bezpieczeństwokokos.pludzielanie pożyczki

Jak pożyczać biznesowi?

pożyczyć biznesowi Posted On
autor Stanisław Kraski

Pytajnik

Finansowa blogosfera(Droga do wolności, 10 procent rocznie, APPFunds i inne linki w prawym menu;) promuje ostatnio inwestycje w obligacje korporacyjne, jako doskonały sposób na znacznie lepszy zysk niż oferowany przez lokaty bankowe. Obligacje to nic innego jak pożyczanie pieniędzy firmom, w tym wpisie przedstawię Ci inny podobny sposób w jaki możesz zarabiać na zadłużeniu przedsiębiorstw.

Wyemitowanie obligacji, zwłaszcza tych dostępnych publicznie, to nie małe koszty. Nic więc dziwnego że większość małych i średnich przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić na taki luksus i jest zmuszana posłusznie ganiać po kredyty do banku. No chyba że firmie znana jest idea pożyczek społecznościowych…

Jak to działa?

Dokładnie tak samo jak w wypadku pożyczek pomiędzy dwiema osobami fizycznymi. Firma zgłasza się do serwisu pożyczek społecznościowych, dokonuje niezbędnych weryfikacji, zakłada aukcję pożyczkową i finalnie uzyskuje pieniądze. Oczywiście dług trzeba spłacić wraz z odsetkami, co dla nas inwestorów jest bodźcem do udzielania pożyczek.

Jak wysoki jest poziom bezpieczeństwa?

Osobiście oceniam go na wyższy niż w wypadku większości pożyczek dla osób fizycznych. Utrata pieniędzy zainwestowanych w pożyczki udzielone firmom może nastąpić w sytuacji bankructwa dłużnika. Jednak nawet wtedy Syndyk masy upadłościowej ma za zadanie zaspokojenie Wierzycieli przedsiębiorstwa z masy upadłościowej firmy.

W największym polskim serwisie pożyczek społecznościowych Kokos.pl, dla firm które chcą pożyczać wymagane są następujące weryfikacje:

  • Infomonitor
  • KRD
  • Erif
  • konto bankowe
  • telefon komórkowy (telefon nie musi być zarejestrowany na firmę)
  • weryfikacja przez kuriera (weryfikacja przedstawiciela firmy i danych firmy)

Z kolei w Zakrainvest.pl(nowym serwisie twórców Zakra.pl przeznaczonym wyłącznie do udzielania pożyczek społecznościowych przedsiębiorstwom) można pożyczać jedynie spółkom akcyjnym oraz spółkom z.o.o, czyli podmiotom o dość wysokiej wiarygodności. Ulokowana kwota jest zabezpieczona w postaci Skryptu Dłużnego.

Dlaczego te pożyczki są takie fajne pod względem podatkowym?

Za zysk z każdej inwestycji kapitałowej musisz zapłacić podatek od zarobionych odsetek. Jednak ponieważ udzielasz pożyczki podmiotom prawnym, to one, po potrąceniu podatku z należnych Tobie odsetek, są zobowiązane odprowadzić go do Urzędu Skarbowego. Nie musisz więc wypełniać żadnych dokumentów ani wykonywać dodatkowych przelewów.

Na jak wysoki zysk możesz liczyć?

Mniejszy ale znacznie bardziej pewny niż w wypadku klasycznych pożyczek społecznościowych między dwiema osobami. Nieco wyższe oprocentowanie niż w wypadku inwestycji w obligacje korporacyjne.

Nie tylko obligacje korporacyje są dobrym sposobem zarabiania na zadłużeniu przedsiębiorstw, również pożyczki społecznościowe mają w tej kwestii coś ciekawego do zaoferowania i dlatego warto abyś się im dokładnie przyjrzał.

Powiązane posty

Zostaw komentarz