Bez KategoriiSocial lendingudzielanie pożyczki

Jak wybrać optymalny rachunek bankowy?

Posted On
autor Stanisław Kraski

optymalne konto bankowePrzed rejestracją w serwisie pożyczek społecznościowych, oprócz nicka, powinieneś posiadać także numer konta bankowego którego będziesz używał do obsługi pożyczek społecznościowych – otrzymywania pożyczek i wysyłania rat jeśli będziesz występował jako pożyczkobiorca, lub wysyłania pieniędzy na pożyczkę i otrzymywania spłat gdy będziesz działał jako inwestor.

Wiem że prawdopodobnie posiadasz już konto bankowe, ale chciałbym zwrócić Twoją uwagę na pewne atrybuty którymi powinno cechować się konto bankowe używane do działalności w serwisach social lending.

  • Konto bezwzględnie musi oferować pełny dostęp przez internet, a więc internetowe przelewy, sprawdzanie stanu rachunku i historii operacji. Social lending to usługi internetowe wymagające wykonania czasami kilku przelewów miesięcznie i częstego monitorowania stanu rachunku, a to powoduje że bardzo uciążliwe były by częste wycieczki do „naziemnych” oddziałów banków.
  • Konto powinno oferować darmowe przelewy, w przeciwnym wypadku ich koszt podwyższy cenę jaką płacisz za pożyczkę, lub obniży zysk jaki uzyskasz z pożyczenia pieniędzy. Zwłaszcza kiedy będziesz chciał dobrze zdywersyfikować swoje inwestycje w pożyczki aby obniżyć poziom ryzyka, to płatne przelewy mogą pożreć znaczącą część Twojego zysku.
  • Dobrze aby konto było bezpłatne w prowadzeniu. Co prawda bezpłatność to nie jest warunek konieczny, ale skoro pewne banki oferują darmowe konta to po co masz przepłacać. Roczny koszt prowadzenia konta w niektórych bankach może pożreć cały zysk z zainwestowania 1tys. zł. w pożyczki społecznościowe, lub jak wolisz 4tys. zł. w lokatę bankową. Do Ciebie należy decyzja czy chcesz ponosić tak wysokie opłaty, czy może korzystać z konta bankowego za darmo.
  • Powinieneś móc w łatwy sposób wpłacać i wypłacać pieniądze z konta. Możesz korzystać z wpłat w placówkach banków lub automatycznych wpłatomatów. Wypłatę pieniędzy z rachunku najlepiej realizować za pomocą kart debetowych którymi bezpośrednio zapłacisz w sklepie, lub używając ich wyciągniesz gotówkę z bankomatu. Karty debetowe oferowane są przez banki jako powiązane z kontami bankowymi, duża część kart jest darmowych.
  • Niektórzy użytkownicy lubią mieć osobne konto przeznaczone tylko do pożyczek społecznościowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą dokonać szybkiego przeglądu stanu swoich pożyczek lub inwestycji na osobnym rachunku, transakcje związane z pożyczkami społecznościowymi nie mieszają się im z innymi operacjami finansowymi.

Być może posiadasz już odpowiednie konto bankowe którego będziesz chciał użyć do obsługi pożyczek społecznościowych ale jeśli tak nie jest, lub jeśli zdecydujesz że dodatkowe konto będzie Ci przydatne to pozwól że przedstawię Ci mój wybór.

Stosowane przeze mnie rozwiązanie to eKonto w mBanku, dzięki niemu mam pełen dostęp do rachunku przez internet, darmowe wszystkie przelewy, zerowe opłaty za prowadzenie konta, darmową kartę debetową oraz sieć bezpłatnych bankomatów i wpłatomatów na terenie całego kraju. Szczerze mówiąc to od ponad trzech lat posiadania tego konta nie zapłaciłem bankowi ani grosza. Z moich obserwacji rynku social lending wynika że większość działających na nim osób posiada konta właśnie w mBanku, i nie ma się co dziwić bo spełniają one wszystkie warunki dobrego konta bankowego nakreślone powyżej. Niestety, już niedługo mBank wprowadza opłatę wynoszącą 2.50zł miesięcznie za nie korzystanie z karty debetowej, a więc nie będzie już kontem w pełni idealnym(chyba że będziesz aktywnie używał karty debetowej lub z niej zrezygnujesz).

Z czystym sumieniem mogę jeszcze polecić Ci konto dbNet w Deutsch Banku bo od niedawna sam jestem jego użytkownikiem. Mimo że działanie konta jest trochę ociężałe w stosunku do eKonta w mBanku (zapewne wynika to z tego że Deutsch Bank dopiero zaczyna oferować swoje usługi przez internet),  to w przyszłości sytuacja powinna ulec poprawie. W dbNet mam pełen dostęp do rachunku przez internet, darmowe wszystkie przelewy, zerowe opłaty za prowadzenie konta i darmową kartę debetową pod warunkiem wykonania nią co najmniej jednej transakcji miesięcznie, ale za to nie płacę prowizji wypłacając pieniądze w dowolnym bankomacie w Polsce i na Świecie.

Po za tym według wielu użytkowników pożyczek społecznościowych bardzo fajne jest bezpłatne konto Direct w ING Banku Śląskim, jednak nie będę go tutaj szerzej omawiał bo jeszcze sam go nie przetestowałem.

A jakie konto bankowe Ty polecasz? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

Powiązane posty

4 thoughts on “Jak wybrać optymalny rachunek bankowy?
  1. Arek

    Zgadzam się z Tobą gablerro, należy zrobić sobie listę za i przeciw ale:
    -trudno ogarnąć wszystkie dostępne na rynku oferty kont bankowych
    -nie wszystko da się wyczytać w regulaminach(np. że serwis słabo działa, trzeba długo czekać na rozpatrzenie reklamacji itp.)
    więc dobrze wspierać się opiniami innych osób, takimi jak we wpisie i w tych komentarzach.

  2. gablerro

    BW WBK konto mniej niż 30
    dla użytkowników poniżej 30 roku życia. Karta bezpłatnie wydawana na okres 2 lat (3 transakcje w ciągu 3 miesięcy karta trzeba wykonać) z tego co pamiętam. Dobrze rozlokowane bankomaty (bynajmniej w okolicy tam gdzie mieszkam)

    uważam, że konto powinno się mieć blisko swojego miejsca zamieszkania bo czasem trzeba udać się do placówki by np wpłacić pieniązki na konto. mBank ma wplatając, ale ja np mam do nich daleko.
    Po prostu trzeba zrobić sobie wszystkie za i przeciw i wtedy podjąć decyzję gdzie założyć konto w banku 🙂

  3. Arek

    I wtedy te dwie oferty będą porównywalne. Chociaż w mBanku za kartę będziemy płacić tylko wtedy gdy jej aktywnie nie używamy.

  4. procek

    Ja oczywiście polecę mój Alior Bank, który oferuje pełnoprawne konto (nie tylko internetowe) za darmo jeśli nie bierze się karty. Za kartę w mBanku niebawem trzeba będzie płacić…

Zostaw komentarz