bezpieczeństwoWeryfikacjaWindykacja

Jak właściwie działają pożyczki społecznościowe?

pożyczki społecznościowe Posted On
autor Stanisław Kraski

Mimo że istnieje kilka polskich serwisów pożyczek społecznościowych to wszystkie opierają się na tej samej, prostej zasadzie. Potencjalni pożyczkobiorcy składają oferty w których opisują cel pożyczki, to jak zamierzają ją spłacić oraz jak duży procent są w stanie przeznaczyć na wynagrodzenie dla inwestora. Inwestorzy przeglądają zamieszczone oferty i wybierają te które według nich charakteryzują się największym stosunkiem potencjalnego zysku do ryzyka.

Możesz dostrzec podobieństwo do schematu klient->bank->kredytobiorca, ale w przypadku pożyczek społecznościowych bank zostaje zastąpiony przez serwis internetowy który pozwala bezpośrednio wybrać klientowi komu chce pożyczyć swoje pieniądze, jednocześnie pozwalając zachować dla siebie zyski które normalnie zabrał by bank(wystarczy porównać oprocentowanie lokat i kredytów).

Głównymi zadaniami serwisów pożyczek 2.0 są:

  • Udostępnienie obu stronom transakcji odpowiedniego interfejsu do komunikacji. Serwisy realizują to przez stronę www która pozwala na zamieszczanie ofert pożyczkobiorcom i inwestorom.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa przelewów bankowych. Odbywa się to poprzez niepubliczne przekazywanie numerów kont bankowych. Niektóre serwisy jak Kokos.pl dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo pośrednicząc w przelewach pieniędzy.
  • Umożliwienie inwestorom oceny wiarygodności pożyczkobiorcy. To najbardziej wymagająca funkcja serwisu. Obserwuje się różne rozwiązania, do najbardziej popularnych należą:
    Weryfikacja czy konto na które ma być dokonany przelew jest założone na dane osobowe pożyczkobiorcy.
    Sprawdzenie przez system informatyczny czy pożyczkobiorca nie figuruje w którymś z wykazów dłużników. Sprawdzane są ewidencja dłużników Biura Informacji Gospodarczej SA, baza Biura Informacji Kredytowej, baza Związku Banków Polskich, Krajowy Rejestr Długów BIG S.A oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A
    Weryfikacja miejsca zamieszkania
    Weryfikacja miejsca zatrudnienia
    Weryfikacja zaświadczenia o zarobkach
    Weryfikacja numeru telefonu komórkowego
    Weryfikacja dokumentu tożsamości
    Weryfikacja historii pożyczkobiorcy na Allegro.pl
    Dywersyfikacja ryzyka – jedna pożyczka jest dzielona przez kilku inwestorów
    Tworzenie specjalnych ratingów pożyczkobiorców – na podstawie wszystkich danych zgromadzonych w serwisie o danym pożyczkobiorcy wyciągana jest „średnia ocena” jego wiarygodności
  • W wypadku zwłoki w spłacaniu należności pomoc inwestorom w odzyskaniu pieniędzy. Czasami nawet najlepiej zapowiadający się pożyczkobiorca może mieć problemy ze spłatą rat. W takim przypadku serwisy pożyczek 2.0 oferują takie środki jak:
    możliwość ubezpieczenia się pożyczkobiorcy (od śmierci, trwałej niezdolności do pracy, utraty pracy, zachorowania itp.)
    naliczanie odsetek karnych
    przypomnienie dłużnikowi o terminie spłaty poprzez SMS, mail i telefon od pracownika serwisu(koszt ponosi dłużnik)
    uniemożliwienie zaciągania innych pożyczek w serwisie
    wpisanie do ogólnopolskich rejestrów dłużników(utrudnienia przy zakupach, znaczne ograniczenie możliwości działań w instytucjach finansowych, uniemożliwienie zaciągnięcia kredytu itd.)
    zlecenie działań firmie windykacyjnej która może odzyskać dług polubownie bądź wejść na drogę sadową

Analizą wiarygodności pożyczkobiorców, skutecznością odzyskiwania długów i ogólnie maksymalizacją zysków z inwestycji w pożyczki społecznościowe będziemy bardziej szczegółowo zajmować się w kolejnych wpisach.

Powiązane posty

2 thoughts on “Jak właściwie działają pożyczki społecznościowe?
  1. Jak odzyskać pieniądze gdy pożyczkobiorca nie spłaca rat? | Porady finansowe

    […] Inwestowanie w pożyczki społecznościowe jest możliwe w Polsce od ponad 2 lat. Przez ten czas powstało kilka serwisów, kilka z nich już upadło, natomiast inne rozwijają się. W ten sposób powstał alternatywny rynek, niezależny od instytucji bankowych i parabankowych oferujących pożyczki pieniężne dla osób poszukujących gotówki (ogólnie mówimy tu o kwotach do kilku dziesięciu tysięcy złotych). Równocześnie pojawiła się przed inwestorami możliwość zainwestowania swoich pieniędzy w inwestycję oferującą ponad 20% rocznie. Jeżeli drogi czytelniku nie wiesz na czy polegają pożyczki społecznościowe przeczytaj posta ”Jak właściwie działają pożyczki społecznościowe”. […]

  2. Arek

    Przepraszam za niedopatrzenie – adres email już figuruje na stronie.

Zostaw komentarz