udzielanie pożyczki

Kredyt a pożyczka na czym polega różnica?

Posted On
autor Stanisław Kraski

Często spotykam się z dwoma pojęciami jakimi jest kredyt i pożyczka. Wiele osób myśli, że te dwa słowa znaczą to samo. Nic bardziej mylnego. Kredyt a pożyczka to dwa różne pojęcia, a ten artykuł ma na celu przybliżenie przyszłym kredytobiorcom lub pożyczkobiorcom na czym one polegają. Główne różnice polegają na tym, kto może udzielić pożyczki, a kto kredytu.

Pożyczka

Pierwszym pojęciem, jest pożyczka. Udzielić pożyczki może każdy, nie tylko banki i inne instytucje finansowe. Warunkiem jest to, że pożyczane pieniądze należą do pożyczkodawcy, nie mogą być to pieniądze innych osób. Aby uzyskać pożyczkę nie musimy tłumaczyć na jaki cel zostanie ona wykorzystana. Nie musimy nigdzie zgłaszać co chcemy zrobić z pożyczonymi pieniędzmi. Pożyczki, których kwota nie przekracza 500 zł nie muszą być spisywane w postaci umowy, mogą być one udzielone na tzw. słowo. Spłata zadłużenia jest określana poprzez zasady, jakie zostały uzgodnione przez obie strony. Dokument pożyczki powinien być spisany jeśli kwota przekroczy kwotę 500zł.

Kredyt

Kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez bank. Umowa kredytu zawsze jest spisywana na papierze, określa ona kwotę, termin i zasady spłaty, wysokość oprocentowania i prowizji. Należność musi być spłacona wraz z odsetkami w odpowiednim terminie, który określa umowa. Kredyt zostaje udzielony po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej, która określa czy kredytobiorca ma szansę na spłacanie rat, odliczając jest koszty przeżycia i inne opłaty. W przypadku kredytów cel, na jaki pożyczamy pieniądze musi zostać podany. Bank kontroluje, czy pieniądze zostaną spożytkowane na cel, jaki podaliśmy w umowie kredytu.

Podsumowanie

Tak więc kredyt, a pożyczka różnią się tym, kto może udzielić wsparcia finansowego. Kredytobiorca musi rozliczyć się z wydania pieniędzy, które wziął na konkretny cel, a pożyczkobiorca nie ma takiego zobowiązania. Jest to szczególnie przydatne jeśli pieniądze potrzebujemy na potrzeby codzienne.

Powiązane posty

2 thoughts on “Kredyt a pożyczka na czym polega różnica?
  1. Kinia

    Dobry artykuł. Często te słowa używane są zamiennie a w sumie kredyt i pożyczka to dwie opcje finansowe, które dość mocno się różnią.

  2. Mark

    Co za różnica?! Tak czy siak bierze się zobowiązania na kilka lat, które trzeba splacić. Kredyt na pewno bezpieczniejszy!

Zostaw komentarz