Czy opłaca się kupować mieszkanie na kredyt hipoteczny?

Rok 2019 przynosi, jak na razie, wyjątkowo tanie kredyty hipoteczne, co składnia kolejnych inwestorów do zakupu mieszkania właśnie tą drogą. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję warto dokonać szczegółowej kalkulacji. Może się bowiem okazać, że pragnienie posiadania własnego locum jest kosztowniejsze niż wcześniejsze przewidywania i to w każdym obszarze życia.
Czy opłaca się kupować mieszkanie na kredyt hipoteczny?
Rynek mieszkaniowy w Polsce, na przestrzeni lat przeszedł ogromne przeobrażenia. Przez wiele lat zakup własnego mieszkania był tylko nieosiągalnym marzeniem, ceny najmu natomiast były stosunkowo niskie, ponieważ najem nie cieszył się zbyt wielką popularnością. Bankowe oferty kredytów hipotecznych oraz innego formy zachęty proponowane przez państwo zmobilizowały młode małżeństwa do związania się z bankiem na większą część swojego życia zawodowego. Obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym po raz kolejny się odwróciła. Podążanie za pracą, lepszym miejscem do życia lub po prostu chęcią zmiany spowodowało, że ceny wynajmu mieszkań zostały wywindowane na taki poziom, że zakup mieszkania wydaje się być znacznie bardziej ekonomiczny niż wynajem.
W wielu przypadkach kwota miesięcznej spłaty kredytu jest porównywalna z opłatą za wynajem. Tym samym wielu najemców dochodzi do wniosku, że zamiast płacić komuś kwotę, która i tak jest dla niego ogromnym wyzwaniem, z takim samym trudem może płacić już za własne mieszkanie. Z drugiej strony związanie się z bankiem na wiele lat powoduje swoiste „przywiązanie do ziemi”, ekonomiczne uzależnienie bez możliwości wyboru innych opcji na życie, a przynajmniej łatwego wyboru. Wynajmowanie mieszkania pozostawia szereg możliwości, zmianę miejsca, przeprowadzkę do innej dzielnicy, zwiększanie lub zmniejszanie powierzchni mieszkalnej.
Kredyt hipoteczny tańszy niż wynajem
Ostatni raport przygotowany przez Expandera i Rentier.io przekonuje, że koszt zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny jest niższy niż wynajem. W raporcie można znaleźć informacje na temat wzrostu kosztów najmu mieszkań, które w ostatnim roku dla dużego mieszkania, np. w Bydgoszczy wzrosły o 13%. Najem małego mieszkania w Łodzi to koszt większy o 12%, a średniego mieszkania w Białymstoku o 10%. Zanotowano również w niektórych ośrodkach minimalny spadek cen wynajmu, np.: w Lublinie, w przypadku dużego mieszkania ceny zmalały o 5%.
Jednak wzrost cen wynajmu może być jeszcze bardziej drastyczny, szczególnie w przypadku najbardziej popularnych małych mieszkań. W Sosnowcu czy Łodzi koszt najmu w stosunku do raty kredytu hipotecznego jest wyższy o 70%. Dlatego trudno się dziwić, że obecnie specjaliści od rynku mieszkaniowego przekonują, że najkorzystniejszym sposobem na mieszkanie jest kredyt hipoteczny. Co więcej, w największych aglomeracjach kraju, inwestowanie w mieszkania na wynajem opłaca się tak bardzo, że warto pożyczyć pieniądze z banku, by kupić mieszkanie a kwotą czynszu spłacać kredyt bankowy. Rentowność inwestycji w małe oraz średnie mieszkania przynosi aktualnie ok. 7% zysku.