kod promocyjnyWeryfikacja

FAQ pożyczkobiorcy

FAQ Posted On
autor Stanisław Kraski

Pożyczki społecznościowe to dla większości czytelników tego bloga sposób na pomnażanie swoich pieniędzy. Ten wpis jest kierowany głównie do osób zainteresowanych uzyskaniem pożyczki. Czytelna forma pytanie-odpowiedź pozwoli Ci podczas czytania artykułu na szybkie znalezienie potrzebnej Ci informacji.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Jest to nowy sposób na pożyczanie pieniędzy(w Polsce dostępny od 2007r.). Polega on na pominięciu roli banku, co pozwala Tobie i pożyczkodawcy na podzielenie się pieniędzmi które normalnie przepadły by w postaci bankowej prowizji. Pośrednikiem pomiędzy osobą chcącą zainwestować i osobą potrzebującą pieniędzy jest strona internetowa. Jak pokazuje praktyka pożyczki społecznościowe oferują niższe oprocentowanie i znacznie mniejszą ilość formalności w porównaniu do kredytu bankowego.

Jakie warunki powinienem spełnić aby uzyskać pożyczkę?

Musisz mieć ukończone 18 lat, zarejestrować się w serwisie pożyczek społecznościowych i poddać się obowiązkowym weryfikacjom(czy konto bankowe które podałeś rzeczywiście należy do Ciebie, czy nie figurujesz w którymś z rejestrów dłużników).

Który serwis pożyczek społecznościowych jest w Polsce najpopularniejszy?

W polskim internecie zdecydowanie najpopularniejszy jest kokos.pl. Wynika to z faktu że jest to najdłużej obecny na rynku serwis pożyczek społecznościowych, dzięki czemu zgromadził ogromną ilość gotowych udzielać pożyczki inwestorów. Duża liczba osób chcących zainwestować sprawia że otrzymanie pożyczki staje się prostsze.

Jak zarejestrować się na kokos.pl?

Dzięki temu że jest to promocyjny link “polecony” otrzymasz 10zł prezentu! Więcej o rejestracji na kokos.pl dowiesz się z tego wpisu.

Czy potrzebuję poręczycieli?

Nie.

Czy przedstawiciel złoży mi wizytę?

Nie. Wszystko odbywa się poprzez internet i pocztę.

Jak wysoka może być kwota pożyczki?

W zależności od stażu na serwisie waha się ona od 1000zł do 100 tys. zł.

Jakie będzie oprocentowanie pożyczki?

Rzeczywisty koszt pożyczek wynosi od 3% do 20,5% w skali roku. W wypadku pożyczek bankowych oprócz nominalnego oprocentowania na koszt pożyczki składają się także różne dodatkowe opłaty. Warto dokładnie policzyć realny koszt pożyczki bankowej porównując ją z pożyczką społecznościową. Więcej na temat sposobu liczenia oprocentowania przeczytasz tutaj.

Co może służyć jako zabezpieczanie pożyczki?

Nie potrzebujesz zabezpieczenia pożyczki.

Na jakiej podstawie pożyczkodawcy podejmują decyzję o udzieleniu pożyczki?

Inwestorzy udzielą Ci pożyczki kiedy uznają że jesteś wiarygodny. W tym celu będą przyglądać się dokonanym przez Ciebie weryfikacjom, Twojej historii na serwisie oraz opisanemu przez Ciebie celowi pożyczki. Możliwe że inwestorzy za pośrednictwem serwisu zadadzą Ci pytania dotyczące planu spłaty pożyczki.

Jakie weryfikacje są obowiązkowe?

Weryfikacja rachunku bankowego i weryfikacje w bazach dłużników: InfoMonitor BIG S.A., Krajowym Rejestrze Długów BIG S.A oraz Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej BIG S.A.

Z jakich dodatkowych weryfikacji mogę skorzystać?

Dodatkowe weryfikacje zwiększą Twoją wiarygodność w oczach inwertorów i sprawią że uzyskanie pożyczki stanie się jeszcze bardziej prawdopodobne. Możesz wybierać spośród np. weryfikacji telefonu komórkowego, weryfikacji zatrudnienia, weryfikacji miejsca zamieszkania, weryfikacji dowodu osobistego i weryfikacji konta w serwisie Allegro.pl.

Jak wygląda system spłat?

Na przesłany przez Kokos.pl numer konta należy co miesiąc wpłacić określoną ratę.

Co jeśli spóźnię się ze spłatą raty?

Za zwlekanie ze spłatą naliczane są odsetki karne, począwszy od 4 dnia zwłoki kokos.pl zaczyna wysyłać przypomnienia (email,SMS,telefon,list polecony), po 40 dniach dług trafia do firmy windykacyjnej COW Cross. W przypadku innych serwisów pożyczek społecznościowych sytuacja wygląda bardzo podobnie.

Powiązane posty

8 thoughts on “FAQ pożyczkobiorcy
 1. salvusmoney

  Warto wspomnieć, że aby uzyskać pożyczkę, pożyczkobiorca nie może być w stanie upadłości konsumenckiej oraz o tym, że negatywna historia kredytowa nie zawsze stanowi przeszkodę w uzyskaniu pożyczki.

 2. karol portfel24

  Przeglądałem swego czasu oferty który znajdują się na Kokos i powiem szczerze że byłem w lekkim szoku. Nie mówię tu o aukcjach nie zakończonych i które prawdopodobnie wcale się nie zakończą ale o tych które znalazły inwestorów. Niektórym osobom udaje się pożyczyć 20-25 tyś zł przykładowo na remont mieszkania i to z na prawdę rewelacyjnym oprocentowaniem. Jaki bank bowiem udzieli nam tak wysokiego kredytu z oprocentowaniem na poziomie 10-11% w skali roku? Nie wspomnę już o formalnościach jakich trzeba dopełnić przy takim kredycie w banku a jakie w takim serwisie jak Kokos, w przypadku którego wszystko załatwiamy bez ruszania się zza biurka komputera. Tyle że aby uzyskać taką kwotę trzeba pożyczyć wcześniej mniejsze kwoty i spłacić je terminowo więc nit nowy z ulicy tak wysokiej pożyczki nie otrzyma…

 3. pari en ligne bonus

  Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
  I once again find myself spending a lot
  of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 4. P

  Ach… Zwracam honor. Trochę się zapędziłem. Przepraszam 🙂 i dziękuję za linki.

  Miłego dnia! Będę tu zaglądał częściej.

 5. Arek

  Po pierwsze ten artykuł jest skierowany dla pożyczkobiorców, a więc podejmuję w nim kwestie ważne właśnie dla pożyczkobiorców a nie inwestorów. Po drugie, jeśli interesują Cię sprawy podatkowe proszę przejrzyj inne wpisy w których pisałem o podatku od pożyczek społecznościowych np. „opodatkowanie pożyczek społecznościowych” lub „sąd o opodatkowaniu social lending„.

  Pozdrawiam.

 6. P

  Hej,

  Dziwi mnie (a może nie powinno), że pomijasz najistotniejszą kwestię z punkty widzenia inwestującego, czyli podatek i działalność gosp.
  Czyżbyś nie chciał zniechęcić ludzi do tego? Bo gdy to wyjdzie na jaw, to Twój blog straci rację bytu 🙂

  Pozdrawiam serdecznie!

 7. Arek

  Dzięki za uwagę, biję się w piersi za przeoczenie – za bardzo skoncentrowałem się na serwisie kokos.pl. oczywiście smava.pl oferuje nawet do 100 tys. zł.

 8. mariusz karwat

  HEy,

  Wiesz co, chyba masz niepełne informacje, bo na smava.pl możesz pożyczyć nawet 100 000 pln…

Zostaw komentarz