Bez KategoriiZysk

Czarna lista

czarna lista Posted On
autor Stanisław Kraski

czarna listaCzarna lista jest jedną z broni której używają inwestorzy w walce z nieuczciwymi pożyczkobiorcami. Jestem przekonany że szersze wykorzystanie tego narzędzia może znacząco poprawić  jakość pożyczek społecznościowych.

Czarna lista to najogólniej mówiąc lista Twoich dłużników którzy nie wywiązali się uczciwie z zawartej z Tobą umowy. Rozwiązanie nabiera mocy przy połączeniu Twojej czarnej listy z listami całej społeczności social lending. Możesz otrzymywać ostrzeżenia o nierzetelnych pożyczkobiorcach:

 • z którymi miałeś już kiedyś do czynienia(nie zawsze łatwo to dostrzec gdy na przykład użytkownik zmienił nick)
 • z którymi nie miałeś do czynienia, działających na Twoim portalu pożyczek społecznościowych
 • działających na innych portalach pożyczek społecznościowych, a teraz próbujących szczęścia na Twoim portalu
 • działających nawet poza rynkiem pożyczek społecznościowych, a teraz próbujących szczęścia na którymś z portali pożyczek społecznościowych.

Dzieje się tak dlatego że na czarną listę możesz wpisać każdego, wystarczy że znasz jakieś dane osoby której pożyczyłeś pieniądze, np. PESEL, numer konta lub numer dowodu osobistego.

Wierzę że szersze wykorzystanie czarnych list, tak jak robi to np. serwis Zakra.pl, sprawi że oszuści będą wykluczeni ze społeczności już po pierwszej próbie oszustwa(pomijając inne mechanizmy zabezpieczające i mechanizmy odzyskiwania długu). Gorąco zachęcam do korzystania z tego narzędzia!

Pamiętaj że możesz śledzić blog Pożyczki 2.0 za pomocą kanału RRS(Co to jest RRS?) .

Powiązane posty

12 thoughts on “Czarna lista
 1. Arek

  Też ubolewam że niestety takie firmy mają rację bytu. Nieuczciwi ludzie znajdą się zawsze, najlepszą bronią przed nimi jest edukacja finansowa.

 2. Lista oszóstów

  A ja bardziej widzę zagrożenie w firmach oferujących lewe pożyczki a bardziej na zasadzie wyułdzania przedpłat czy tez danych .Wiele osób nadal się na to łapie a wiedza na temat takich praktyk jest niska.Następnym wyłudzeniem dzisiaj to złóż wniosek o pożyczkę przez SMS numer premium za 9 zł lub zadzwoń to samo koszt połączenia 10 zł .Niestety oszustwa w tej branży to coraz większa plaga a to co zrobił skarbiec w swoim magicznym sposobie jak pomocna pożyczka i dobra pożyczka to prokuratura śmierdzi miliony osób oszukanych na łączna kwotę ponad 120 milionów i co ?? i nic są bezkarni.

 3. Arek

  Oczywiście, jeśli ktoś uważa że nie powinien figurować na czarnej liście może zgłosić się do administratorów serwisu, a Ci po sprawdzeniu sytuacji wymarzą go z tej listy. Administratorzy mogą nawet ukarać osobę która niesłusznie umieszcza ludzi na czarnej liście.

 4. polskie-oszczedzanie.blogspot.com

  Ale czy istnieje jakiś mechanizm weryfikacji tych dopisanych dłużników?

  Jeśli można dopisać każdego to ktoś dla żartu/ze złości także może mnie wpisać na taką czarną listę?

 5. Arek

  Mam takie samo zdanie.

 6. Mav

  Jak ktoś udziela wielu pożyczek w różnych portalach SL to powinno to być podstawowe działanie umożliwiające ograniczanie strat. Chociażby właśnie notowanie numeru PESEL czy innych danych, a najlepiej kompletowanie wszystkich informacji (chociaż trzeba uważać na GIODO 😉 )

 7. Arek

  Dzięki:) Staram się.

 8. locus

  No właśnie tak go przeglądam i faktycznie. Gratuluję bloga, bardzo ciekawy 🙂

 9. Arek

  Zgadzam się z Tobą, dlatego na tym blogu znajdziesz mnóstwo artykułów o tym jak szacować zdolność finansową danej osoby lub inaczej mówiąc jej zdolność do spłaty pożyczki.

 10. locus

  Oprócz czarnej listy dłużników konieczne jest także wiarygodne szacowanie możliwości finansowych osób którym pożycza się pieniądze.

  Nie oszukujmy się – osoba, która chce pożyczyć kwoty rzędu 500 zł generalnie nie zarabia zbyt dużo toteż nie można wymagać od niej raty zbyt wysokiej. Bo inaczej problemy ze spłatą będą murowane.

  Osoby początkujące na serwisach pożyczek społecznościowych wyszukują super okazji, czyli pożyczek na 20% czasem nawet wiecej. Nie zdaja sobie oni sprawy, że spłacalność takich pożyczek jest najmniejsza.

  Przykładowo jeśli pożyczamy komuś 500 zł na 25% na 3 miesiace to możemy mieć problem ze spłatą bo:
  – pożyczamy osobie która nie zarabia zbyt dobrze
  – kryteria takiej pożyczki są wyśróbowane
  – rata wyniesie 174 zł http://najnizszeraty.pl/kalkulator-kredytowy/50000/2500/3/equal#wynik (a to dla takiej osoby może być dużo)

  Lepiej wydłużyć okres spłaty do 9 miesięcy a oprocentowanie do 20%. W tedy miesięczna rata wyniesie 60 zł (http://najnizszeraty.pl/kalkulator-kredytowy/50000/2000/9/equal#wynik. Jeśli bedziemy postępowali w ten sposób to nie tylko spłacalność pożyczek wzrośnie, ale także zyski z odsetek 🙂

  Dlatego aby móc bezpiecznie zarabiać na pożyczkach trzeba, oprócz sprawdzania czarnej listy dłużników, realnie oceniać zdolności kredytowe naszych pożyczkobiorców.

 11. Arek

  Identycznej funkcjonalności według mojej wiedzy brak, ale wśród „pomysłów kokos.pl” pojawia się pomysł czarnej listy – myślę że ten wpis wspomoże jego wdrażanie.

 12. Qulin

  Czy coś takiego funkcjonuje na kokosie?

Zostaw komentarz