Porady finansowe

Jak oszczędzać pieniądze na wymianie walut ?

wymiana gotowki Posted On
autor Stanisław Kraski

Wymiana walut jest obecnie naprawdę powszechna. Wyjazd na wakacje za granicę, kredyt walutowy czy nawet zakupy internetowe w zagranicznym sklepie niejako wymuszają na nas posiadanie obcej waluty. Niestety płatność kartą w lokalnej walucie czy wybieranie gotówki z bankomatu w obcym kraju mogą być bardzo drogie. Także wymiana pieniędzy na lotniskach czy dworca nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kursy osiągają zawrotne i bardzo niekorzystne dla klientów kwoty. Zatem jak oszczędzać na wymianie walut, aby ich ceny były dla nas korzystne?

Od czego zależy cena waluty?

Kursy walut można sprawdzać codziennie choćby na stronie swojego banku. W dni powszednie kursy zmieniają się automatycznie i w każdej chwili możemy zobaczyć ten najbardziej aktualny. Ale uwaga! W kantorach stacjonarnych najczęściej kursy sprawdzane są dwa razy dziennie, dlatego jeśli w tym miejscu chcemy wymienić pieniądze, może się okazać, że aktualny kurs jest sprzed kilku godzin. Mimo wszystko różnica w cenach walut nie powinna być mocno rozbieżna od tej publikowanej przez banki.

Codziennie można zobaczyć wahania kursów. Najpopularniejsze waluty jak euro jednego dnia mogą osiągać niższy poziom np. 4,20 zł za 1 euro, a na drugi dzień bardzo wyskoki jak 4,3 zł za 1 euro. Od czego to zależy? Tak naprawdę od wszystkiego. Dużą rolę odgrywa polityka i gospodarka danego kraju, zaufanie wobec waluty czy popyt na nią. Można z łatwością zauważyć, że w okresie wakacyjnym waluty obce kosztują nieco więcej. Jak oszczędzać pieniądze na wymianie walut?

Kiedy wymienić walutę w kantorze?

Rozróżniamy kantory internetowe i kantory stacjonarne. Żeby korzystać z tych pierwszych trzeba mieć konto walutowe, ponieważ przy jego udziale sprzedaje i kupuje się waluty. Z reguły ceny w takich kantorach są lepsze niż w punktach stacjonarnych. Jednakże konieczność posiadania osobnego konta nie wszystkich motywuje do korzystanie z takiej usługi. W internetowych kantorach można śledzić kursy, a nawet ich wahania i często też dostępna jest prognoza czy spadek cen się utrzyma, albo czy waluta będzie droższa. Samodzielnie można więc wybrać najlepszy moment.

Tak samo jest w przypadku kantorów stacjonarnych. Tutaj również trzeba sprawdzać ceny i wybrać moment, w którym wydają się nam być najkorzystniejsze. Oczywiście nie oznacza to, że faktycznie będzie najtaniej. Dlatego warto przez dłuższy czas śledzić ceny i kupić walutę z wyprzedzeniem. Jednakże wymaga to posiadania punktu odniesienia i trochę szczęścia, aby trafić na właściwy moment.

Karty walutowe i aplikacje do wymiany walut

Same banki zaczęły wychodzić z inicjatywą do klientów oferując konta walutowe. Można też założyć kartę walutową, która umożliwia płatności za granicą, w tym w internetowych sklepach. Dzięki płaceniu specjalną kartą można zaoszczędzić choćby na prowizji pobieranej przez bank od wymiany waluty.

Obecnie hitem jest karta wielowalutowa Revolut, która łączy się z aplikacją mobilną. Wymiana pieniędzy jest bajecznie łatwa, a kurs wymiany jest zawsze korzystny w porównaniu do kursów bankowych. Ponadto na subkontach można mieć różne waluty, co znacznie ułatwia życie podróżnikom czy nawet osobom, które często kupują przez Internet. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania aplikacji w telefonie i stałego dostępu do Internetu, aby móc na bieżąco wymieniać sobie pieniądze. I to jest również zaleta, ponieważ wymiany można dokonać tuż przed transakcją, nie trzeba wymieniać pieniędzy na zapas.

Powiązane posty

Zostaw komentarz