Czy można sprzedać swój dług ? Jak to zrobić?

Brak odpowiedniej ilości gotówki na poczet uregulowania rachunków, jak i podstawowych zakupów, przecenienie swoich możliwości finansowych, czy też utrata stałego zarobku to najczęstsze przyczyny pojawiającego się zadłużenia. Tego rodzaju problemy finansowe dotyczą wielu osób, nie tylko drenują portfel, ale wpływają również destrukcyjnie na naszą psychikę. Jak w skuteczny sposób pozbyć się problemu? Czy można sprzedać swój dług ?
Długi to skuteczny demotywator w życiu codziennym
Zadłużenie Polaków rośnie z roku na rok w niezwykle zawrotnym tempie – nie tylko w prywatnym życiu, ale także na łamach aktywności gospodarczej. Ba – nie są to wyłącznie problemy finansowe, w postaci nieopłaconych rat pożyczki, albo kredytu, ale także faktury, które regulowane są z dużym opóźnieniem. A z pewnością można łatwo się domyślić, że tego rodzaju działania hamują rozwój biznesu. Pomimo tego, wierzyciele mają wiele skutecznych narzędzi, dzięki którym możliwe będzie spłacenie należności. Należy jednakże uważać na terminy ich ważności, bowiem ulegają one nierzadko przedawnieniu.
Dlatego też, jeżeli sytuacja wymyka się spod kontroli i nie widzimy już żadnej sposobności na znalezienie optymalnego rozwiązania, warto przemyśleć sprzedaż długu. Po pierwsze pozwoli to na uporanie się z zaległościami finansowymi, a po drugie zagwarantuje nam płynność finansową. Pozostaje wyłącznie jedno – trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach sprzedaż wierzytelności będzie najbardziej opłacalna i jak wygląda w praktyce. Niestety pośród wielu ofert podmiotów istnieje wiele takich, które proponują kupno długu, ale nigdy nie wiadomo, czy znajdzie on na pewno swojego nabywcę.
Skup długu – jak wygląda sprzedaż wierzytelności?
Jednym z możliwych rozwiązań na sprzedanie wierzytelności będzie cesja, czyli inaczej mówiąc przelew wierzytelności, który regulowany jest poprzez Kodeks Cywilny. Na jego podstawie dług, po wcześniejszym podpisaniu umowy będzie przeniesiony na kogoś innego, czyli tak zwanego cesjonariusza. Może to być chociażby firma windykacyjna. Co bardzo istotne, przekazanie zobowiązań na inny podmiot będzie możliwe tylko poprzez dokonanie :
- Umowy sprzedaży,
- Darowizny.
Zatem na części składowe porozumienia składają się chociażby warunki zapłaty, które określone są ceną wraz z dokładnym terminem płatności, jak i sposoby na wyjaśnienie powstałego ewentualnie konfliktu. Najważniejszą kwestią jest także załączenie do dokumentu właściwej klauzuli, która mówi o tym, czy konkretną cesja będzie zwrotna, albo też bezzwrotna. Jaka jest właściwe między nimi różnica?
Cesja zwrotna a bezzwrotna
W przypadku, gdy podpisana zostanie umowa wraz z zaznaczeniem cesji zwrotnej, dłużnik przenosi własność wierzytelności tylko na wyznaczony przez firmę windykacyjną czas. Takie rozwiązanie ma także bardzo skuteczne podłoże psychologiczne. Występowanie w roli właściciela w procesie ściągania płatności może wywołać bowiem u dłużnika chęć odzyskania praw, co związane jest z terminowym spłacaniem długu. Istotne jest również to, aby zawrzeć w niej wybrane zapisy, które będą się odwoływały do zwrotu przelewu.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy dużo lepszą opcją będzie podpisanie umowy bezzwrotnej cesji. W takiej sytuacji, od razu otrzymamy właściwą kwotę, a ponadto nie trzeba się będzie martwić o skuteczność wykonanej windykacji. Nie można zapomnieć tylko o tym, aby stworzyć ją w formie bezspornej wierzytelności.
Nie każdy dług można sprzedać
Zawiązanie umowy o przekazaniu wierzytelności jest dość łatwe. Niemniej jednak nie zawsze będzie możliwe sprzedanie długu. Firmy windykacyjne bowiem bardzo dokładnie weryfikują potencjalnych dłużników. W końcu przecież muszą mieć pewność, że zaciągnięte wierzytelności będzie można rzeczywiście odzyskać. W tym celu istotne będzie zgromadzenie właściwych dokumentów, jak i zaświadczeń, które potwierdzą istnienie wierzytelności. Nie zapomni również o dostarczeniu informacji o własnych dłużnikach – w tym kontaktu i danych adresowych. Dzięki temu sprzedanie wierzytelności, chociaż związane z dużymi kosztami, może być opłacalne.
Paula
Udzielacie pomocy w sprzedaży długów czy tylko piszecie jak to zrobić?