bezpieczeństwoZysk

Biuro Informacji Kredytowej

BIK Posted On
autor Stanisław Kraski

BIKBiuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, to instytucja której zadaniem jest gromadzenie danych o historii kredytowej każdego z nas i udostępnianie ich upoważnionym instytucjom. Warto abyś znał podstawowe fakty odnośnie BIK-u bo na pewno w dłuższym terminie na tym wymiernie zyskasz.

  • BIK gromadzi dane o wszelkich „zdarzeniach kredytowych” i udostępnia je bankom, SKOKom(Społecznym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym ) oraz instytucjom państwa takim jak sądy, policja, prokuratura. Bankowa praktyka powoduje że potencjalny kredytobiorca zawsze jest sprawdzany w bazach danych BIK.
  • BIK nie ma prawa usuwać żadnych informacji o kredytobiorcach które zostały wpisane do jego baz danych przed upływem ustawowego terminu. Usunięcia wpisu w BIK można dokonać jedynie na pisemny wniosek kredytodawcy i tylko w wypadkach kiedy  dane są niepoprawne lub stały się nieaktualne.
  • Jeśli regularnie wywiązujesz się ze swoich finansowych zobowiązań dane w BIK będę przechowywane przez cały okres trwania Twojej umowy z bankiem i ewentualnie przez dodatkowy okres do którego możesz upoważnić BIK.
  • Jeśli spóźnisz się ponad 60 dni ze spłatą zobowiązania, dane o tym zdarzeniu mogą być przechowywane w bazach danych BIK do 5 lat! Nie ma znaczenia kwota niespłaconego terminowo zadłużenia.
  • Możesz za darmo uzyskać informację o danych na Twój temat zgromadzonych w bazach danych BIK-u raz na sześć miesięcy.
  • Będąc poręczycielem kredytu także trafiasz do baz danych BIK-u.

Zgromadzone dane o pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej z pewnością pomogą Ci uzyskać lepsze warunki przyszłych kredytów. Zła historia kredytowa może spowodować znaczący wzrost oprocentowania Twoich przyszłych kredytów lub w najgorszym wypadku odmowę ich przyznania. W wypadku kiedy dane na Twój temat w BIK są bardzo złe nie pozostaje Ci nic innego jak korzystać z takich ofert jak te które znajdziesz np. na Kredito24.pl. Firmy pożyczkowych które nie biorą pod uwagę informacji z BIK są niestety zmuszone wkalkulować ryzyko z tym związane w cenę pożyczki.

Zdecydowana większość inwestorów na serwisach pożyczek społecznościowych także patrzy nieprzychylnie na brak weryfikacji BIK. Jednym słowem warto zrobić wszystko aby Twoja historia kredytowa była jak najlepsza.

Pamiętaj że możesz śledzić blog Pożyczki 2.0 za pomocą kanału RRS(Co to jest RRS?) .

Powiązane posty

Zostaw komentarz