Bez Kategoriikokos.plSocial lendingudzielanie pożyczkiZysk

Jaki okres pożyczki jest najlepszy?

czas pożyczki Posted On
autor Stanisław Kraski

Okres pożyczkiTak jak w banku, tak i w serwisach social lending, pożyczki udzielane są na określony czas. Na przykład w największym polskim serwisie Kokos.pl możesz pożyczać pieniądze na terminy od dwóch miesięcy do trzech lat, podczas gdy na innych portalach możesz zawierać umowy pożyczek nawet na kilka dni. Jaki okres pożyczki jest najkorzystniejszy?

 

…dla inwestora

Jeśli zamierzasz inwestować Twoje pieniądze w pożyczki społecznościowe zwróć uwagę na podstawowe zależności:

 • Długi czas pożyczki zwiększa prawdopodobieństwo że pożyczkobiorcy przytrafi się coś co mimo jego dobrych chęci uniemożliwi mu spłatę zadłużenia, np. strata pracy.
 • Nieumiejętnie dobierając pożyczki krótkoterminowe łatwiej stracić część potencjalnych zysków.

  Jeśli na przykład pożyczysz w 10 równych pożyczkach łącznie 1000zł na 3 miesiące i 20% w skali roku, to jeśli jeden z pożyczkobiorców okaże się niesumienny i nie będzie spłacać zadłużenia otrzymasz w sumie 945zł spłat, zamiast spodziewanych 1050zł.
  Jeśli te 1000zł pożyczysz na rok, również na 20% w skali roku, i jeśli jeden z pożyczkobiorców okaże się niesumienny to suma spłat jakie otrzymasz wyniesie 1080zł zamiast 1200zł, ale wciąż będziesz 8% na plusie.Oczywiście podany przykład jest znacznie uproszczony i nie uwzględnia takich faktów jak możliwość sprzedaży długów, windykacji lub uzyskania nakazu egzekucji komorniczej. Przykład nie uwzględnia także faktu że prawdopodobieństwo problemów w spłacie długoterminowej pożyczki jest większe niż prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów podczas spłaty pożyczek krótkoterminowych.

…dla pożyczkobiorcy

Przed podjęciem decyzji o tym jaki okres pożyczki będzie najlepszy dla Ciebie miej na uwadze że:

 • Nim dłuższy czas który masz na pełną spłatę pożyczki tym mniejsza będzie miesięczna rata, a więc będziesz w stanie jednorazowo pożyczyć więcej na dłuższy niż na krótszy okres.
 • Im krótszy czas pożyczki tym mniejszy jest jej bezwzględny koszt.

Według mnie najbardziej opłaca się brać w miarę krótkie pożyczki, ale na tyle długie żeby rata była tak mała żebyś mógł ją bez problemów regulować z comiesięcznych zarobków. Tym sposobem zapłacisz za pożyczkę najmniej jak to możliwe oraz szybko uwolnisz się z zadłużenia. Warto abyś pamiętał także że w serwisach social lending nie zapłacisz tak jak w bankach kary za wcześniejszą spłatę zadłużenia, po prostu kiedy masz pieniądze to spłacasz pożyczkę i już więcej nie musisz o niej myśleć.

Powiązane posty

7 thoughts on “Jaki okres pożyczki jest najlepszy?
 1. Adam - Finanovacash.pl

  Przy inwestowaniu w pożyczki warto sumę inwestycji rozbić na kilku pożyczkobiorców minimalizujemy wtedy ryzyko strat gdy któryś pożyczkobiorca okaże się niewypłacalny.

 2. Marcin

  niestety, mamy takie zarobki a nie inne, ciężko jest wyżyć za 1200 zł miesięcznie …

 3. Robert

  Przykro patrzy się na to, jak wyjeżdża za granicę majątek narodowy, a my sami musimy szukać sposobów na związanie końca z końcem poprzez różnego rodzaju pożyczki…

 4. Aleksandra

  Kiedyś zastanawiałam się nad udzielaniem pożyczek w Kokosie, ale bałam się, że pożyczkobiorca może okazać się niewypłacalny i zrezygnowałam z tego pomysłu.

 5. konsolidacja-kredytow.eu

  Najczęściej to zależy od osobistych preferencji

 6. karol portfel24

  Obecnie najbardziej opłaca się pożyczać gotówkę w firm oferujących chwilówki na promocyjnych warunkach, pierwszej pożyczki za 0 zł. Obecnie takich firm jest przynajmniej kilka więc jakby nie patrzeć potencjał spory, tyle że trzeba tu się liczyć z tym żeby całość zadłużenia spłacić w ciągu 30 dni, w innym przypadku będziemy musieli już opłacić przedłużenie terminu spłaty.

 7. Marcin - soskredyt.pl

  Zawsze wybierając okres kredytowania, powinniśmy wybrać jak najkrótszy okres spłaty, ale możliwie bezpieczny biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe. I nie powinniśmy zapomnieć o rezerwie, bo zawsze mogą nam wypaść jakieś niespodziewane wydatki.

Zostaw komentarz