APIBez KategoriiSocial lendingZysk

Fundusze inwestycyjne vs pożyczki społecznościowe

Posted On
autor Stanisław Kraski

wykres funduszeDużą dyskusję na blogu wywołał artykuł porównujący pożyczki społecznościowe do klasycznych lokat bankowych. Dlatego teraz będziesz miał okazję poczytać o tym jak pożyczki społecznościowe wypadają na tle innego instrumentu finansowego – do niedawna bardzo popularnych funduszów inwestycyjnych.

Schemat działania wszelkiego rodzaju funduszy inwestycyjnych jest banalnie prosty. Inwestor (którym może być praktycznie każdy) powierza swoje pieniądze osobom zarządzającym funduszem w nadziei że osiągną oni wysokie zyski. Fundusz pobiera prowizję będącą wynagrodzeniem za jego pracę. We wpisie będziesz czytał o otwartych funduszach lokujących pieniądze w akcjach(najpopularniejszy typ funduszu inwestycyjnego w naszym kraju).

Zyski

W pożyczce społecznościowej maksymalny zysk jest z góry określony i nie może być większy niż ten który pożyczkobiorca określił jako akceptowalny. Po statystycznym uwzględnieniu faktu że w wypadku niektórych pożyczek mogą wystąpić opóźnienia i problemy ze spłatą, można śmiało stwierdzić że przy rozsądnym inwestowaniu w pożyczki społecznościowe każdy może osiągać stabilne zyski na poziomie kilkunastu procent rocznie.

Fundusze inwestycyjne charakteryzują się bardzo dużą zmiennością stóp zwrotu, może to być w jednym roku kilkadziesiąt procent zysku by w następnym zamienić się w kilkadziesiąt procent straty. Uśredniając w długim okresie rzędu kilkudziesięciu lat osoba inwestująca w dobre, agresywne fundusze(akcyjne, towarowe) może liczyć na średni zysk wynoszący około 10% rocznie.

Obie formy inwestycji gwarantują podobny uśredniony poziom zysków, z tym że w wypadku pożyczek społecznościowych zyski są znacznie stabilniejsze. Na funduszach można szybciej zarobić ale i stracić w zależności od szczęścia.

Bezpieczeństwo

Pożyczki społecznościowe nie dają gwarancji odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Według statystyk kokos.pl w kilkunastu procentach pożyczek społecznościowych w którymś momencie zaczynają się pojawiać problemy ze spłatą pożyczki. Oczywiście możesz starannie dobierać pożyczkobiorców i obniżyć ten współczynnik, możesz też skorzystać z usług serwisu Richie który gwarantuje zwrot pieniędzy za niespłacone długi. Jeśli już przydarzy Ci się brak spłaty masz możliwość automatycznego skierowania pożyczki do windykacji, sprzedaży długu z reguły za około 50% jego wartości na rynku wtórnym, lub osobistego wytoczenia sprawy sądowej niesolidnemu dłużnikowi(na przykład z Twojego domu poprzez e-sąd).

Fundusze inwestycyjne także nie dają gwarancji odzyskania zainwestowanych pieniędzy, co więcej w wypadku wystąpienia strat nie masz możliwości skierowania sprawy do sądu lub zlecenia działań firmie windykacyjnej. Inwestując Twoje pieniądze w funduszach inwestycyjnych musisz mieć na uwadze że stratne inwestycje zarządzających są w pełni legalne i nie możesz nic odzyskać na drodze prawnej. W świetle przedstawionych faktów można ze spokojnym sumieniem stwierdzić że pożyczki społecznościowe gwarantują wyższe bezpieczeństwo Twojego kapitału niż fundusze inwestycyjne.

Płynność

Pożyczki społecznościowe nie pozwalają na szybkie wyciągnięcie zainwestowanych pieniędzy. Musisz czekać na przelewane w każdym miesiącu na Twoje konto raty. Nigdy nie inwestuj w pożyczki społecznościowe pieniędzy które mogą być w najbliższej przyszłości szybko potrzebne.

Fundusze inwestycyjne zazwyczaj pozwalają na złożenie zlecenia wycofania pieniędzy z funduszu w dowolnej chwili, a jego realizacja trwa z reguły nie dłużej niż dwa tygodnie. Dlatego fundusze inwestycyjne mają znacznie lepszą płynność od pożyczek społecznościowych.

Pracochłonność

Zarabianie na pożyczkach społecznościowych wymaga poświęcenia co najmniej kilkunastu minut na każdą aukcję pożyczkową w którą chcesz zainwestować. Aby inwestycja była zyskowna musisz dokładnie sprawdzić potencjalnego dłużnika pod kątem uczciwości i możliwości spłaty zobowiązania. Nagrodą są wyższe i stabilniejsze zyski.

Fundusze inwestycyjne w przeważającej większości osiągają podobne do siebie wyniki inwestycyjne, a wybór najlepszego funduszu według wielu ekspertów jest po prostu niemożliwy bo fundusz który przez ostatnie lata był w czołówce często nagle bez powodu spada we wszelkich rankingach zyskowności. Dlatego wybór funduszu inwestycyjnego można dokonać względnie szybko, wpłacić pieniądze i już dłużej nie przejmować się inwestycją. Skuteczne inwestowanie w pożyczki społecznościowe wymaga większego nakładu pracy.

Obie formy inwestowania nastawione są na osiągnięcie wysokich zysków, często kosztem obniżonego poziomu bezpieczeństwa. Oczywiście jak zawsze to do Ciebie należy wybór czy chcesz poświęcić trochę czasu na pożyczki społecznościowe i co roku regularnie zarabiać kilkanaście procent ciesząc się jednocześnie większym bezpieczeństwem.

Pamiętaj że możesz podzielić się Twoją opinią w komentarzach pod tym wpisem.

Powiązane posty

20 thoughts on “Fundusze inwestycyjne vs pożyczki społecznościowe
 1. Arek

  Dzięki Mati za pomysł na kilka nowych artykułów porównawczych:) To prawda że w tym artykule być może źle zrobiłem że wrzuciłem wszystkie fundusze do jednego worka.

 2. Mati

  Moim zdaniem nie można w całośći porównywać funduszy inwestycyjnych z pożyczkami społecznościowymi gdyż fundusze BARDZO różnią się między sobą.Mamy m.i fundusze akcji , obligacji i pieniężne, gwarantowane i inne.Fundusze akcyjne potrafią zyskiwać 20% w rok jak i tracić tyle.Pieniężne natomiast mają dość stabilne wyniki na poziome lokat bankowych i straty poniżej 1% występują dość rzadko.Są fundusze co inwestują w papiery dłużne przedsiębiorstw i regularnie rok w rok mają stabilne wyniki na poziomie 7-8% bez większych wachań!.Do takich należą eques obligacji czy Copernikus dłużnych papierów korporacyjnych(planuje oba zakupić).Dlatego myśle że lepiej było by porównać dany rodzaj funduszy. Po za tym strata/zysk w dużym stopniu zależy też od wiedzy. Jeśli ktoś np. pożyczy na kokosie komu popadnie to najpewniej straci na tym. Tak samo inwestowanie w fundusze akcyjne bez wiedzy może skończyć się dużą stratą(jak w 2008 i 2011 roku).O ile się nie myle to statystycznie przez ostatnie 10 lat przynajmniej połowa funduszy akcyjnych osiągnęła gorsze wyniki nić lokaty bankowe.

 3. niktwazny

  „Obecnie posiadam konto w BZWBK bo mam blisko siebie w miejscowości 3 bankomaty w promieniu 3 km”
  mBank – karta 0zł , bankomaty BZWBK,eCard,EuroNet,Cash4You za darmo
  getin noble – konto optymalne -karta 0 zł wszystkie bankomaty w Polsce za darmo.

 4. ynwestor

  @ gablerro

  Zazdroszczę trochę tak taniej pożyczki. Uważaj po prostu w co inwestujesz i nie szarżuj z ryzykiem.

 5. gablerro

  ynwestor
  kredyt jest naprawdę promocyjny bo to nie bank mi go udzielał a zakład pracy. za malo wiem jeszcze o pożyczkach społecznościowych dlatego kasa wylądowała na lokacie. Poza tym w tym roku nie chce tam zainwestować bo PIT wypełnić (dostęp do bezpłatnego szkolenia mam i się wypytam ich – pewnie ich zaskoczę) itd chciałbym się bardziej zapoznać z tematem i poświecę czas i pójdę do mojego Urzędu Skarbowego popytam co i jak (choć tutaj wydaje mi się ze wszystko bylo opisane) ta pożyczka wzięta po to by głownie wyciągnąć więcej kasy z odsetek bo nie robiąc nic przez 36 miesięcy zarobie na lokatach więcej niż pożyczyłem a przy zarabianiu to właśnie chyba na tym polega by zyskać więcej niż się zainwestowało. 300 zł rocznie nie powala na kolana przy takiej kwocie ale za kolejne 3 lata (o ile nic się nie zmieni) biorę znowu 6tys bo aż grzech nie skorzystać z takiej okazji. Myślę ze przez te 3 miesiące zdobędę na tyle wiedzę i nabiorę pewności do takich portalów, że będę tam inwestował. O monetach co pisałem cóż czytałem o tym tydzień wszystko ładnie piękne te zyski i wogole i rzeczywistość okazała się inna. jak wtopie ponownie trudno jak zarobie będę się cieszył i będzie to mój sukces.
  Zanim zacznę inwestycje społecznościowe szukam banku w którym przelewy i utrzymanie konta wynosi 0 zl karta mi nie potrzebna bo robić będę tam tylko przelewy. Obecnie posiadam konto w BZWBK bo mam blisko siebie w miejscowości 3 bankomaty w promieniu 3 km jadąc do miasta na imprezę też WBK ma najlepiej rozlokowane bankomaty wg mnie) za obsługę konta w WBK nie płacę przelew kosztuje mnie 50 gr

  Arek odezwij się na gablerro@o2.pl ponieważ miałbym pewny „interes” do ciebie odnośnie bloga który nie nadaje się do komentarza pod żadnym artykułem (wyrażam zgodę na jego opublikowanie po wymianie zdań miedzy nami).

 6. Arek

  Myślę że to bardzo rozsądne wziąć taką pożyczkę, a inwestowanie w kokosa przez Richie praktycznie niweluje ryzyko.

 7. gablerro

  Witam to jest coś na zasadzie pożyczki zakładowej coś w ten deseń pracuje w dużej firmie (nie państwowej) i u nas coś takiego funkcjonuje. Ta pożyczka zaciągnięta po to bo bez wysiłku z lokaty wyciągnę więcej niż pożyczyłem a mniejsza pensja powoduje zaciągniecie pasa a tak bylem zbyt rozrzutny. Wiem ze po 3 latach po prostu będzie zaoszczędzone a tak mając np możliwość odłożenia 300 zł raz odłożyłem do skarpety w kolejnym miesiącu zabrałem z kupki i to tak wyglądało u mnie bo człowiek pamiętał o skarpecie z gotówka na czarna godzinę.
  Swojego czasu zainwestowałem też w monety okolicznościowe (nie tylko 2zl ale również 10 i 20 zł monety i ta inwestycja nie należała do najlepszych…. straci po 3 latach nie straciłem ale zyskać to na pewno nie zyskałem i nie rozmawiamy tu o kwocie 2-3 tys zl tylko zdecydowanie większej….

 8. ynwestor

  @ Arek

  Kredyt jest rzeczywiście tani. Mam jednak taką zasadę, że nie inwestuję pożyczonych pieniędzy w ryzykowne aktywa. Jeśli pożyczkobiorcy nie zapłacą rat, to kredyt trzeba będzie spłacać ze swoich pieniędzy.

  Potencjalny zysk jest wysoki, ale czy nie jest okupiony zbyt wysokim ryzykiem?

 9. Arek

  A moim zdaniem jeśli rzeczywiście pożyczka jest na aż tak dogodnych warunkach to można ją zainwestować i dużo zyskać. Moim zdaniem mamy do czynienia z „dobrym kredytem”.

 10. ynwestor

  @ gablerro

  Czytając Twój komentarz zapaliła mi się czerwona lampka. Ja nigdy, ale to PRZENIGDY nie inwestuję pieniędzy pochodzących z kredytu. Wg mnie to ekstremalnie niebezpieczne.

 11. Arek

  Dzięki Gablerro za tak obszerny komentarz. Chyba od samego początku bloga nawołuję aby we wszelkich regulaminach serwisów social lending umieścić zapis że to dłużnik pokrywa koszty windykacji. Jak do tond takie rozwiązanie stosowała jedynie obecnie przechodząca duże przeobrażenia smava. Większy zysk niż na lokatach zawsze musi wiązać się z większym poziomem ryzyk, ale nie tylko nachwilke.pl gwarantuje zwrot pieniędzy w wypadku trafienia na niesumiennego dłużnika, także w kokos możesz uzyskać taką samą funkcjonalność korzystając z usług serwisu Richie.pl.
  Oczywiście inwestuję w pożyczki społecznościowe, całkiem niedawno udzieliłem dwóch kolejnych pożyczek. Dużą część środków trzymam także na lokatach aby móc z nich w razie konieczności szybko skorzystać. Dla uzyskania dużego bezpieczeństwa i zysków wyższych niż na lokacie polecił bym tandem Richie.pl + kokos.pl.
  Ciekawe skąd wziąłeś tak korzystną pożyczkę:)

 12. gablerro

  Witam ponownie
  trochę się zbierałem do napisania tutaj swojej wypowiedzi, ale nadszedł ten dzień. Wczoraj dostałem przelew na konto 6000zł do oddania 6093zł na okres 3 lat – pożyczka. Miesięczna rata 170zł żyć nie umierać. Udałem się do Getingbanku w celu wpłacenia całości kwoty na 3 miesiące z codzienna kapitalizacją odsetek. Nie miałem czasu by siedzieć tyle w banku by bawić się w lokaty rzędu 500 zł (0,0656 zł z dnia w zaokrągleniu 0,07zł) przy tej kwocie 6000zł „straciłem” 3,88 zł. Czemu Getingbank? największe oprocentowanie lokat w moim mieście – mam u siebie WBK PKO Milenium Getingbank… Do rzeczy oprocentowanie 4,86 w skali roku z codzienna kapitalizacja odsetek. 2 lokaty po 3000zł by nie płacić podatku belki. Lokaty kończą się 14.01.2011 i po tym czasie mam zamiar z nich zrezygnować by zainwestować w pożyczki społecznościowe. Póki co bacznie obserwuje rynek. Bylem jednym z pierwszych użytkowników na kokos.pl ba nawet zainwestowałem tam 50 zł na 3 miesiące (2008-02-22) bo taka była aukcja – testowanie serwisu. Wtedy nie było spłacania w comiesięcznych ratach tylko porostu spłata całości ostatniego dnia zaciągniętej pożyczki. Teraz pojawia się pytanie: gdzie zainwestować pieniążki w tym roku już nie chciałem bo mam za małą wiedzę na temat pożyczek społecznościowych i dzięki takim blogom jak ten (jeden z lepszych jakie trafiłem na necie) po prostu chce „zarobić” więcej niż oferuje bank. Nie chciałbym się natknąć na coś takiego, jak wtopione pieniądze i windykacja bo to opłacalne po prostu nie jest… chyba, że pożyczkobiorca który nie spłaca będzie obciążony kosztami za proces windykacyjny bo z jakiej racji ja mam ponosić koszty pożyczając komuś kasę walcząc o swoje należne pieniądze? (chyba ze nie jest tak jak pisze to proszę mnie poprawić) Zmieniając to kto płaci za windykację (jeśli bezpodstawna – płaci pożyczkodawca) uważam że rozwój pożyczek społecznościowych miałby zdecydowanie szybszy rozwój. Pewność 100% że odzyskasz swoje pieniądze… tej pewności mi brakuje dlatego 6000zł poszło na lokatę zamiast na pożyczki społecznościowe.
  z serwisów które biorę pod uwagę to kokos.pl zakra.pl nachwilkę.pl – pierwszy serwis który gwarantuje zwrot pieniążków zainwestowanych w aukcję poleconą przez portal. (przechodzi on dokładniejszą weryfikację danych). CO do pozostałych serwisów większych zastrzeżeń nie mam,
  finansowo.pl – wg mnie odpada kto wie czy nie skończy jak monetto.pl bo coś mam takie przeczucie…
  Czemu brałem pożyczkę? 6000 na 3 lata oddając 6093zł pozostawi to bez dalszego komentarza. Po 3 latach przy oprocentowaniu 5% w skali roku na lokatach bez problemu będę 900zł do przodu, lecz ta kwota mnie nie zadowala 🙂 chciałbym w ciągu tego okresu zarobić ok 3500zł dlatego mocno interesuje się właśnie tymi pożyczkami społecznościowymi.

  Arek
  inwestujesz w pożyczki społecznościowe? Polecasz jakiś portal z wyżej wymienionych? Czy bardziej zajmujesz się analizą albo inwestycja w fundusze? Fundusze Giełda dla mnie czarna magia nie znam się na tym zupełnie.

 13. Arek

  gablerro – wszelkie pytania i rozmowy o pożyczkach społecznościowych prowadźmy w komentarzach aby wynikające z nich spostrzeżenia były dostępne dla wszystkich.

 14. Arek

  niktwazny – duża płynność rzeczywiście daje zwiększone bezpieczeństwo w wypadku stosowania aktywnej strategii inwestycyjnej. Jednak wyniki funduszy ciągle oscylują, raz przynoszą zyski, raz straty – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie skąd będziesz wiedział czy akurat teraz trzeba wycofać pieniądze, czy jutro nie ominą Cię szybkie wzrosty?

  Głębokość rynku na rynku SL nie zainwestujesz kilku milionów złotych jeśli tyle masz, za to pożyczki społecznościowe doskonale sprawdzą się dla kwot od kilkudziesięciu to nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. W dodatku z racji na małą głębokość rynku nie będziesz musiał konkurować z profesjonalistami z dużych instytucji.

  „Statystycznie to wszyscy w Polsce mają ok. 1 piersi i 1 jądra.”, a ja dodam że statystycznie palenie trzech paczek papierosów dziennie prowadzi do raka. Oczywiście każdy może ignorować statystyki takimi stwierdzeniami jak Twoje ale na własną odpowiedzialność.

  Cashflow88, ynwestor – firmy trudniące się obsługą wierzytelności dadzą przeciętnie zarobić. W SL można wykręcić nieco więcej z racji na niszowość tego rynku(brak dostępności dla naprawdę dużych graczy) i prawie brak kosztów(większość spraw załatwia się przez internet).

 15. gablerro

  Witam autora bloga prosiłbym o kontakt na gablerro@o2.pl bowiem mam kilka ciekawych pytań kwestii odnośnie pożyczek społecznościowych (kokos finansowo itd) i Chciałbym wiedzieć co autor bloga sądzi na temat moich ewentualnych pytań (odpiszę dopiero w poniedziałek 11.10.2010)

 16. ynwestor

  @ Cashflow88

  Na giełdzie jest wiele spółek zajmujących się wierzytelnościami. Do wyboru do koloru.

 17. Cashflow88

  A ja bym mógł zdywersyfikować te dwa instrumenty w 1 i zainwestować pieniądze w fundusz wierzytelności jeśli miał bym wybierać między tym albo tym.

 18. niktwazny

  Zalety funduszy :
  1. bezpieczeństwo dzięki płynności aktywów
  jeśli fundusz straci 3-5% to możesz z niego wyjść i masz swoje 95%, jak pożyczkodawca przestanie spłacać i to możesz sprzedać takie toksyczne aktywa za 30-50% kapitału na rynku wtórnym.
  2. Głębokość rynku . Możliwość zainwestowania większych kwot niż w SL. Po prostu rynek SL jest za płytki. Zainwestowanie 20,50 a nawet 100 tys w 2-3 TFI jest proste. Spróbuj taką kwotę zainwestować w SL.
  3. „Obie formy inwestycji gwarantują podobny uśredniony poziom zysków, z tym że w wypadku pożyczek”
  Statystycznie to wszyscy w Polsce mają ok. 1 piersi i 1 jądra.

 19. Arek

  Tak, w ofertach funduszy bez wątpienia można przebierać. Problem w tym że mimo tego ogromu tak niewiele funduszy jest wartych uwagi. Z drugiej strony mało kiedy zarabia się na popularnych inwestycjach.

  Oczywiście tezy w artykule odnoszą się do aktualnej sytuacji na rynku. Ewentualna zmiana poziomu stóp procentowych będzie miała bardzo duże znaczenie dla całego rynku inwestycji.

 20. ynwestor

  Wypowiedziałem się poprzednio, więc zostawię komentarz i teraz.

  Ja osobiście uważam, że fundusze inwestycyjne są obecnie lepszą formą inwestycji. W ofertach funduszy można przebierać. Pożyczki społecznościowe na taką popularność dopiero muszą sobie zapracować. Dopiero wtedy atrakcyjność pożyczek i funduszy zacznie się wyrównywać.

  Inną kwestią są też poziomy oprocentowania. Kiedy stopy procentowe wzrosną, to i atrakcyjność pożyczek społecznościowych poprawi się wprost proporcjonalnie. Potencjalny zysk z social lending będzie wtedy znacznie wyższy.

Zostaw komentarz