Pożyczki

Charakterystyka klientów firm pożyczkowych – prawdy i mity.

klienci firm pozyczkowych Posted On
autor Stanisław Kraski

Rosnąca popularność firm oferujących szybkie pożyczki, przekłada się na zmiany charakterystycznych schematów, dotyczących procedur, rzetelności usług a przede wszystkim odbiorców popularnych chwilówek. Od lat pokutuje wiele mitów i półprawd związanych z branżą pożyczkową, co skutecznie utrudnia pożyczkodawcom dotarcie do strefy jakości, zarezerwowanej dotąd jedynie dla instytucji bankowych.

Wygoda i oszczędność czasu – ewolucja czynników motywujących do podjęcia pożyczki.

Branża finansowa nie koncentruje się już jedynie na atrakcyjnym oprocentowaniu pożyczek. Klient XXI wieku jest skłonny zapłacić więcej, by zyskać cenny czas i skorzystać z usługi na własnych warunkach. Firmy pożyczkowe cenione są za w pełni zautomatyzowane procedury, nie wymagające opuszczania mieszkania, stania w kolejkach, uciążliwego wypełniania kolejnych dokumentów. Pożyczkobiorcy doceniają przede wszystkim:

 • szybką weryfikację (online, zwykle za pomocą drobnego przelewu lub logowania poprzez aplikację),
 • możliwość przejrzenia wielu ofert w krótkim czasie,
 • natychmiastowe przelewy (większość firm pożyczkowych oferuje przelew kilka minut po pozytywnej weryfikacji),
 • brak wymogu zabezpieczeń, przesyłania potwierdzeń o wysokości dochodów,
 • darmowe, promocyjne pożyczki (bez oprocentowania, dodatkowych kosztów),
 • wygodną obsługę spłaty zobowiązania.>

W Polsce zwykło się przypuszczać, że produkty oferowane przez firmy pożyczkowe, skierowane są jedynie do osób, które nie widzą innych sposobów podjęcia zobowiązania. Nic bardziej mylnego – regulacje przepisów dotyczących lichwiarstwa, rewolucyjne zmiany, wymuszone przez rozwój branży i rosnącą konkurencję sprawiły, że usługi firm pożyczkowych stoją na bardzo wysokim poziomie i w niczym nie przypominają niechlubnych ofert parabanków. Z usług instytucji korzystają klienci świadomi własnych potrzeb, wymagający określonych schematów, szukający wygody i bezpieczeństwa.

Pożyczkobiorca bez pracy – wymarzony klient firm pożyczkowych?

Przyjęta od lat charakterystyka klienta firm pożyczkowych przyjmuje, że jest to osoba bezrobotna, pozbawiona środków do życia, na krawędzi desperacji. Wynika to w pewnym stopniu z kosztów oferowanych usług (sprzed ustawy antylichwiarskiej). Zwykło się myśleć, że skoro usługi firm pożyczkowych są drogie, to decydują się na nie pożyczkobiorcy, którzy nie mają innych opcji podjęcia zobowiązania (również z uwagi na zadłużenia w bankach).

Rzeczywistość nakreśla inny obraz. Koszty ofert z roku na rok maleją, dostępność usług jest znacznie ograniczona – weryfikacją w biurach informacji gospodarczych, skorzystanie z pożyczek wymaga oświadczenia o dochodach. Jedynie nieliczne firmy pożyczkowe, decydują się na udostępnienie środków osobom bezrobotnym, zwykle na podstawie zastawu. Instytucjom nie opłaca się pożyczanie ludziom, którzy być może będą mieli problemy z uregulowaniem zadłużenia. Wdrażanie procedur windykacyjnych jest uciążliwe i kosztowne. Pożądany klient firmy pożyczkowej, powinien zatem:

 • posiadać dochód, który zabezpieczy spłatę zobowiązania,
 • wykazać czyste rejestry baz informacji gospodarczych, co pozytywnie wpłynie na obraz jego wiarygodności.

Kobieta czy mężczyzna – kto bardziej docenia szybkie pożyczki?

Pożyczkobiorcy, korzystający z ofert serwisów pożyczkowych, to bardzo zróżnicowania grupa. Czasy, gdy głównym odbiorcą usług finansowych był mężczyzna, minęły bezpowrotnie. Coraz częściej, to kobieta przejmuje ciężar organizacji domowego budżetu, a co za tym idzie, ma decydujący głos w sprawie doboru produktów finansowych. Nic dziwnego zatem, że firmy pożyczkowe chętnie udostępniają usługi, dedykowane specjalnie kobietom. Są to dobre jakościowo, komfortowe pożyczki, często związane z programami lojalnościowymi, gadżetami, konkursami. Panie doskonale orientują się w plusach i minusach ofert instytucji finansowych, więc ciężko je namówić do usługi, która nie niesie ze sobą dodatkowych bonusów, korzyści. Pożyczki, zróżnicowane są więc często ze względu na rodzaj odbiorcy.

Mężczyźni szukają:

 • ofert z obsługą online,
 • pożyczek bez zabezpieczeń,
 • niskiego oprocentowania,
 • szybkiej weryfikacji.

Kobiety zwracają uwagę na:

 • dodatkowe korzyści związane z usługą,
 • czas oczekiwania na przelew,
 • wpływ na historię w rejestrach informacji gospodarczych.

Klient firm pożyczkowych to przede wszystkim osoba świadoma i nowoczesna. Wybiera jakość, komfort obsługi i oszczędność czasu. Chęć podjęcia pożyczki w serwisie online wynika u niego z wyboru, a nie z konieczności.

Powiązane posty

Zostaw komentarz