kokos.plSocial lendingZysk

Kiedy nie brać pożyczki społecznościowej?

uwaga Posted On
autor Stanisław Kraski

pożyczki społecznościowe - brać czy nie braćPożyczki społecznościowe nie są najkorzystniejszą ofertą pożyczkową w każdej sytuacji, dobrze wiedzieć w jakich okolicznościach mimo wszystko lepiej skorzystać z innego rozwiązania. W tym wpisie przeanalizuję dla Ciebie wszystkie najpopularniejsze alternatywy dostępne dla przeciętnego Polaka .

 • Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Udzielany jest najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości. Aby uzyskać kredyt hipoteczny musisz przedstawić bankowi odpowiednio wysokie zabezpieczenie którym docelowo jest hipoteka, a tymczasowo może nim być np. ubezpieczenie kredytu, lub poręczenia innych osób posiadających zdolność kredytową. Procedura prowadząca do przyznania kredytu jest długa i kosztowna, w portalach social lending wystarczy się zarejestrować i dokonać kilku wymaganych weryfikacji, często da się to zrobić zaledwie w jeden dzień. Kredyty i pożyczki hipoteczne skierowane są do osób które potrzebują przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, podczas gdy dla pożyczek społecznościowych kilkadziesiąt tysięcy złotych to zazwyczaj górny próg wysokości pożyczki. Pożyczki społecznościowe i kredyty hipoteczne bezpośrednio ze sobą nie konkurują, mimo to jeśli masz wybór i potrzebujesz dużej ilości pieniędzy to prawdopodobnie kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie korzystniejszy.
 • Kredyt preferencyjny to kredyt do którego dopłaca budżet państwa. Zawsze warto sprawdzić czy cel na który chcesz pożyczyć pieniądze przypadkiem nie został uznany przez rządzących za priorytetowy i czy nie postanowili oni do niego dopłacać. Uważaj bo kredyty przyznawane przez administrację rządzą się innymi prawami, często o przyznaniu decydują takie szczegóły jak np. kolejność składania wniosków. Przykładami kredytów preferencyjnych są kredyty z dopłatami na usuwanie skutków powodzi, kredyty z dopłatami dla lekarzy i pielęgniarek, preferencyjny kredyt studencki czy chociażby kredyty z dopłatami na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody. Kiedy już znajdziesz odpowiedni preferencyjny kredyt upewnij się czy jest jeszcze szansa go otrzymać tj. np. czy nie skończyła się już pula zarezerwowanych na ten cel pieniędzy. Biorąc kredyt preferencyjny najprawdopodobniej zapłacisz za niego znacznie mniej niż w bankach komercyjnych.
 • Kredyt samochodowy to kredyt udzielany na zakup nowego lub używanego samochodu. Podobnie jak przy konstrukcji kredytu hipotecznego, bank dodatkowo zabezpiecza się przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy możliwością przejęcia samochodu. Procedura przyznania kredytu samochodowego jest krótsza niż w wypadku kredytu hipotecznego, ale niezbędne jest dokonanie pewnych formalności. Koszt kredytu samochodowego jest zbliżony do kosztów uzyskania pieniędzy z pożyczki społecznościowej, więc najlepiej dokładnie porównać dostępne kredyty i spróbować uzyskać pożyczkę społecznościową o nieco niższym oprocentowaniu. Dodatkowo warto abyś wiedział że obecnie serwis Zakra.pl ma w swojej ofercie społecznościowe pożyczki samochodowe.
 • Kredyt odnawialny jest kredytem związanym z posiadanym przez Ciebie kontem osobistym. Kredyt odnawialny może być wydany na dowolny cel. Najważniejszą jego cechą jest możliwość wielokrotnego wykorzystania pożyczonych przez bank pieniędzy, każda dokonana spłata zmniejsza Twoje zadłużenie i pozwala ponownie wydać pozostałą część przyznanego kredytu. Jedynym warunkiem jest nie przekraczanie określonego przez bank limitu zadłużenia. Oprocentowanie kredytów odnawialnych jest minimalnie wyższe od oprocentowania pożyczek społecznościowych, dlatego na większe i zaplanowane wydatki lepiej wziąć pożyczkę społecznościową, mimo to jeśli przewidujesz że w przyszłości czekają Cię nagłe wydatki to warto abyś miał pod ręką kredyt odnawialny.
 • Kredyt gotówkowy to pieniądze pożyczane na indywidualne potrzeby kredytobiorcy, a ich spłata jest indywidualnie ustalana z bankiem. Zabezpieczenia kredytu stanowią najczęściej dochody kredytobiorcy lub poręczenia innych osób, a wysokość kredytu zależy od możliwości spłaty przez osobę zaciągającą kredyt. Z reguły pożyczki społecznościowe są znacznie korzystniejsze od kredytów gotówkowych, zwłaszcza że podawane w reklamach oprocentowanie kredytów po doliczeniu wszystkich ukrytych w regulaminach prowizji i opłat ni jak się ma do ich faktycznego kosztu. Za każdym razem kiedy myślisz o wzięciu kredytu gotówkowego poważnie zastanów się nad skorzystaniem z oferty pożyczek społecznościowych, a po chwili najpewniej skierujesz się w ich stronę.
 • Karta kredytowa to karta płatnicza której wydanie jest związane z przyznaniem Ci limitu kredytowego przez bank. Limit kredytowy jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż kredyty odnawialne przyznawane do rachunków osobistych, ale przy kartach kredytowych z reguły obowiązuje okres bezodsetkowy (tzw. grace period). Jeżeli w określonym czasie wynoszącym z reguły około 55 dni spłacisz 100% zadłużenia to nie zapłacisz żadnych odsetek. Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem jeśli regularnie ją spłacasz, najlepiej jeszcze w okresach bez odsetkowych. Jeśli potrzebujesz na określony zakup większą ilość pieniędzy, których nie planujesz w całości spłacić w czasie dwóch miesięcy to pożyczki społecznościowe będą znacznie tańszą alternatywą niż użycie karty kredytowej.
 • Kredyt firmowy to kredyt przyznany w związku z bieżącą działalnością firmy lub na inwestycje. Łatwość pozyskania, wysokość dostępnych środków i ich koszt są ważnymi czynnikami decydującymi o powodzeniu przedsięwzięcia. Banki często niechętnie odnoszą się do nowych lub małych firm, uważając je za ryzykownych dłużników, dlatego zapewne nie zdziwi Cię fakt że wiele z pożyczek społecznościowych udzielanych jest małym przedsiębiorcom. Przed wzięciem pożyczki na działalność firmy popytaj o oferowane warunki w kilku bankach, a następnie spróbuj uzyskać tańszą pożyczkę społecznościową. Sprawdź też czy wybrany przez Ciebie serwis social lending umożliwia pożyczenie pieniędzy jako firma, czy tylko jako osoba prywatna(np. w Kokos.pl lub Zakra.pl możesz pożyczać jako firma).
 • Pożyczki w firmach innych niż banki to pożyczki udzielane osobom które mają problemy z uzyskaniem kredytu bankowego z różnych przyczyn, na przykład:
  -bank wylicza im za małą zdolność kredytową
  -mają złą historię kredytową
  -uzyskują dochód na zasadzie umów nie respektowanych przez banki
  -pracują w szarej strefie.
  Niestety w zamian za szybkość i mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania z powrotem pieniędzy zazwyczaj naliczane jest oprocentowanie nawet kilkukrotnie przewyższające te obowiązujące w bankach. Znacznie lepszą alternatywą dla firm udzielających szybkich pożyczek na dowód są pożyczki społecznościowe, serwisy dbają aby koszt pożyczenia pieniędzy nie przekraczał limitów określonych w prawie.
  Zdarza się również że w instytucjach pozabankowych można uzyskać korzystniejsze lub podobne warunki do oferowanych przez banki, np. w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) lub Pracowniczych Kasach Pożyczkowo-Zapomocowych (PKZP). Jeśli masz szansę na pieniądze z takich instytucji zapoznaj się z ich ofertą, czasami takie pożyczki są udzielane bardziej aby pomóc pożyczkobiorcy niż dla zysku. Gdy po analizie okaże się że koszt pożyczki jednak nie jest wyraźnie niższy od oferowanego przez banki, to warto spróbować uzyskać korzystniejszą pożyczkę społecznościową.
 • Pożyczki od znajomych i rodziny to sposób posiadający swoje zalety jak i liczne wady. Niepodważalnymi atutami są zwyczajowy brak oprocentowania i jakichkolwiek formalności. Natomiast niedogodności tej formy uzyskiwania pieniędzy to nieprzyjemna konieczność proszenia o pożyczkę, możliwość popsucia stosunków z rodziną lub znajomymi oraz zaciągany dług wdzięczności. Musisz też pamiętać że nie zawsze będziesz miał wokół siebie kogoś kto będzie miał wolne tyle pieniędzy ile potrzebujesz. Moja sugestia jest taka że jeśli już pożyczasz od rodziny lub znajomych to niech to będą naprawdę niewielkie kwoty które będziesz w stanie szybko oddać. Osobiście wolę pożyczki społecznościowe w których czas otrzymania pieniędzy może wynosić zaledwie kilka godzin. Z kolei koszt całej operacji wyniesie tyle co telefony do znajomego z prośbą o pożyczkę.

PS Czy pamiętasz że jako czytelnik bloga Pożyczki 2.0 masz prawo otrzymania pieniężnego prezentu za rejestrację w serwisie Sekrata.pl?

Powiązane posty

4 thoughts on “Kiedy nie brać pożyczki społecznościowej?
 1. Arek

  Zgadzam się w całej rozciągłości:)

 2. Finan

  Moim zdaniem za pożyczkami społecznościowymi przemawia też fakt że są wiele tańsze od tzw. chwilówek które to tak wiele osób teraz bierze.

 3. Arek

  Damian – kapitał łatwy do uzyskania przez studentów to także argument przemawiający za pożyczkami społecznościowymi.

 4. Damian

  Pożyczki Społecznościowe to też szansa do młodszych ludzi na pozyskanie pierwszego nawet małego (2,5 tys) kapitału. Ponieważ w banku bez żadnej umowy nic nie zostaną. A studenci bez pracy też czasem mają fajne pomysły i potrzebują środków na ich realizację.

Zostaw komentarz