kokos.plSocial lendingudzielanie pożyczkiWindykacjaZysk

Kiedy zarabiasz jako gwarant?

pożyczka z gwarantem Posted On
autor Stanisław Kraski

PytajnikW odniesieniu do jak na razie najbardziej kontrowersyjnego wpisu na tym blogu o gwarantach idiotach napisał do mnie Pan Marcin – jego przemyślenia dobrze tłumaczą w jakich warunkach bardziej warto zostać gwarantem niż pożyczkodawcą.

W ogólności gwarant wpłaca pieniądze na konto serwisu Kokos.pl gwarantując określonemu inwestorowi że z tych pieniędzy zostanie spłacony kapitał pożyczki, jeśli pożyczkobiorca tego nie uczyni. Jeśli pożyczkobiorca spłaci dług to pieniądze wrócą na konto gwaranta powiększone o zysk. Jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze zobowiązania to pieniądze gwaranta powędrują do inwestora, a sam gwarant będzie mógł starać się windykować dłużnika.

Wbrew tezie zawartej we wpisie o gwarantach idiotach, gwarant może bardzo dobrze wyjść na tym całym interesie. Prześledźmy razem cały proces jeszcze raz(z pewnymi uproszczeniami).

Przyjąłem następujące oznaczenia:

legenda pożyczek

1.Zarówno gwarant jak i pożyczkodawca(inwestor) przekazują kapitał równej wartości na odpowiednio: konto serwisu i konto pożyczkobiorcy.

Wpłata

2.Jeśli pożyczkobiorca wywiąże się z umowy, kapitał wraca do gwaranta oraz pożyczkodawcy. Dodatkowo oboje dostają wynagrodzenie od pożyczkobiorcy.

Wypłata

3.Jeśli jednak pożyczkobiorca nie wywiąże się z umowy to pożyczkodawca odzyskuje jedynie kapitał, a gwarant uzyskuje prawo do egzekwowania długu od pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca jest mu winien kapitał pożyczki + wynagrodzenie gwaranta + wynagrodzenie pożyczkobiorcy! Właśnie z tąd może wynikać opłacalność bycia gwarantem.

Windykacja

4.No chyba że nie uda się odzyskać długu… wtedy gwarant zostaje z niczym, a pożyczkodawca cieszy się z odzyskania przynajmniej zainwestowanego kapitału.

Nie udana windykacja

Podsumowując: Jeśli nie dysponujesz bardzo dużymi umiejętnościami odzyskiwania niespłaconych długów to bycie gwarantem nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak należysz do tych nielicznych którzy to potrafią możesz zastanowić się na zostaniem gwarantem pożyczek.

A ja jednak ciągle utrzymuję że większość gwarantów pożyczek na serwisie Kokos.pl to idioci! Zgodzisz się? Podziel się Twoją opinią w komentarzach pod tym wpisem.

Powiązane posty

8 thoughts on “Kiedy zarabiasz jako gwarant?
 1. Arek

  Kiedy dwóch inwestorów dogada się w taki sposób i znajdzie odpowiednie aukcje co może być dość trudne… to rzeczywiście mogą na tym teoretycznie zyskać.

 2. niktwazny

  jeśli suma wynagrodzenia inwestora z gwarancją i wyangrodzenie gwaranta są wyższe niż wynagrodzenie bez gwarancji to może być opłacalne.

  2 inwestorów inwestuje i jednocześnie nawzajem gwarantuje sobie pożyczki ….

 3. Arek

  Po części na pewno tak, z drugiej strony na przykład pożyczka społecznościowa może być lepsza on nie jednego kredytu bankowego.

 4. Gra na giełdzie

  Ciekawy artykuł z tego co dzisiaj czytałem, Polacy coraz więcej pożyczają poza bankami. Nie świadczy to dobrze o kondycji finansowej

 5. Kantor Tychy

  Wreszcie to zrozumiałem! Dzięki 🙂

 6. Arek

  mm – bardzo ciekawe jest to co piszesz i chyba znowu po Twoich sugestiach będę musiał bliżej przyjrzeć pewnym mechanizmom.

 7. Damian

  Ale to prawo jest zagmatwane…

 8. mm

  Istotna jest jeszcze kwestia prawna. Wszyscy wiedzą o kontrowersjach związanych z tym, czy pożyczanie pieniędzy w portalach social lending jest działalnością gospodarczą, czy też nie. Istnieją dwa sprzeczne ze sobą wyroki Naczelnych Sądów Administracyjnych. Jeden sąd twierdzi, że pożyczanie jest działalnościa, drugi sąd twierdzi, że nie jest.

  Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się, że będzie prowadził działalność gospodarczą, to nie może jej prowadzić w portalach social lending, ponieważ od roku w naszym kraju panuje ustawa o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że przedsiębiorca, który zawiera umowę pożyczki podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności za zawarcie umowy niezgodną z ustawą o kredycie konsumenckim. Portale social lending same nie pozwalają na zawieranie takich pożyczek. Pożyczyć mogą jedynie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

  Przedsiębiorca nie może być inwestorem, jednak może:
  – kupować długi na rynku wtórnym,
  – być gwarantem.

  Gwarantowanie jest dozwolone dla przedsiębiorców i nie kłuci się z ustawą o kredycie konsumenckim. W portalach social lending w polsce, gwarantowanie jest jedynym sposobem na inwestowanie przez przedsiębiorcę.

Zostaw komentarz