Pożyczki

Jak uchronić się przed naciągaczami oferującymi pożyczki?

jak uchronic sie przed oszustami oferujacymi pozyczki Posted On
autor Stanisław Kraski

Łatwiejszy dostęp do pożyczek, które można otrzymać przez internet, coraz mniejsze wymagania względem klientów i uproszczony system weryfikacji. Te trzy elementy sprawiają, że Polacy chętniej sięgają po finansową pomoc pozabankową. Z drugiej strony również szybszy proces pożyczkowy czyni okazję dla naciągaczy. Warto więc wiedzieć, jak ustrzec się przed oszustami oferującymi pożyczki, bo wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Jak zachować zdrowy rozsądek i uchronić się przed oszustami

Punktem pierwszym na drodze do finansowego bezpieczeństwa i ochrony przed oszustami jest zachowanie zdrowego rozsądku. Nawet biorąc pożyczkę po raz pierwszy łatwo zauważyć, jeśli coś w przedstawionej ofercie jest nie tak i powinno wzbudzić czujność klienta. Może to być zarówno podejrzanie niskie oprocentowanie w porównaniu z innymi ofertami, brak dodatkowych kosztów związanych z obsługą pożyczek albo wyjątkowo atrakcyjne warunki spłaty nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Przykład? Pożyczka na kwotę 1000 złotych rozłożona na aż 60 rat albo 5% odsetki, podczas gdy średnie RRSO pożyczek pozabankowych wynosi na przykład 15%. Widząc taką ofertę warto przyjrzeć się jej dokładniej – nie zawsze będzie to próba oszustwa, ale wabik na klienta, gdzie pod przykrywką niskiego oprocentowania chowa się na przykład bardzo wysoka prowizja.

Obowiązkowe czytanie umów pożyczkowych

Niestety umowy finansowe mają tę cechę wspólną, że zawsze są wyjątkowo długie. Kilka stron regulaminu, drugie tyle umowy i klient w rezultacie dostaje do przejrzenia małą książeczkę. Większość z nich nawet nie czyta dokumentów, które dostają do podpisu i tym samym popełniają olbrzymi błąd. Podpisana umowa jest już zawarta i wiążąca, więc zrezygnowanie z niej nawet na drodze sądowej oznaczałoby dodatkowe ogromne koszty. A to właśnie w umowie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące pożyczek, warunków spłaty zobowiązania, karnych odsetek. Podpisywanie dokumentu, z którym się nie zapoznało, to najłatwiejszy sposób, aby paść ofiarą oszustów. Ci bowiem mogą w niej zawrzeć wtedy praktycznie wszystko, wraz z zupełnie innymi warunkami pożyczki niż te, które słownie ustalili z nieświadomym klientem.

Porównanie ofert pożyczkodawców

Najlepszym sposobem zapobieganiu próbie oszustwa jest porównywanie ze sobą poszczególnych ofert. Te, które wyjątkowo mocno odbiegają od średniej, mogą być elementem działania naciągaczy, dlatego warto je omijać z daleka. Nie zaszkodzi również zapoznać się z informacjami ekspertów dotyczącymi aktualnej sytuacji na rynku pożyczkowym, chociażby tutaj https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/jak-znalezc-uczciwe-pozyczki-na-raty,n,1000242926.html i opierać się na najbardziej aktualnych informacjach. Porównywarki pożyczek to również przydatne narzędzie nie tylko ze względów praktycznych jako ochrona przed oszustami. Przede wszystkim pomagają w szybkim znalezieniu odpowiedniej oferty pożyczkowej. Dopasowanej pod względem ponoszonych kosztów, długości trwania, wysokości rat, słowem: skrojonej na miarę. Profesjonalne porównywarki pożyczek gotówkowych, chwilówek, bez BIK czy na dowód mają dostęp do bazy aktualnych i najciekawszych propozycji od firm pozabankowych. Bardzo często informują również o trwających promocjach, z których skorzystanie może być dla klienta niezwykle atrakcyjne.

Powiązane posty

Zostaw komentarz