaniem.

  Nurtuje mnie tylko jeden temat, jak to ma się do rozliczeń podatkowych?? i jakim podatkiem jest taki system-proceder obciążony?? i czy jest ewentualna możliwość ów podatku ominięcia, legalna rzecz jasna 🙂 nie wiem może założenie jakieś pseudo spółki bądź coś…:)

 14. gablerro

  Arek
  Nie wiedziałem, że subkonta są płatne nigdzie to jakoś nie jest wprost napisane jaka jest oplata za nie (nikt otwarcie na takich portalach o tym nie pisze).
  rozumiem, że mniejsze oprocentowanie = mniejsze ryzyko ale nigdy nie wiemy co nas może spotkać:) i czyją ofiarą zostaniemy. Oby było jak najmniej takich przypadków albo wcale.

 15. Arek

  Ogólnie to prawda co piszesz mam jednak dwa zastrzeżenia:
  1)Po pierwsze odradzam korzystanie z subkonta przy takich opłatach za nie jakie są obecnie, używając np. usługi szybkiego transferu mTransfer z konta mBank pieniądze mogą być księgowane jako pożyczka w kilka minut a nic za to nie będziemy płacić.
  2)”Może się zdarzyć tak, że nie będzie ofert na 20% tylko w chwili obecnej będą na 12-14 co pomniejsza nasze zyski przy tak samym ryzyku nie spłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę.” – z reguły aukcje o mniejszym oprocentowaniu cechują się mniejszym ryzykiem.
  Pozdrawiam.

 16. gablerro

  Witam
  ciekawe rozwiązanie niby wszystko logiczne itd ale nie koniecznie zgodzę się z tym wszystkim co jest tu napisane.
  Owszem idzie inwestować tak jak napisałeś Arku.
  Przedstawię swoją wizję:
  wpłacamy pieniążki na subkonto (fizycznie nie mamy już ich do dyspozycji – zakupy np) tego samego dnia co wpłacamy pieniążki na subkonto zakładamy lokatę bankową (też nie możemy wydawać tej kwoty na zakupy).
  i teraz zaczyna się prawdziwe liczenie:
  zakładamy, że jest 11 październik lokata roczna z roczna stopą procentową wynoszącą 5% w skali roku z codzienna kapitalizacją odsetek (omijamy podatek).
  1000zł na subkoncie w kokos tego samego dnia nasz % nie rośnie (chyba że trafimy taką aukcje, która przekroczy 50% realizacji i dojdzie do skutku) często sie zdarza tak ze aukcja trwa 5 dni jeszcze do realizacji daleko bo wpłacono dopiero 10% potrzebnej kwoty. Wpłacamy tam 500zł i czekamy nikt inny nie wpłacił pieniążków realizacja aukcji wynosi powiedzmy 25% i nie dochodzi do skutku pieniążki wracają na nasze subkonto (5 dni jesteśmy w plecy w porównaniu z lokatą bankową) mamy nadal 1000zł na subkoncie. Inwestujemy w 2 aukcje które dochodzą do skutku (też z 2-3 dni czasu) 20% w skali roku pożyczka na 6 miesięcy czyli łącznie otrzymujemy zwrotu 600zł (1000zł * 20% * 6 miesięcy / 12 miesięcy) 600zł czyli miesięczna rata wynosi 100zł zakładamy ze splata jest zawsze w ostatni dzień co powinna być. Ratę inwestujemy dalej 100zł na 3 miesiące np. bo na chwile obecna była taka oferta (czas 2 dni). i sytuacja się powtarza itd. kolejny miesiąc kolejna rata i tak pieniądz robi pieniądz. Lecz trzeba pamiętać ze nasza lokata bankowa jest pewniejsza za mniejszy procent i odsetki są każdego dnia. nie martwisz się niczym i przychodzisz po kasę po roku czasu. Tu natomiast są przestoje i kasa często leży na subkoncie bo albo jest jej za mało (mniej niż 50zł) albo czekamy za interesującą nas aukcją. Może się zdarzyć tak, że nie będzie ofert na 20% tylko w chwili obecnej będą na 12-14 co pomniejsza nasze zyski przy tak samym ryzyku nie spłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę. Pytanie czy to się opłaca i jakie jest zysko i obrotność nasza pokazuje nam jak potrafimy zarabiać dzięki naszym oszczędnościom.

  Arek jeśli coś pomyliłem i to co napisałem mija się z prawdą popraw mnie, nie inwestowałem pieniędzy jeszcze i moja wypowiedź bazuje na tym co przeczytałem z regulaminów i opinii innych użytkowników, chwalących sobie pożyczki społecznościowe

 17. Fundusze inwestycyjne vs pożyczki społecznościowe | Porady finansowe

  […] zainwestowanych pieniędzy. Musisz czekać na przelewane w każdym miesiącu na Twoje konto raty. Nigdy nie inwestuj w pożyczki społecznościowe pieniędzy które mogą być w najbliższej […]

 18. Arek

  Bardzo przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź. Kiedyś popełniłem coś takiego(php):

  <?php
  $ilosc_rat=3; //do zmiany(ilu ratowa pożyczka)
  $czas_udzielania_pozyczek=24; //czas reinwestowania w miesiącach
  $konto=1000; //początkowa zawartość konta w zł
  $procent=5; //procent udzielanej pożyczkiw ujęciu kokos.pl
  for($i=0; $i<$czas_udzielania_pozyczek; $i++) //dla każdego miesiąca w którym reinwestujemy
  {

  for($i2=0; $i2<$ilosc_rat; $i2++) //każdy miesiąc dodajemy do spłaty
  {
  $rata[$i2]=$rata[$i2]+((($konto-($konto%50))*(1+$procent/100))/$ilosc_rat);
  }
  $konto=$konto%50;

  //stan
  echo 'konto: '.$konto.'’;
  for($i2=0; $i2<$ilosc_rat; $i2++){
  echo 'rata '.$i2.': '.$rata[$i2].'’;
  }
  echo ’ Natępny miesiąc ’;

  //————————po miesiącu—————
  $konto=$konto+$rata[0];
  for($i2=1; $i2<$ilosc_rat; $i2++) //przeżucenie rat
  {
  $rata[$i2-1]=$rata[$i2];
  }
  $rata[$ilosc_rat-1]=0;//zerowanie ostatniej raty
  }
  //wyświetlanie

  echo 'Ostatencznie: konto: ’.$konto.”;
  for($i2=0; $i2<$ilosc_rat; $i2++){
  echo 'rata '.$i2.': '.$rata[$i2].'’;
  }
  ?>

  Postaram się z biegiem czasu dołożyć kalkulator pożyczek do bloga. Pozdrawiam.

 19. Damian

  Witam czy masz może gdzieś wzór albo formułę jaką można by wstawić do excela, która brałaby pod uwagę inwestowanie co miesiąc kwoty x przez 10 lat, powiększonej o comiesięczne raty?

  Mam nadzieje że jasno się wyraziłem. Inwestujesz co miesiąc kwotę x plus dodatkowo wszystkie w tym miesiącu spływające raty. Cały czas obracasz kapitałem. Próbowałem coś wymyślić ale nic mi nie wyszło. Jakby te 19% było brane pod uwagę to byłoby super.

 20. Filip (e-zarabianie i e-inwestycje)

  Bardzo ciekawy wpis. Niewątpliwie jest to nowy sposób inwestowania pieniędzy w sieci. Pozwoliłem sobie dodać link do nowego portalu o e-inwestycjach.

 21. Arek

  Nie. Podatek to około 19% od sumy przelanych na Twoje konto odsetek od udzielonych pożyczek.
  "Około" wynika ze sposobu obliczania podatku i daje +- 1zł różnicy(będzie o tym mowa na blogu ).

 22. Anonymous

  czy twoje wyliczenia uwzględniają podatek belki ?

Zostaw komentarz